REKLAMA

Największa w Europie inwestycja petrochemiczna powstanie pod Płockiem [FILM, ZDJĘCIA]

ORLEN Bez Tajemnic

REKLAMA

Inwestycja o wielkości 140 boisk piłkarskich powstanie w gminie Stara Biała. PKN ORLEN podjął decyzję o budowie nowoczesnego Kompleksu Olefin III, którego budowa ma potrwać do 2024 roku. Pracować przy jej powstaniu będzie około 10 tysięcy osób.

Jak podkreślali organizatorzy konferencji prasowej, która odbyła się 24 maja na terenie inwestycji, Kompleks Olefin III to kluczowy projekt w ramach strategicznego Programu Rozwoju Petrochemii i jednocześnie największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat.

Jest to również inwestycja na wskroś nowoczesna – zostaną tu zastosowane najnowsze technologie, które pozwolą m.in. na wzrost efektywności energetycznej, w tym redukcję o 30 proc. emisji dwutlenku węgla na tonę produktu. Uwzględniając rosnące ceny CO2, bezpośrednio przełoży się to na konkurencyjność Zakładu Produkcyjnego w Płocku.

Budowa Kompleksu przyczyni się do wzrostu EBITDA spółki o ok. 1 mld zł rocznie. Jej zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a uruchomienie produkcji na początek 2025 roku.

Czym zajmować się będzie nowy Kompleks Olefin? Produkty petrochemiczne tam wytwarzane będą bazą do produkowania wszelkich przedmiotów codziennego użytku, m.in. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych.

 

Fot. Agnieszka Stachurska, PetroNews

Jak podkreślał podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek, Prezes PKN ORLEN, Koncern w ostatnich latach przeżywa renesans.

– Inwestujemy ORLEN i robimy to również w czasach trudnych, w czasach pandemii. Nie zatrzymujemy się – mówił Daniel Obajtek. – Prowadzimy obecnie największe inwestycje, jakich w historii ORLENU jeszcze nie było – zaznaczał prezes Koncernu.

Tłumaczył także, iż budowa Kompleksu Olefin III jest krokiem w kierunku znaczącego zwiększenia segmentu petrochemicznego w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Po zakończeniu budowy, będzie to jeden z najnowocześniejszych, a jednocześnie największy kompleks petrochemiczny w Europie.

– Nowoczesna petrochemia otacza nas wszędzie: w motoryzacji, przemyśle budowlanym, rolnictwie, branży spożywczej czy farmaceutycznej. Patrzymy w przyszłość. Kiedyś tradycyjne paliwa przejdą do historii, wówczas ropa będzie przerabiana na produkty petrochemiczne – tłumaczył Daniel Obajtek.

Teren inwestycji można porównać do 140 boisk piłkarskich (wynosi blisko 100 ha), a pracować przy jej realizacji będzie ok. 10 tysięcy osób. Koszt jej wykonania to ok. 13,5 mld zł. Jak podkreślał prezes ORLENU, jest to inwestycja ważna dla całej gospodarki polskiej.

Fot. Agnieszka Stachurska, PetroNews

Prezes ORLENU podziękował m.in. wójtowi gminy Stara Biała za zrozumienie dla wagi tej inwestycji oraz prowadzony z nim dialog.

– Ta inwestycja ma być w zgodzie ze środowiskiem i w zgodzie z mieszkańcami, którzy w tej gminie mieszkają. I tak działamy. Kompleks Olefin III będzie nowoczesny, mniej emisyjny – podkreślał Daniel Obajtek.

Zaznaczał także, iż ta inwestycja wpisuje się w połączenie Orlenu z Lotosem, który będzie dostawcą znacznego wolumenu nafty do Olefin.

List okolicznościowy z okazji tak dużej inwestycji wystosował też wiceprezes Rady Ministrów, Jarosław Kaczyński. Odczytał go wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

– To jest wielkie wydarzenie, nie tylko dla ORLENU, nie tylko dla przemysłu petrochemicznego w Polsce, ale i dla Polski. To inwestycja, która buduje naszą gospodarczą przyszłość – mówił wicepremier Jacek Sasin.

Tłumaczył, że to właśnie dzięki inwestycjom Polska szybciej wyjdzie z kryzysu spowodowanego pandemią. ORLEN natomiast, dzięki otwieraniu się na nowe technologie i nowe wyzwania, nie będzie zagrożony kryzysem wówczas, gdy tradycyjne paliwa przestaną być używane.– Zależy nam, aby na rynkach światowych funkcjonowała polska marka. Poprzez trudne, historyczne uwarunkowania, wystartowaliśmy w tym wyścigu w światowej gospodarce z dużym opóźnieniem. Dzięki ORLENOWI i bardzo odważnym decyzjom, nie obawiamy się tego wyścigu. Na tej drodze nie zabraknie nam odwagi i wytrwałości – zapewniał Jacek Sasin.

Fot. Agnieszka Stachurska, PetroNews

Korzyści z nowej inwestycji Koncernu odniesie także Płock i okoliczne gminy. Rozbudowa Kompleksu Olefin oznacza bowiem nowe miejsca pracy – w wyniku realizacji projektu, docelowo zatrudnienie w PKN ORLEN wzrośnie o ok. 380 etatów. Cała inwestycja petrochemiczna wygeneruje dla budżetu podatki w wysokości 160 mln zł.

Co dla gminy Stara Biała oznacza realizacja tak dużej inwestycji na jej terenie?

– Przede wszystkim duże wyzwanie, myślę, że niewiele gmin w Polsce ma do czynienia z tak potężnymi inwestycjami – przyznał Sławomir Wawrzyński, wójt gminy Stara Biała.

Jak zaznaczył, głównym zadaniem władz gminy będzie sprawienie, by mieszkańcy nie odczuwali problemów z realizacją tej inwestycji, która według niego może być większym wyzwaniem, niż samo jej dalsze funkcjonowanie.

– Biorąc pod uwagę znakomitych wykonawców tej inwestycji, sądzę, że faktycznie, jak zapowiedziano, będzie ona neutralna dla środowiska. Dużo większym wyzwaniem dla nas będzie realizacja, ponieważ jeśli pracować będzie tu faktycznie około 10 tysięcy osób, pracownicy muszą tu dojechać, gdzieś mieszkać. W początkowym etapie może to sprawiać nieco problemów – przyznał Sławomir Wawrzyński.

Dodał również, że gmina współpracuje z PKN ORLEN i starannie wykonuje wszystkie obowiązki w zakresie przygotowania do inwestycji.

Fot. Agnieszka Stachurska, PetroNews

Zgodę na realizację tej strategicznej dla spółki inwestycji wyraziła Rada Nadzorcza PKN ORLEN, uwzględniając w niej złożenie wniosku o pomoc publiczną do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Umożliwia to podpisanie umowy na rozbudowę Kompleksu Olefin III w formule EPCC z preferowanymi oferentami, czyli spółkami: Hyundai Engineering oraz Técnicas Reunidas. Utworzona została także spółka celowa ORLEN Olefiny, która według planu będzie odpowiedzialna za realizację inwestycji.

– Jesteśmy dumni, że nasza oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem PKN ORLEN. Realizacja projektu rozbudowy Kompleksu Olefin to dla nas duża szansa na zwiększenie obecności w krajach europejskich jako wykonawcy EPC na najwyższym światowym poziomie – podkreślał Chang Hag Kim, Prezes Hyundai Engineering.

Tłumaczył też, że ze względu na pandemię, przygotowanie tej inwestycji było trudne, a proces uzgodnień odbywał się zdalnie, poprzez wideokonferencje. Dlatego gratulował wszystkim pracownikom PKN ORLEN, którzy od stycznia 2020 roku ciężko pracują na rzecz tej inwestycji.

– To dla nas satysfakcja, że mamy szansę uczestniczyć w realizacji tak ważnej inwestycji, która będzie kamieniem węgielnym dla petrochemicznego rozwoju PKN ORLEN. Angażując się w ten projekt utrzymamy swoją obecność w Polsce i potwierdzimy gotowość wsparcia PKN ORLEN w rozwoju przyszłych inwestycji – mówił z kolei Juan Lladó, Prezes Técnicas Reunidas.

Fot. Agnieszka Stachurska, PetroNews

Inwestycja PKN ORLEN w rozbudowę Kompleksu będzie pierwszą tego typu w Europie w ostatnich latach, choć inne europejskie koncerny także dostrzegły potencjał w petrochemii bazowej i ogłosiły już plany rozbudowy olefin. ORLEN wyprzedził konkurencję w tych działaniach o ponad 12 miesięcy. Tym samym jako pierwszy odpowie na deficyt produktów bazowych na rynku.

Obecnie spółka ma 5 proc. udziału w rynku petrochemicznym w Europie, po realizacji inwestycji wzrośnie on do 6,4 proc. Całkowita produkcja petrochemikaliów, która obecnie w Grupie ORLEN wynosi przeszło 5 mln ton, wzrośnie o ponad 1 mln ton. Tym samym PKN ORLEN wzmocni pozycję lidera w Europie Środkowej i wejdzie do grona największych producentów petrochemii, takich jak: Dow, Sabic, Ineos czy BASF.

Rozpoczęcie produkcji planowane jest na początek 2025 roku – wówczas docelowy udział przerobu ropy na produkty petrochemiczne w Płocku wzrośnie z 14 do 19 proc. To ważne w kontekście zmniejszającego się zapotrzebowania na produkty z rafinerii i spodziewanego do 2050 r. wzrostu aż o ok. 80 proc. na wysokomarżowe petrochemikalia.

Zgodnie z zapowiedziami, w ramach inwestycji PKN ORLEN rozważy wyłączenie zbudowanej ponad 40 lat temu części instalacji olefin o mocach produkcyjnych ok. 340 tys. ton i niższej efektywności operacyjnej oraz energetycznej. Zmodernizuje natomiast nowszą część, o mocach ok. 300 tys. ton. Przede wszystkim jednak zbuduje nowy Kraker Parowy, którego moce wyniosą 740 tys. ton. W skład realizowanego Kompleksu wchodzić będzie także pięć dodatkowych jednostek wytwórczych, w tym nowa, duża instalacja do produkcji Tlenku Etylenu i Glikoli. Realizacja Kompleksu Olefin III pozwoli dodatkowo na zwiększenie mocy produkcyjnych PKN ORLEN w inne pochodne etylenu. W ten sposób spółka uzyska dodatkową marżę i zmaksymalizuje stopę zwrotu.

Fot. Agnieszka Stachurska, PetroNews
Fot. Agnieszka Stachurska, PetroNews
Fot. Agnieszka Stachurska, PetroNews
Fot. Agnieszka Stachurska, PetroNews
Fot. Agnieszka Stachurska, PetroNews
Fot. Agnieszka Stachurska, PetroNews
Fot. Agnieszka Stachurska, PetroNews
Fot. Agnieszka Stachurska, PetroNews
Fot. Agnieszka Stachurska, PetroNews

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 28

 1. inwestor zagraniczny says:

  Co dla autorki tekstu oznacza słowo „inwestycja”?
  Skąd się wzięła i co oznacza jednostka inwestycji „boisko piłkarskie” ?
  Jak przetłumaczyć np na angielski i wytłumaczyć w świecie inwestorów zagranicznych wielkość inwestycji wyrażoną w „boiskach piłkarskich”?
  NB w USA bardziej popularny jest basketball i football amerykański a także golf.

 2. tarrot says:

  wielka inwestycja i wielkie nadzieje w niej pokladane. Obajtek spisuje sie jak trzeba szukajac kolejnych mozliwosci rozwoju spolki

 3. emil says:

  Przeciwnicy się jak zawsze znajdą, ale to chyba wynika tylko z zazdrości. Pierwszy lepszy przykład to opozycja, która ciągle ma jakieś problemy w stosunku do Orlenu.

 4. niki says:

  To prawda, ciotki, kuzyni, synowe, … część z nich półmózgi cudem skończyli szkoły, a potem WIELKIE PAŃSTWO, bez kija podejść się nie da. A gdzie konkursy, najlepsi z Politechniki bez szans na pracę…

 5. Łukasz says:

  Będzie praca dla znajomych ,znajomych. Rekrutacja to jeden wielki skandal. Znajomości i jeszcze raz znajomości. Pozdrawiam dział rekrutacji.

  • Oj tak! says:

   słyszałem ostatnio o przypadku gdzie chlopak z doświadczeniem jedynie na obsłudze myjni samochodowej dostał stanowisko średniego szczebla w dziale transportu łOrlę bo wkręcił go ktos z rodziny.

   Orlę i Perm to od dawna ciepłe kvrwidołki dla miernot z rodzin zasiedziałych w tych firmach.

 6. berek joselewicz says:

  E włodarze dróg koło Orlenu na uja wam te trawniki może by parking zrobili bo kuswa do roboty dojezdzam i sie spóźniam ciągle

 7. Waldi says:

  Dobrze że się Polska Firma rozwija.
  Za czasów PO nic się nie opłacało, Wszystko było do sprzedania i likwidacji.

 8. Bastien says:

  Bez porozumienia z GDDK i PKP w sprawie nowych tras komunikacyjnych planują rozjechać płocczan. Zapewne ruch w Starej Białej odbywać się będzie furmankami.

 9. jurii says:

  Powietrze w Płocku już trzeba dobrze przegryźć przed złapaniem wdechu a co będzie po tej „inwestycji”?

 10. tomek says:

  siedziba wladz orlen tez powinna byc w plocku a nie na peryferiach

 11. toja says:

  siedziba wladz orlen tez powinna byc w plocku a nie na peryferiach

 12. Klusek says:

  Jestem gotowy podjac prace mimo ze pracuje juz

 13. Konkret says:

  Ludzie którzy to robią teraz nie mają nic wspólnego z taką pracą…ko

 14. Ola says:

  Dobrze ktoś napisał zielony punkcik na mapie 😂tu się nie da oddychać i żyć. Masakryczna ilośc nowotworów No ale cóż najlepiej malować trawę na zielono 👍

 15. Citizen says:

  Absolwenci CKU góra. Same inteligentne twarze

 16. Marian says:

  Budowa OLEFIN I to była prawdziwa inwestycja przełomowa. Teraz to tylko kolejny etap, ale megalomania buzuje w pisgłowach bardziej niż szampan na plaży.

 17. budowlaniec says:

  Gdyby zbudowano te 140 boisk piłkarskich wyniosłoby taniej a EBITDA cokolwiek to oznacza wzrósłby do 5 pierdylionów.
  Tekst jest do bani bo nie podaje sie ile basenów olimpijskich wypełnią surowce przerabiane rocznie w tej fabryce oraz ile km zajęłyby gumofilce i kalosze utopione na tej budowie gdyby ustawic je jeden za drugim

 18. Plock says:

  Najbardziej zielony punkcik na mapie pogody .😀. gdzie człowiek i jego zdrowie.liczy się tylko biznes.

 19. Anonim says:

  Niewolnik, a najniższa krajowa

 20. Czytelnik says:

  Ciekawy jestem składu zarządu i rady nadzorczej tej nowej spółki. Pewnie żony i kochanki PiS iej braci. I kot prezesa

  • XXXXX XXX says:

   zakładam, że siedziba zarządu będzie 100 km od instalacji, bo czemu „elyta” miałaby się truć – od tego jesteśmy my – mieszkańcy Płocka. a łopata wbita. zarząd tej instalacji już premię pewnie sobie wypłacił, żeby na waciki było

   • Ola says:

    „Elyta” to ma w ….( właśnie tam )ludzi i ich zdrowie . Dla nich najważniejsze aby na kontach grało.

 21. Anonim says:

  jaka ściema będzie praca na 2 3 lata a potem smród na przyszłe lata

 22. Łysy says:

  .może opieka nad chorującymi na raka mieszkańcami Płocka i okolic?
  .już wystarczy tego trucia!!!

 23. Olo says:

  Mam nadzieję że miejsca parkingowe i oddzielna brama do wjazdu na teren budowy będą zabezpieczone i nie powtórzy się ten horror jaki trwa obecnie przy remoncie olefin. Ani gdzie zaparkować, ani dojechać do pracy bo droga przy dwójce zapchana samochodami oczekującymi na wjazd.

 24. Stara z Białej says:

  Aha, czujta się…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU