REKLAMA

REKLAMA

„Malarka i złodziej” – NK Przedwiośnie zaprasza na Spotkania Filmowe

REKLAMA

Podczas najbliższego Klubu Filmowego – Spotkań Filmowych w NK Przedwiośnie zobaczymy film dokumentalny pt. „Malarka i złodziej” w reż. Benjamina Ree. Ten film  na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Norwegii 2021r. zdobył nagrody Amanda za najlepszy kinowy film norweski, najlepszy film dokumentalny oraz najlepszy montaż, a także wiele nominacji na całym świecie.

Na 13 grudnia br. o godz. 18.00 zaplanowano najnowszą odsłonę Spotkań Filmowych. W NoveKino Przedwiośnie wyświetlony zostanie film dokumentalny pt. „Malarka i złodziej” w reż. Benjamina Ree – wielokrotnie nominowana produkcja, która na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Norwegii zdobyła nagrody Amanda za najlepszy kinowy film norweski, najlepszy film dokumentalny, najlepszy montaż.

Przeczytajrównież

Bilety w cenie 15 zł. Po seansie odbędzie się rozmowa z gościem.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Spotkania Filmowe – „Malarka i złodziej”

Barbora Kysilkova, czeska malarka żyjąca w Oslo, dowiaduje się o kradzieży dwóch z jej obrazów wystawionych w lokalnej galerii. Dzięki nagraniom kamer ochrony, szybko dochodzi do aresztowania i procesu sądowego złodziei. Obecna na rozprawie Barbora proponuje spotkanie skazanemu Karlowi-Bertilowi Nordlandowi. Pragnie przede wszystkim odzyskać obrazy, ale fascynuje ją też osobowość przestępcy i postanawia namalować jego portret. Pomiędzy złodziejem a autorką skradzionych dzieł nawiązuje się specyficzna więź.




Norweski dokument przedstawia dynamikę zmieniającej się relacji bohaterów (reżyser towarzyszył im przez 3 lata). Pojawiają się w nim m.in. wątki przyjaźni i miłości, relacji budującej i niszczącej, uzależnień, czynników oddziałujących na człowieka wzmacniająco. Kameralny film festiwalowy zaskakuje zwrotami akcji – zmianami, których doświadczają bohaterowie.

Protagonistom filmu i temu, co ich łączy przyjrzymy się wspólnie podczas dyskusji po seansie. Weźmie w niej udział Rafał Kowalski – doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie nauk o polityce i kierownik w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Jest autorem książek reporterskich, m.in.: „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” (nominacja do tytułu Płocczanin Roku 2016), „Płoccy wypędzeni. Marzec ’68″ i „Reszta ciała”; a także scenariusza sztuki teatralnej „Czarne czereśnie” (nominacja do Srebrnych Masek – nagrody Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru); wystawy „Szuflada. Fotografie płockich Żydów”. W MŻM organizuje i prowadzi szereg otwartych działań dotyczących relacji polsko-żydowskich: spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, prelekcje, koncerty, pokazy filmowe i wiele innych. Propaguje wiedzę na temat płockich Żydów w Polsce i za granicą.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU