REKLAMA

Mistrzyni świata, Otylia Jędrzejczak poprowadziła zajęcia na Podolance

REKLAMA

W środę na basenie Podolanka odbyły się wyjątkowe zajęcia. Mistrzyni olimpijska, Otylia Jędrzejczak przyjechała do Płocka, by odpowiedzieć na pytania płocczan oraz poprowadzić zajęcia z pływania organizowane przez PKN ORLEN i WOPR.

16 maja w Płocku na basenie Podolanka odbyły się zajęcia z udziałem mistrzyni olimpijskiej Otylii Jędrzejczak. Wybitna pływaczka uczestniczyła w projekcie „Nauka pływania z ORLENEM” skierowanym do osób, które nie potrafią pływać lub pływają bardzo słabo. Uczestnikami zajęć mogły być dzieci z klas IV-VI oraz dorośli w wieku 40+.

O projekcie podczas spotkania opowiadali wiceprezes płockiego WOPR-u Piotr Lisocki i Kierownik Działu Sponsoringu Społecznego i CSR w PKN ORLEN Wioletta Kulpa. Jako pierwszy głos zabrał Piotr Lisocki, który zwrócił uwagę na niezwykłe postępy, jakie uczynili uczestnicy zajęć, od momentu, w którym niektórzy bali się zanurzyć głowę w wodzie do chwili, w której już przełamali strach i nauczyli się sprawnie pływać. Wiceprezes podkreślił zaangażowanie, jakim zarówno młodzi ludzie, jak i starsi wykazywali się podczas nauki. Były przypadki, gdy osoba, która akurat nie mogła zjawić się na zajęciach z powodu choroby, przepraszała za swoją nieobecność.

Wioletta Kulpa fot. Wiktor Pleczyński

Wioletta Kulpa, która reprezentowała sponsora zajęć, koncern PKN ORLEN podkreśliła, że firma mocno angażuje się w poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Płocka. Projekt „Nauka pływania z ORLENEM” nie jest jedynym tego przykładem, bo koncern w ramach współpracy z WOPR wspiera również funkcjonowanie strzeżonego kąpieliska w Grabinie koło Płocka.

– Oczywiście wszyscy wiemy o tym, że dzieci w klasie trzeciej mają obowiązkową naukę pływania, tylko każdy wie, jak to wygląda w dużych grupach. Nie zawsze jest ta możliwość nadzoru każdego dziecka i spowodowania, żeby przede wszystkim nie bało się wody. Rozmawialiśmy wielokrotnie z panem Piotrem o tym, że najważniejsze jest, by każdego oswoić z wodą i później sukcesywnie wdrażać naukę pływania – wyjaśniała Wioletta Kulpa.

Nawet mistrz powinien być ostrożny w wodzie

Swoją opowieść mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak rozpoczęła od przyznania, że na początku ona również bała się wskoczyć do wody i musiała przełamać ten strach. Dodała, że nawet teraz, pomimo odniesionych sukcesów, nie lekceważy wody. Mistrzyni olimpijska zawsze, gdy wypływa daleko, na otwarte wody dba, aby ktoś, kto umie pływać, albo płynął z nią, albo był obok na łodzi. Jednocześnie pilnuje, by takie samo podejście mieli młodzi ludzie i nie lekceważyli wody.

fot. Wiktor Pleczyński

Mistrzyni olimpijska powiedziała, że takie programy jak „Nauka pływania z ORLENEM” są bardzo ważne i że wszyscy powinni umieć pływać. Umiejętność pływania nie tylko ma wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo, ale też na zdrowie i ogólne powodzenie w życiu człowieka.

Otylia Jędrzejczak podkreśliła, że wielu sportowców różnych dyscyplin zaczynało swoją przygodę z aktywnością fizyczną od pływania. Dodatkowo przekreśliła stanowczo stereotyp sportowca niewykształconego – mistrzyni zaznaczyła, że sportowcy są ludźmi, którzy odnoszą również sukcesy w życiu niezwiązane ze sportem.– Wiele badań pokazuje, moje młode kochane osoby, że ktoś, kto ma do czynienia ze sportem, jest zdecydowanie lepszym uczniem, pracownikiem w przyszłości, bo wie, co to jest konsekwencja. Nie dajcie sobie wmówić, że sportowiec to głąb. Nie ma już tego, to jest stereotyp, którego się nie trzymamy dzisiaj. Sportowcy potrafią doskonale się wypowiedzieć, kończą studia, nie jedne, nawet kilka kierunków. Radzą sobie w każdej pracy i to od was zależy czy będziecie się dobrze uczyć, a nie od nikogo innego – opowiadała Otylia Jędrzejczak.

fot. Wiktor Pleczyński

Kluczową radą złotej medalistki z olimpiady w Atenach dla osób, które chcą uczyć się pływać, było to, aby na początek opanować oddychanie. Zdaniem Otylii Jędrzejczak, wypracowanie właściwego oddechu jest najważniejsze i znacząco ułatwi późniejszą naukę pływania.

Po godzinie odpowiadania na pytania płocczan, Otylia Jędrzejczak jeszcze znalazła czas na rozdanie autografów i zrobienie sobie zdjęć z fanami. Na spotkaniu pojawili się nie tylko początkujący pływacy – na widowni można było zaobserwować młodocianą gwiazdę wśród płockich i polskich pływaków, czyli Tymoteusza Jóźwiaka. Przypomnijmy, że młody człowiek niedawno wrócił z międzynarodowych zawodów w Bratysławie, gdzie zdobył sześć złotych medali, jeden srebrny oraz Puchar Najlepszego Zawodnika Rocznika 2008.

Siedem medali i puchar dla młodego płocczanina

Następnie rozpoczęły się zajęcia. Otylia Jędrzejczak obserwowała, jak po kolei wszyscy uczestnicy przepływają jedną długość basenu. Chwaliła i dawała rady poszczególnym osobom. Dłuższą chwilę spędziła na rozmowie z dziećmi, jednak jej treść pozostała tajemnicą.

fot. Wiktor Pleczyński

Na koniec mistrzyni olimpijska rozdała uczestnikom dyplomy ze swoim autografem. Wykonano również pamiątkowe zdjęcia grupowe.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU