Najlepszy dzielnicowy – na którym posterunku?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” co roku organizuje konkurs “Policjant, który mi pomógł”, w którym docenia dzielnicowych z całej Polski. W tym roku jednym z pięciu laureatów został asp. Andrzej Joniak, pracujący na Posterunku Policji w Starej Białej, w strukturze Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

Policjantem pierwszego kontaktu dla mieszkańców jest dzielnicowy. Często dobrze zna swoich podopiecznych, spotykając się z trudnymi przypadkami przemocy w rodzinie. Musi wiedzieć, w jaki sposób pomóc ofiarom przemocy, niejednokrotnie narażając swoje własne życie i zdrowie. Musi wykazać się również nie tylko wiedzą z zakresu prawa, aby wskazać prawne możliwości postępowania w danej sprawie, ale i empatią, gdyż ofiary przemocy domowej niejednokrotnie są osobami, które doznały w życiu wiele krzywd.

Jak tłumaczy Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji, pomoc osobom dotkniętym przemocą domową nie zamyka się tylko w ramach przeprowadzonego postępowania w danej sprawie, ofiary wymagają również opieki wielu instytucji, zajmujących się problematyką rodziny. – Często od dzielnicowego zależy, jaka pomoc zostanie udzielona rodzinie, w której stwierdzony jest fakt występowania przemocy. Dzieje się tak, ponieważ dzielnicowi uczestniczą w pracach Zespołów Roboczych powołanych w ramach prowadzonej procedury Niebieska Karta – wyjaśnia rzecznik.

Aby docenić dzielnicowych, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” co roku organizuje konkurs „Policjant, który mi pomógł”. Policjanci są zgłaszani do Konkursu przez osoby, które uznały, że poprzez działanie funkcjonariusza uzyskały pomoc w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Andrzej Joniak, fot. KPM Płock

W tegorocznej, dziesiątej edycji konkursu, spośród 118 zgłoszeń, które wpłynęły z całego kraju, komisja konkursowa wyłoniła pięciu laureatów. Wśród nich znalazł się płocki policjant – asp. Andrzej Joniak.

Andrzej Joniak, w opinii społeczności lokalnej jest wysoko cenionym dzielnicowym, który sumiennie wykonuje swoje obowiązki, wykazuje się kreatywnością w służbie oraz prowadzi wzorową współpracę z innymi instytucjami w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom podległego rejonu. Postawa, jaką dzielnicowy prezentuje podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych zapewne miała wpływ na zgłoszenie go do konkursu. Policjant jest znany z tego, że już niejednokrotnie pomógł osobom skrzywdzonym przemocą domową.

Wręczenie nagród wyróżnionym odbędzie się w sobotę, 22 lipca w trakcie centralnych obchodów Święta Policji.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji