REKLAMA
REKLAMA

Narodowe czytanie nawet na Antarktydzie. Jak było w Płocku?

REKLAMA

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbyła się w blisko 3 tys. miejsc na całym świecie, w tym również na Antarktydzie. Tym razem wszyscy zaproszeni do udziału czytali fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

W tym roku, ze względu na Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Para Prezydencka podczas finału Narodowego Czytania zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Fragmenty tej powieści odczytano 8 września w blisko 3 tys. miejsc na całym świecie, w tym w 134 miejscach poza granicami Polski, w 33 krajach, na wszystkich kontynentach. Nawet na Antarktydzie polscy polarnicy w Bazie Arctowskiego zorganizowali Narodowe Czytanie!PowiązaneTematy

Co ciekawe, wydarzenie to odbyło się też w różnych strefach czasowych. Rozpoczęło się w Nowej Zelandii w Christchurch, później fragmenty „Przedwiośnia” czytano m.in. w chińskiej Bibliotece Esperanto w Shimonoseki, w Biszkeku, Astanie i Koklczetawie, w Baku, gdzie rozgrywają się fragmenty powieści, w Wilnie, Lwowie i kilkunastu innych miejscach na Ukrainie, Litwie i Białorusi, a także m.in. w Londynie, Edynburgu, Dublinie, Lyonie, Barcelonie, Rzymie czy Monachium. Przedwiośnie można było usłyszeć także w Nowym Jorku i Toronto, a najpóźniej w Chicago.

W Płocku Narodowe Czytanie odbyło się w ogrodzie Książnicy Płockiej, a oprócz twarzy znanych medialnie osób, wystąpili uczniowie czy przedstawiciele organizacji pozarządowych i służb, dbających o nasze bezpieczeństwo. Zobaczcie nasz fotoreportaż z tego wydarzenia.