Wiosną skończyła się długo oczekiwana budowa akwariów w płockim zoo. Podczas XXI Sesji Rady Miasta Płocka wiceprezydent Jacek Terebus wyjaśniał, z jakiego powodu rozwiązano umowę z wykonawcą, a także kiedy możemy spodziewać się w Płocku rekina.

Płocczanie długo czekają już na akwaria, które przyciągały zwiedzających przez cały rok. Inwestycja nie ma jednak szczęścia. W maju ratusz wypowiedział umowę konsorcjum Sławomira Wicińskiego, Roberta Piątkowskiego i Marka Pietrzaka, wykonawcy nowej atrakcji zoo.

– Mieliśmy do tego prawo, konsultowaliśmy to z naszym prawnikiem – tłumaczył podczas sesji wiceprezydent Jacek Terebus. – Do 20 maja br., kiedy był termin wykonania umowy, wykonawca zgłaszał gotowość do odbioru, a tej gotowości nie miał. Według projektu technicznego miał bowiem wybudować akwaria i uzyskać parametry wody, czego nie wykonał. Realizacja zadania była więc w ok. 80% – tłumaczył wiceprezydent.

Pomimo tak wysokiego zaawansowania prac, kluczowym dla odbioru zadania było właśnie uzyskanie parametrów wody.

– Musicie Państwo wiedzieć, że przy uruchamianiu akwariów panują odpowiednie rygory. Na przykład, żeby przewieźć rekina, akwarium musi być najpierw kilkakrotnie testowana woda pod kątem parametrów i jeśli jest jakakolwiek odchyłka od normy, należy ponownie sprawdzić, dlaczego parametry nie są zachowane. Właśnie dlatego nie każdy wykonawca jest w stanie te odpowiednie parametry wody uzyskać. Wykonawca inwestycji nie mógł nam zagwarantować, że w ciągu kolejnych odbiorów w ogóle te parametry zostaną uzyskane. Stąd rozwiązanie umowy. Niemniej, podtrzymujemy, że chcemy otworzyć akwaria jesienią tego roku – zapewniał Jacek Terebus.

Miasto nie wypłaciło wykonawcy 1,8 mln zł, ze względu na brak wykonania całości inwestycji. Teraz uzyskiwaniem odpowiednich parametrów wody w akwariach zajmuje się zespół, złożony z pracowników zoo i Urzędu Miasta Płocka. Zespół uzyskał prawidłowe parametry w części akwariów, w których mieszkają już ryby.

– Aktualnie trwa przygotowywanie wody do przyjęcia ryb i roślin – potwierdza Hubert Woźniak z zespołu współpracy z mediami. – Zajmują się tym pracownicy ogrodu zoologicznego. Nie ma daty zakończenia urządzania akwariów. Wszystko zależy od tego kiedy, woda akwariowa zacznie wykazywać odpowiednie parametry. Zakładamy, że stanie się to najpóźniej jesienią – dodaje.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji