Nie masz pracy? Załóż spółdzielnię

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W Powiatowym Urzędzie Pracy nie chcą czekać bezczynnie na zapowiadaną przez ekonomistów drugą falę kryzysu. Dyrektor PUP chce zachęcać bezrobotnych do zakładania spółdzielni socjalnych.

– Spółdzielnie mogą być sposobem na miejsce pracy dla tych osób, które już od dawna pozostają bezrobotne – mówi Iwona Sierocka, szefowa PUP – To sposób na wzięcie spraw w swoje ręce. Ekonomiści przekonują nas, że w przyszłym roku może być gorzej na rynku pracy niż jest dziś. Nie ma na co czekać, warto pomyśleć o założeniu spółdzielni.

Najlepszym przykładem może być doskonale funkcjonująca spółdzielnia “Opieka” w Słupnie, która została zarejestrowana w październiku 2007 roku. Zatrudnia dziś 6 osób na podstawie umowy o pracę. Wszystkie panie były długo bez pracy, zanim odważyły się zaryzykować. Dziś świadczą na terenie gminy usługi, związane ze sprzątaniem i opieką. Pieniądze na uruchomienie spółdzielni dostały z PUP, dzięki dotacji z Funduszu Pracy.

Spotkania informujące o tym jak założyć spółdzielnię będą odbywały się od 5 grudnia w PUP.

– Dokładnie opowiemy jakie trzeba spełniać warunki, pomożemy w przeprowadzeniu formalności, wspólnie będziemy zastanawiać się jak sfinansować przedsięwzięcie – tłumaczy Iwona Sierocka.

Spółdzielnię można założyć przy pomocy publicznych środków finansowych z Funduszu Pracy lub uzyskując wsparcie ze środków unijnych. Wysokość przyznanych środków z Funduszu Pracy osobie bezrobotnej nie może przekraczać 4-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni, czyli 13.464,44 zł oraz 3-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka, przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu, czyli 10.098,33 zł.

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać w PUP (pokój nr 22) lub telefonicznie pod numerem tel. 024 267 46 65.

źródło: Starostwo Powiatowe w Płocku

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji