Mikołaj z Laponii przybliży Świat Północy podczas V Festiwalu Zorzy Polarnej

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Wizyta Mikołaja z Rovaniemi w Płocku to jedna z atrakcji zbliżającego się „V Festiwalu Zorzy Polarnej. Świat Północy”. Tegoroczna edycja dedykowana jest rdzennym mieszkańcom, “żyjącym w blasku zorzy polarnej”.

Projekt jest organizowany przez Polską Fundację Sportu i Kultury, Oddział w Płocku i jest kontynuacją wieloletnich działań edukacyjno-artystycznych dla dzieci i młodzieży, poświęconych Skandynawii, zwłaszcza Laponii. Od 2 grudnia do końca marca 2017 roku planowane są spotkania, wystawy i warsztaty, które uświetni wizyta Mikołaja. Ukochana nie tylko przez dzieci “gwiazda świąt” przyjedzie na zaproszenie prezydenta Płocka, Andrzeja Nowakowskiego, ale z inicjatywy płockiego oddziału fundacji, mającej za sobą wieloletnią współpracę ze “Światem Północy”.

– Tegoroczna edycja poświęcona jest przede wszystkim przyrodzie oraz kulturze i życiu ludów rdzennych, zamieszkujących tereny rozświetlane blaskiem zorzy polarnej – mówi Emilia Heljasińska-Schmidt, dyrektor płockiego oddziału Polskiej Fundacji Sportu i Kultury. – Oprócz walorów artystycznych, dążymy do popularyzacji tradycji i dziedzictwa kulturowego poprzez poznanie legend, mitów i bajek o Aurora Borealis, a także budzenia wrażliwości i szacunku dla odmienności kulturowej narodów, żyjących w rejonie jej występowania – podsumowuje.

Festiwal ma wpływać na zwiększenie zainteresowania tworzeniem artystycznym, przybliżać kulturę skandynawską, budować porozumienie między instytucjami, organizacjami społecznymi i osobami prywatnymi, a także działać dla dobra dzieci i młodzieży.

Wydarzenie ma już swoją bogatą historię: „Niebo w Kolorze – Spotkanie z Zorzą Polarną” (2010), „Saamowie – rdzenni mieszkańcy Północnej Europy” (2011/12), „Festiwal Zorzy Polarnej w Płocku. Potęga Wyobraźni” (2012/ 13), „II Festiwal Zorzy Polarnej. Tropem renifera” (2013/14), „III Festiwal Zorzy Polarnej. Na Lodowym Szlaku” (2014/15) oraz “IV Festiwal Zorzy Polarnej. Kolory Arktyki” (2015/16). Prawie od początku z festiwalem obecny jest PetroNews jako patron medialny.

Patronat honorowy nad ubiegłymi edycjami sprawowali m.in.: Ambasada Republiki Finlandii, Ambasada Szwecji, Ambasada Królestwa Norwegii, a także Prezydent Miasta Płocka, zaś naukowy: Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Geofizyki PAN oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

– Działania te spotkały się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem zarówno w kraju, jak i za granicą – przyznaje Emilia Heljasińska-Schmidt. – Przyniosły trwały dorobek, m.in. książkę z pracami plastycznymi polskich dzieci, wydaną w Gällivare, (płn. Szwecja), czy katalogi prac dziecięcych oraz mobilne wystawy fotograficzne i plastyczne – podsumowuje.

 Od 2 grudnia do końca marca 2017 r. planowane są m. in. następujące wydarzenia:

• wizyta Mikołaja z Rovaniemi w Płocku,
• wystawa fotograficzna „Wizyta Mikołaja w Płocku” w Green Gallery w Płocku,
• wystawa „Legendy i mity Saamów” Lubosza Drtiny z komentarzem Zdenka Lycki w Muzeum Mazowieckim w Płocku,
• wystawa malarstwa Tomasza Kurana „Grenlandia nie jest czarno-biała” w Płockiej Galerii Sztuki,
• wieczornica i zajęcia warsztatowe „Świat Północy” dla uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku,
• „Urodziny reniferów w płockim ZOO” – festyn edukacyjno-artystyczny z okazji pierwszej rocznicy przybycia reniferów do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku,
• wystawa Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Kolory Północy” w Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki,
• wystawa fotograficzna Wojciecha Lewandowskiego „Duchy lodu” w Domu Darmstadt w Płocku,
• wystawa „Pippi Pończoszanka – 70 lat”, pozyskana z Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”,
• projekcja filmu „Bunt w Kautokeino” w „NoveKino Przedwiośnie” w Płocku,
• warsztaty zimowe dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego,
• dwudniowe warsztaty plastyczne dla dzieci „Weekend z Północą” w Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki,
• cykl spotkań „Mozaika bajek skandynawskich” dla dzieci ze świetlic środowiskowych,
• spotkania w Klubie Podróżnika: „Lód pod nartami Inuitów” (Norbert Pokorski), Marcinem Jakubowskim „Farerowie i Wyspy Owcze” (Marcin Jakubowski) oraz „Saamowie i Laponia” (Emila i Dariusz Schmidt),
• pokazy filmów dokumentalnych z zorzą polarną w roli głównej,
• publikacja artykułu „Polscy astronomowie w Laponii” w Magazynie Skandynawskim „Zew Północy”
• prelekcje dla uczniów płockich szkół, poświęcone środowisku Dalekiej Północny, zwłaszcza Laponii, w tym zjawisku zorzy polarnej, oraz szereg imprez towarzyszących.

 

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji