REKLAMA

REKLAMA

Mniejsza emisja związków siarki do atmosfery. ORLEN rusza z inwestycją

ORLEN bez tajemnic

REKLAMA

PKN ORLEN podpisał umowę z ORLEN Projekt na budowę instalacji, której głównym celem jest dalsza redukcja emisji związków siarki do atmosfery. Dlaczego jej realizacja jest ważna i jaką korzyść przyniesie Koncernowi i mieszkańcom Płocka?

Na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku powstanie nowa instalacja, której koszt szacowany jest na około 346 mln zł. W celu jej realizacji, PKN ORLEN podpisał umowę z ORLEN Projekt. Na czym konkretnie polega ta inwestycja?

– Inwestycja polega na wybudowaniu Instalacji oczyszczania gazów poprocesowych po procesie Clausa (TGTU III) – mówi Sławomir Zalewski, Dyrektor Biura ds. Projektowania i Innowacyjności ORLEN Projekt. – Głównym celem tego zadania jest ograniczenie emisji tlenków siarki zawartych w gazach resztkowych do atmosfery, poprzez odpowiednie procesy chemiczne – wyjaśnia.

Dlaczego redukcja emisji związków siarki jest tak ważna?

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– Przede wszystkim z powodu dbałości o środowisko. Związki siarki powodują bowiem kwaśne deszcze, ich redukcja jest więc jak najbardziej zasadna. Skorzystamy na tym wszyscy, bo będziemy mieli czystsze powietrze – tłumaczy Sławomir Zalewski.

Na kiedy zaplanowano rozpoczęcie tej inwestycji i ile osób uczestniczy w procesie jej powstania?




– Prace projektowe rozpoczęliśmy w grudniu 2021 roku, natomiast prace budowlane planujemy rozpocząć na początku marca bieżącego roku. W proces projektowania i nadzorowania inwestycji zaangażowanych jest obecnie około 30 osób. Po rozpoczęciu prac budowlanych, oczywiście grupa osób będzie dużo większa i dostosowywana do poziomu i intensyfikacji prac na budowie – informuje nasz rozmówca.

Jest to największe przedsięwzięcie, które będzie realizowane przez spółkę ORLEN Projekt w jej dotychczasowej, 50-letniej historii. W ramach podpisanej umowy – oprócz budowy „pod klucz” instalacji TGTU III, ORLEN Projekt wykona również kompletną infrastrukturę umożliwiającą pracę instalacji podstawowej, m.in. rozdzielnie, akumulatornię i stacje transformatorowe umiejscowione w nowopowstającym dwukondygnacyjnym budynku.

Sławomir Zalewski, Dyrektor Biura ds. Projektowania i Innowacyjności ORLEN Projekt

Budowa i uruchomienie w połowie 2024 roku nowej instalacji TGTU III stanowi realizację założeń strategicznych PKN ORLEN, w tym osiągnięcie neutralności emisyjnej. TGTU III zastąpi częściowo już wyeksploatowaną instalację OGK I (Odsiarczania Gazów Kominowych – Hydrosulfreen I). Umożliwi również redukcję zanieczyszczeń z tej jednostki, co oznacza, że finalnie do atmosfery trafi gaz o około połowę niższej zawartości dwutlenku siarki. W Zakładzie Produkcyjnym w Płocku realizacja tej inwestycji przyniesie redukcję zanieczyszczeń dwutlenku siarki o ponad 20 proc.

Dotychczas, w celu ograniczenia emisji dwutlenku siarki do atmosfery, na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku powstała Instalacja Odsiarczania Spalin (IOS), natomiast na instalacji Reformingu V zrezygnowano z mieszanki paliwa gazowo-olejowego i zastąpiono je gazem. Zdecydowano także o modernizacji linii podgrzewu wsadu do reaktora na instalacji Krakingu Katalitycznego II oraz na trwałe wyłączono piec 01H2. Działania te wpłynęły nie tylko na poprawę efektywności energetycznej części rafineryjnej płockiego zakładu, ale umożliwiły redukcję emisji dwutlenku siarki.

Ograniczanie emisji z jednostek produkcyjnych jest jednym z założeń strategii ORLEN2030. Jak przypomina PKN ORLEN, Koncern już spełnia rygorystyczne normy środowiskowe w odniesieniu do aktywów produkcyjnych, wymagane zarówno przez Unię Europejską, jak i polskie prawo. Dochodząc do neutralności emisyjnej, do 2030 roku ORLEN zwiększy redukcję o 20% emisji CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych.

REKLAMA
Kolejny

Komentarze 4

  1. Lucek says:

    a to na zakładzie jest tylko jeden komin? Para wychodzi z IOS na elektrociepłowni a ta instalacja do odsiarczania będzie na zupełnie innej instalacji w innym miejsc. To jest znaczna różnica. Z tego co widać w komunikacie to napisali, że ta nowa Instalacja TGTU III czyli instalacja oczyszczania gazów poprocesowych po procesie na instalacjach z Clausa – będzie kolejną jednostką obok Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS) w Zakładzie w Płocku, dzięki której emisja dwutlenku siarki do atmosfery zostanie znacząco ograniczona. Nie mieszajmy grubego komina z nową inwestycją

  2. Ciekawa says:

    Przecież niedawno podawali, że do atmosfery wylatuje para wodna👿To jaka siarka? Szulerzy🙉🙊🙈

    • Dokładnie says:

      Pierwsze słyszę oficjalnie że jednak siarka się uwalnia .do tej pory była to para wodna . A że przy okazji śmierdziała siatką to taki efekt uboczny . W dniu dzisiejszym 22 .02 Ok godz 11 na Boryszewie było biało od dymu … o przepraszam pary wodnej . Tylko smród siarki był nie do zniesienia !

    • Też anonim says:

      Gdyż ten tego, z komina idzie czysta para wodna, ale ponieważ dlatego, że komin jest za niski, to ta para zabiera ze sobą cały śmierdzący mikroklimat orlenowski i niesie tam gdzie wiatr zawiewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU