REKLAMA

REKLAMA

Metamorfozy Płocka – nowy cykl z Towarzystwem Naukowym Płockim

REKLAMA

Nie ma chyba płocczanina, który nie interesowałby się, jak nasze miasto wyglądało kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. Wraz z Towarzystwem Naukowym Płockim rozpoczynamy nowy cykl, dzięki któremu możecie zobaczyć metamorfozę Płocka…

Przeczytajrównież

Wybór partnera cyklu jest oczywisty, a przyjęcie naszej inicjatywy przez Towarzystwo Naukowe Płockie napawa nas dumą. Jest to przecież najstarsze z istniejących towarzystw naukowych w Polsce! – Kiedy w 1820 r. grono zacnych obywateli Płocka podjęło myśl założenia Towarzystwa Naukowego Płockiego (TNP), przyświecała im troska o materialny i niematerialny dorobek Płocka i Mazowsza – pisze dr Andrzej Kansy, członek TNP, w jednej ze swoich publikacji.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

I faktycznie, Towarzystwo Naukowe Płockie dba o ochronę mazowieckiego dorobku kulturowego, nie tylko poprzez swoje publikacje, badania czy podejmowane inicjatywy, ale i poprzez działalność Biblioteki im. Zielińskich, której historia sięga 1821 r., ale właściwy początek związany był z przejęciem przez TNP księgozbioru Gustawa Zielińskiego ze Skępego w 1907 r. Jak wyjaśnia Andrzej Kansy, to właśnie na tej podstawie utworzono wówczas Bibliotekę im. Zielińskich, której zbiory zostały udostępnione publicznie. Jak ważna jest to instytucja, płocczanom nie trzeba wyjaśniać. To właśnie tu znalazło się pierwsze wydanie „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika z 1543 r. (jeden z sześciu egzemplarzy z erratą na świecie), „Los Caprichos” Francisco Goi z 1799 r. (jedyny komplet grafik w Polsce), „La Commedia” Dantego Alighieri wydana w Brescii w 1487 r., Statut Jana Łaskiego z 1506 r., czy „Chronica Polonorum” Macieja Miechowity z 1521 r. Najstarszym rękopisem w zbiorach TNP jest pergaminowa karta z biblijnej Księgi Mądrości datowana na IX w. Ogromna szkoda, że na działalność Biblioteki tak trudno jest pozyskać pieniądze, w związku z czym jej istnienie jest zagrożone…

Członkowie TNP zgodnie mówią, że jedną z naczelnych idei, przyświecających Towarzystwu Naukowemu Płockiemu we wszystkich okresach działalności, była troska o zachowanie dziedzictwa kulturowego Płocka i Mazowsza. Towarzystwo przyczyniło się tym samym do zachowania wielu zabytków architektury, sztuki, cennych ksiąg i archiwaliów.




I właśnie dzięki temu  oraz zgodzie prezesa TNP Zbigniewa Kruszewskiego, będziemy mogli zaprezentować płocczanom unikalne zdjęcia naszego miasta w zestawieniu z aktualną fotografią danego miejsca czy budynku. Postaramy się również wydobyć informacje na temat tych miejsc. A może sami czytelnicy nam w tym pomogą?

Już wkrótce pierwszy odcinek naszego nowego cyklu. Zapraszamy!

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU