REKLAMA

Minister cyfryzacji: Uszczelnienie podatków przyniosło dodatkowo 16 mld zł

REKLAMA

W sobotę Płock odwiedził minister cyfryzacji Marek Zagórski. Podczas spotkania podkreślał rolę uszczelnienia podatków, dzięki czemu do samorządów wpłynęło dodatkowo 16 mld zł. Mówił również o Funduszu Dróg Lokalnych czy zmianie ordynacji wyborczej.

„Polska jest jedna” – to tytuł spotkań organizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość w całym kraju. Do Płocka w ramach tego cyklu przyjechał minister cyfryzacji, Marek Zagórski.

21 lipca w Centrum Edukacji Grupy ORLEN, minister mówił m.in. o pozytywnych skutkach pakietu związanego z uszczelnieniem podatków. Jak tłumaczył, z tego tytułu do samorządów wpłynęło dodatkowo 16 mld zł.

PowiązaneTematy

– Dzięki temu, samorządowcy mogą realizować te wszystkie inwestycje przed wyborami, sprawiedliwie, nie tylko ci, którzy należą do PiS – zaznaczał Marek Zagórski.

Podkreślał, że to właśnie dzięki polityce rządu PiS, samorządowcy innych partii realizują przed samymi wyborami inwestycje, którymi chwalą się przed wyborcami. Przekonywał, że to jednak tylko jeden z efektów uszczelnienia podatków – główne to np. finansowanie polityki socjalnej, prorodzinnej, ale i inwestycyjnej.

Minister cyfryzacji nawiązał także do planowanego stworzenia Funduszu Dróg Lokalnych, na który łącznie przez trzy lata rząd przeznaczy ponad 6 mld zł. Do każdej inwestycji w ramach Programu Rozwoju Dróg Lokalnych, samorządy mają dokładać 50 proc., co da w efekcie kwotę 13 mld zł przeznaczanych na lokalne inwestycje drogowe. Co istotne, ma to zabezpieczyć te inwestycje lokalnej na drogi, które samorządy zgłosiły w ostatnich latach. Rozłożenie programu na kilka lat, ma zapewnić planową i rzetelną realizację, a jednocześnie wspomóc rozwój lokalny, przez zaangażowanie lokalnych firm budowlanych.

– Ten program będzie opłacać się wszystkim – mieszkańcom, samorządom i rządowi – podkreślał Marek Zagórski.

Nawiązując do tegorocznych wyborów samorządowych, minister wyjaśniał, że ordynacja wyborcza została zmieniona, żeby zapobiec czy też przynajmniej ograniczyć te „potencjalnie negatywne zjawiska”, które miały miejsce podczas poprzednich wyborów. Zachęcał też mieszkańców uczestnictwa w pracach komisji wyborczych jako mężów zaufania.

– Nie ma większej kontroli, niż kontrola obywatelska – podkreślał minister cyfryzacji.

Spotkanie, oprócz ministra Marka Zagórskiego, poprowadził również szef lokalnych struktur PiS, senator Marek Martynowski, a także posłanka na Sejm, Anna Cicholska.