REKLAMA

REKLAMA

Mariola gotuje: Kurczak faszerowany wątróbką

REKLAMA

Przeczytajrównież

Rozpoczynamy nowy cykl kulinarny, którego bohaterką i autorką jest Mariola Rączkowska – współwłaścicielka restauracji Wieża Ciśnień, a także pasjonatka gotowania i odkrywania nowych smaków. W każdym odcinku poznamy nowy przepis na dania, które będziecie mogli wykorzystać w swoich kuchniach. A jak wiadomo, przez żołądek uderzamy wprost do serca…

Zaproponuję dzisiaj Państwu kurczaka pieczonego, faszerowanego wątróbką, czyli kurczaka po polsku. Przepis stary jak świat (no, prawie tak stary), ale jakże wdzięczny. Nie zrażajcie się, to nie jest tak trudne, jak by się wydawało.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

W moim rodzinnym domu farsz do kurczaka składał się z siekanego serduszka, wątróbki i żołądka, czyli z tego, co jeden ptak miał w sobie. Jeśli ktoś z Państwa kupi kurczaka na rynku, z pewnością dostanie go w komplecie z podrobami.

Pieczony kurczak to doskonałe rodzinne danie na jesienne długie kolacje. Przygotujecie go w około pół godziny, oczywiście bez czasu pieczenia. Jeśli zostanie trochę farszu, można nim nafaszerować ziemniaki i je również upiec. A jeśli nie zjecie całego kurczaka, obierzcie pozostałe mięso i wykorzystajcie do sałaty.

Życzę smacznego,
Mariola Rączkowska

Kurczak z nadzionką

Składniki:

  • 1 kurczak 1,5 – 1,8 kg
  • 20 dag wątróbki drobiowej
  • 1/2 kostki masła
  • 1 duże jajko lub 2 małe
  • 1 czerstwa bułka kajzerka
  • mleko do namoczenia bułki około 200 ml
  • pęczek koperku
  • pęczek natki
  • 2 ząbki czosnku
  • sól, pieprz, majeranek.
kurczak (1)
Fot. Robert Denst

Przygotowanie:

1. Namoczyć bułkę w mleku.




2. Posiekać natkę i koperek. Wątróbkę oczyścić z błon i drobno pokroić.

3. Kurczaka umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem. Można wyciąć kuperek. Całego kurczaka, również wewnątrz, porządnie natrzeć mieszanką soli, pieprzu, majeranku i czosnku.

kurczak (5)
Fot. Robert Denst

4. Mikserem ubić pianę z białka. W drugim naczyniu utrzeć masło z żółtkiem na puszystą masę. Dodać posiekaną zieleninę, odciśniętą i rozgnieciona bułkę oraz wątróbkę i wymieszać. Doprawić solą, pieprzem. Następnie masę delikatnie połączyć z pianą z białek. Farsz nałożyć do kurczaka. Delikatnie należy potrząsnąć ptakiem, żeby farsz się równomiernie wypełnił tuszkę.

kurczak (14)
Fot. Robert Denst

5. Zaszyć brzuch kurczaka grubą nicią lub spiąć wykałaczkami i zasznurować (ja użyłam patyczków do szaszłyków, które sobie skróciłam). Skrzydełka i nóżki skrepować nicią tak, aby przylegały do tułowia. Kurczaka włożyć piersiami do góry do wysmarowanego masłem naczynia przeznaczonego do pieczenia. Obłożyć wiórkami masła. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 200 st. C przez 20 min.

kurczak (16)
Fot. Robert Denst

6. Gdy ładnie się zrumieni przykryć folią aluminiową i piec jeszcze kolejne 40 min. Można kurczaka przewrócić na drugą stronę grzbietem do góry, żeby się zarumienił, ale jest to operacja dość niebezpieczna i ja ją pomijam. Jeśli kurczak jest niewielki, czas pieczenia powinien być krótszy. Mój kurczak ważył 1,8 kg i piekł się około półtorej godziny. W trakcie pieczenia podlewać kurczaka powstałym sosem.

7. Upieczonego kurczaka podawać z ziemniakami z wody, mizerią lub zieloną sałatą ze śmietaną.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU