W czwartek, 6 października, w  XXV Biegu Tumskim im. A. Drętkiewicza zmierzyło się ponad 29 szkół – łącznie 261 dzieci i młodzieży z Płocka oraz okolicznych gmin. Uczestnicy ścigali się na nowej trasie. Prowadziła ona ulicami: Jerozolimską, Synagogalną i Bielską.

Nowością było wprowadzenie biegów dla dzieci z klas II i III szkół podstawowych. Ci najmłodsi zmierzyli się na trasie 250 m. Starsi na 1 km, a chłopcy ze szkół ponadgimnazjalnych na dystansie 2 km.

Lało jak z cebra, ale wola walki rozgrzewała serca

– Zaczynałam w 1 klasie podstawówki, to mój 5 bieg, za pierwszym razem zdobyłam 2. miejsce. Trochę się stresuję – przyznała podczas rozgrzewki Zuzia Skibińska ze Szkoły Podstawowej w Bulkowie (jak się później okazało, zdobywczyni 1. miejsca w swojej grupie wiekowej). – Co do pogody, nie przeszkadza mi. Lubię deszcz – dodała z uśmiechem zawodniczka.

– Ona zawsze była na podium – podpowiada nauczycielka. – Dziewczynom nie straszna jest pogoda. Trenują codziennie bez względu na pogodę.

Ale wśród uczestników były też obawy. – To mój pierwszy bieg, trochę się stresuję, boję się, że się wywrócę – szczerze przedstawiły swoje obawy Julia Nowakowska, Alicja Borawska i Amelia Tarka, uczennice SP nr 16. – Mimo wszystko, przyjechałyśmy wygrać – dodawały sobie werwy dziewczyny.

W tym roku było zdecydowanie mniej dzieci

– Przyjeżdżam od 20 lat, zawsze było więcej dzieciaków, w tym roku jest wyraźnie mniej.Mimo wszystko, zrzuciłbym to na pogodę – powiedział nam Jacek Portalski, trener grupy ze SP nr 13. – Tego biegu nigdy się nie odwołuje. Biegaliśmy w różnych warunkach. Tym razem faktycznie pogoda nie dopisała. Jednak mam się z czego cieszyć, wszyscy świetnie się spisali. Pierwsze miejsce zdobyła moja najmłodsza zawodniczka: Natalia Olkowicz, startująca w I grupie wiekowej, ma dopiero 7 lat. Jest najmłodszą uczestniczką biegu – podkreślał z dumą trener.

– Liczyliśmy na 1000 uczestników – przyznaje Sebastian Dymek, główny organizator i dyrektor biegu. – Przybyło dużo mniej, ze względu na pogodę. Dla tych co przyjechali, nie było lekko, ale trzeba hartować ducha walki od najmłodszych lat – podsumowuje.

Jest się czym pochwalić

– W wyścigu złoty medal zdobyła czołowa na Mazowszu zawodniczka w kategorii juniorów Oliwia Dąbrowska z  3 LO i Natalia Klekowicka z Zespołu Szkół Centrum Edukacji – informuje Sebastian Dymek. – Dziewczyny trenują pod okiem najlepszego trenera w Płocku: Sławomira Kąpińskiego. Natomiast w najdłuższym biegu chłopców, na dystansie 2 km, 1. miejsce zdobył Piotr Różycki z  IV LO, aktualny wicemistrz Polski na 600 m w kategorii juniorów młodszych – wyjaśnia.

Specjalne nagrody otrzymali najmłodsi uczestnicy biegu – 7-letnia Natalia Olkowicz, która, jak wspominaliśmy, zajęła 1. miejsce w swojej kategorii wiekowej, oraz 8-letni Michał Zalewski.

Dystans 1000 metrów pokonał niezwykle dzielny Patryk Kaszewski, 10-letni niewidomy chłopiec ze SP nr 3. Przemierzył dystans ze swym opiekunem w trudnych warunkach atmosferycznych.

Po dobiegnięciu na metę na uczestników czekała ciepła grochówka i rozgrzewająca herbata, ufundowana przez MZOS. Na koniec zwycięzcom wręczono medale, nagrody rzeczowe i dyplomy.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji