“Mówimy Orlenowi NIE!” – płocczanie organizują szary protest

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Coś pękło w mieszkańcach Płocka, którzy wiele lat odczuwają skutki obecności potężnego sąsiada – PKN Orlen. Ogromny komin, chmury dymu zabarwionego różnymi substancjami, doniesienia o przodowaniu w statystykach nowotworów dróg oddechowych, a do tego ostatnie duże przekroczenia stężenia benzenu w powietrzu spowodowały, że płocczanie postanowili pokazać koncernowi swoje niezadowolenie. Jeszcze w październiku ma odbyć się protest.

Wydarzenie na portalu społecznościowym założyła Agata Liberacka, jak sama pisze – płocczanka, matka, która martwi się o zdrowie i życie dzieci.

– Czas powiedzieć dość! Ile jeszcze będziemy znosić ciągłego podtruwanie nas, a w szczególności naszych dzieci? Czy przed wyjściem na spacer z dzieckiem, musimy sprawdzać poziom toksycznych substancji w powietrzu? Czy niedługo będziemy musieli zakładać maski? Ilu z nas musi jeszcze umrzeć? Ilu z nas dostanie jeszcze raka? Dość!!! Czas przestać bać się o swoje zdrowie. Nie chcemy żyć w regionie, w którym jest największy odsetek umieralności na raka! Mówimy Orlenowi NIE! – pisze na stronie wydarzenia.

Płocczanka tłumaczy, że chce, aby jej dzieci zdrowe mogły bawić się na placu zabaw, chce móc w nocy spać przy otwartym oknie i na pewno nie chce co chwila czytać w Internecie, że lepiej dziś zostać w domu.

Wyznaczona jest już data i godzina – 25 października o godzinie 16. Miejsce spotkania to plac przed ratuszem. – Pokażmy ile nas jest, pokażmy że jesteśmy wkurzeni, pokażmy że Orlen musi zacząć się z nami liczyć! Jeśli nie teraz to nigdy! – zachęca organizatorka wydarzenia.

zrzut wydarzenia na Facebooku

zrzut wydarzenia na Facebooku

Płocczanie chętnie zaczęli przyłączać się do utworzonego wydarzenia i wpisywać głosy wsparcia. Nie zabrakło też uwag merytorycznych.

– Nie rozumiem tylko czemu na Starówce? Co to się ma do Orlenu. Każdy chyba wie gdzie urzęduje nasz “płocki” prezes. Tam trzeba protestować – zauważa pan Michał. Podobne uwagi miało kilka osób, jedna nawet zaproponowała wyjazd do Warszawy, gdzie siedzibę ma zarząd PKN Orlen. Ktoś zaproponował, żeby termin przełożyć na weekend, kiedy więcej ludzi będzie mogło uczestniczyć. No i 25 października trwać będzie Sesja Rady Miasta Płocka, a i niektórzy radni chętnie włączyliby się w protest. Mówi się też o założeniu białych masek na twarz przez uczestników protestu.

Nic jednak nie jest jeszcze przesądzone. Agata Liberadzka zapewnia, że najważniejsze jest wspólne działanie.

– Kochani, jestem jednocześnie zaskoczona i niezmiernie szczęśliwa z powodu tak dużego odzewu. Jako matka, mam na uwadze głównie dobro dzieci i to właśnie z tej troski wziął się pomysł na utworzenie tego wydarzenia. Zadaliście dużo ważnych i zasadnych pytań. Wiele z Was podrzuciło też pomysły, dzięki temu nie czuję się w tym wszystkim osamotniona. Kiedy zobaczyłam ile osób jest zainteresowanych, oraz ile wspaniałych osób chce się zaangażować, poczułam coś, czego nie czułam już od dłuższego czasu. Nadzieję. Nadzieję, że możemy coś zmienić. Nadzieję, że nie jesteśmy pozostawieni sami sobie, że możemy się zjednoczyć i wspólnie osiągnąć cel. Postaram się jeszcze dziś na spokojnie uzupełnić opis o odpowiedzi na zadane przez Was pytania. Oczywiście protest ten trzeba będzie, jak wielu z Was sugerowało, zgłosić. Tak samo Stary Rynek ma być tylko punktem spotkania. Dajcie mi jeszcze chwilkę, a umieszczę wszystkie informacje i przemyślenia w opisie. Nawet nie wiecie jak bardzo się cieszę, że widzę Was tu aż tylu. Damy radę! – pisze pełna zapału.

Jak na razie, wydarzenie obserwuje ponad 1,5 tys. osób, 671 zadeklarowało już swój udział. Czy tym razem płocczanie pokażą swoją siłę? I czy koncern weźmie to pod uwagę, rezygnując wreszcie z tłumaczeń typu “to tylko wodna para” albo “kolor pary zależy od kąta padania promieni słonecznych”?

Trzymamy kciuki za tę inicjatywę. Może ona bardziej wpłynąć na realizację postulatów o utworzenie profesjonalnej profilaktyki nowotworowej czy ośrodka radioterapii niż pisma polityków i samorządowców, którymi ostatnio zasypywane jest ministerstwo zdrowia…

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji