REKLAMA

REKLAMA

Napewno, na prawdę, wziąść i muj. Jakie błędy popełniamy w Internecie i dlaczego?

REKLAMA

Przeczytajrównież

W Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego warto zapoznać się z raportem „100 najczęściej popełnianych błędów w Internecie w 2018 roku”, który przygotował zespół Polszczyzna.pl oraz marka propagującą polszczyznę i literaturę polską – Nadwyraz.com. Jak tłumaczą autorzy raportu, inicjatywa ma na celu zweryfikowanie kondycji polskiej ortografii w Internecie. A z tą jest źle i coraz gorzej…

Wnioski, płynące z raportu nie są optymistyczne. W wirtualnym świecie większość z nas jest niechlujna językowo, zapomina o podstawowych zasadach ortografii, interpunkcji, składni czy fleksji. Właściwie można stwierdzić, że grozi nam wtórny analfabetyzm, jeśli nie zareagujemy szybko i zdecydowanie.

Badanie, które miało zweryfikować jaki jest stan polszczyzny w polskim Internecie, zostało przeprowadzone po raz pierwszy, ale – jak zapowiadają autorzy – będzie powtarzane co roku, aby monitorować stan polszczyzny i alarmować o pojawiających się zagrożeniach, jak również podejmować działania, które będą przeciwdziałały tym negatywnym zjawiskom.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Raport, który znajdziemy na stronie Polszczyzna.pl, został przygotowany na podstawie analizy danych za pełen 2018 rok, a dane te pozyskano przy użyciu profesjonalnego narzędzia do monitoringu Internetu Brand24.

– Monitoring bazował na puli słów kluczowych, tj. wytypowanych błędach językowych w wielu konfiguracjach (odmienionych przez przypadki, z polskimi znakami oraz bez nich). Słowa kluczowe zostały przygotowane przez Nadwyraz.com i stronę Poprawna polszczyzna w niezależnej wielomiesięcznej analizie (ankietowanie 300 tys. czytelników serwisu). Pozwoliło to na wytypowanie kilkuset błędów językowych, które zostały poddane szczególnemu monitoringowi internetowemu – tłumaczą kulisy powstania raportu autorzy.

Łącznie przeanalizowano blisko 4,5 mln danych, pozyskanych przede wszystkim z takich źródeł jak: Facebook, YouTube, fora dyskusyjne oraz pozostałe platformy mediów społecznościowych (m.in. Instagram, Twitter).

Wyniki nie pozostawiają wątpliwości – największą ilość błędów znajdziemy na portalu społecznościowym Facebook. To z niego pochodziło aż 40,2% błędów. Na drugim miejscu uplasował się serwis YouTube (20,8% naruszeń norm językowych), a na miejscu trzecim fora dyskusyjne (zaledwie 10,8% błędów, co może wynikać z wewnętrznych regulaminów tych miejsc). Czwarte miejsce zajęły ex aequo Instagram (tam wstawiamy głównie zdjęcia) oraz mikroblogi, np. Twitter (to krótkie wiadomości tekstowe) – pochodzi z nich 9,8% błędów.

I choć najmniej naruszeń norm językowych znajdziemy w newsach dziennikarskich (3,1%), to jednak nie jest to optymistyczna informacja – dziennikarze powinni dużo rzadziej popełniać błędy językowe.




A z jakimi błędami mamy najczęściej do czynienia? Otóż największa część internautów miała problem z poprawną pisownią wyrazów „na pewno” (15,03%) i „naprawdę” (9,52%). Sporo osób używa też sformułowania „na dzień dzisiejszy” (zamiast „na dziś”).  Problem jest również z pisownią „w ogóle”, które to wyrażenie jest zapisywane albo jako „wogóle” albo „w ogule”, a czasem nawet łącząc błędy: „wogule” (sic!).

Wydaje się, że najtrudniejsze dla polskich internautów jest zapamiętanie, kiedy piszemy łącznie, a kiedy rozdzielnie. Tu błędy pojawiają się w wyrażeniach: „na razie” (8,34%), „poza tym” (4,44%), „na co dzień” (3,76%) i „nie wiem” (2,79%), które zapisywane są łącznie.

A to dopiero początek popełnianych przez internautów błędów. Na liście są również wyrazy: mój (pisane przez u), wziąć (zapisywane uporczywie jako wziąść), à propos (zniekształcone na apropo/a propo), co najmniej (pisane łącznie), sprzed (zniekształcone na z przed), naprzeciwko (zapisane rozdzielnie), już (pisane przez sz)…

W Internecie znajdziemy też błędy w odmianie wyrazów, a już szczególnie często błędnie odmieniane są końcówki fleksyjne rzeczowników w liczbie mnogiej, np. w zapisie wyrazu „ludzią” zamiast „ludziom” (16,85% wynotowanych błędów). Analogiczny błąd popełniany jest w przypadku rzeczownika „dzieciom”.

Nadal zauważalne są błędy gwarowe w takich wyrazach jak „lubiałem” czy „lubiałam”. Sporadycznie pojawiają się w użyciu słowa: poszłem, weszłem, wyszłem, które są używane zamiast poprawnych: poszedłem, wszedłem i wyszedłem. W raporcie znalazły się też wyrazy: przekonywujący zamiast przekonujący lub przekonywający, swetr zamiast sweter, doktór/doktur i kupywać, perfuma, umię, derektor.

Warto zapoznać się z pełnym raportem i sprawdzić, czy sami nie popełniamy błędów, jak np. „pod rząd” zamiast „z rzędu” czy „języczek uwagi” zamiast „języczek u wagi”.

I na zakończenie – zwracajmy uwagę na to, w jaki sposób piszemy, również w Internecie. Ignorowanie poprawnej pisowni będzie skutkowało tym, że zaczniemy zapominać o zasadach języka polskiego. A wówczas nasz ojczysty język stanie się koszmarkiem pełnym zwrotów obcojęzycznych, uproszczeń i skrótów, zrozumiałych często tylko dla samego wypowiadającego słowa…

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 5

  1. AnonimowyAnonim says:

    To i tak nic. Najgorsze jest wplątywanie angielskich słów do nawet błahych zdań (np. „creepy” zamiast „straszny” / „przerażający”; „IMO” / „IMHO” zamiast „moim skromnym zdaniem” / „w mojej opinii”; „crush” zamiast „ukochany” / „obiekt westchnień”; „ludzie, chill, chill” zamiast „spokojnie, spokojnie”, itd.), nie zdziwię się, jeśli kolejne pokolenia będą gadać w tzw. „ponglish”.

  2. a co powiedziec na says:

    reżyserce? …bo mój znajomy pracuje w reżyserce? co mam o tym myśleć?

  3. chcieliście mieć gimnazja says:

    no to macie mędrców….ale najlepsze to już jest z propozycją NIK odnośnie matematyki na maturze! To jest maksymalnie zaoranie, szkoda, że nie wymyślili, że za samo przyjście na egzamin to już matura zdana…

  4. pozdrawiamy says:

    posłanki, saperki, psycholożki, kierownice, tokarki i wszystkie inne wynalazki?

    kip smajl?

  5. Smutne says:

    Niestety, a jak zwrócić komuś uwagę, to zaraz odzywają się życzliwi. Co chcesz to literówka, chodzi o sens wypowiedzi… itd, itp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU