Uczniowie, którzy w tym roku omawiają “Quo Vadis”, czytanie tej lektury mogliby “mieć z głowy” już w tę sobotę. I to w nie byle jakim wykonaniu, bo czytał sam prezydent Nowakowski, posłanka Gapińska i wielu innych znanych płocczan.

Utwór Henryka Sienkiewicza został narodową lekturą w 2016 roku. Tegoroczna lektura została wybrana w głosowaniu internetowym. W ogródku Książnicy Płockiej równo o godzinie 14 rozpoczęło się wielkie czytanie. Lektorzy wyjątkowo wczuli się w czasy starożytnego Rzymu – na głowach mieli wieńce z liści laurowych, a sami ubrani byli w togi.

– Wybór książki nie był przypadkowy. Do końca roku trwa jeszcze 1050 rocznica Chrztu Polski, a “Quo Vadis” wpisuje się swoim klimatem w to właśnie wydarzenie – podkreśliła dyrektor Książnicy Płockiej, Joanna Banasiak.

Powieść czytana była parami, niekiedy trójkami, przez znanych płocczan. W pierwszej parze wystąpił prezydent Andrzej Nowakowski z wiceprezydentem Romanem Siemiątkowskim. Kolejnym lektorem była posłanka Elżbieta Gapińska z radnym Wojciechem Hetkowskim. Dalej czytała Joanna Banasiak, Krzysztof Kelman – dyrektor płockiego ZOO i Tomasz Piekarski – dyrektor Archiwum Państwowego w Płocku. Pojawili się także mundurowi – Krzysztof Piasek z policji oraz Jolanta Głowacka ze Straży Miejskiej. Nie zabrakło także przedstawicieli płockich stowarzyszeń i mediów.

W tym roku narodowe czytanie odbyło się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.

Podziel się.

Patronat i artykuły sponsorowane w PetroNews.pl


Warto Przeczytać

Płocki Styl Plocki Styl

Nasza stylistka Sandra Panuś ponownie wyruszyła na ulice Płocka, aby wybrać osoby, którym jesienne słońce…


Ostatnie Informacje

Konkursy
Rozdajemy Lekkie Ciacho!

Specjalnie dla czytelników PetroNews, Lekkie Ciacho, które dostarcza płocczanom pyszne desery bez cukru, przekazuje swoje wypieki do spróbowania. Wystarczy przyjść…