REKLAMA

Legendarna latająca łódź przyleci do Płocka

REKLAMA

Z tygodnia na tydzień zbliża się termin Pikniku Lotniczego w Płocku i pojawiają się kolejne informacje o gościach, którzy zjawią się na wydarzeniu. Dzisiaj ogłoszono, że na imprezę przyleci legendarna Catalina, łódź latająca.

Zostało jeszcze parę miesięcy do Pikniku Lotniczego w Płocku, jednak w Aeroklubie Ziemi Mazowieckiej od dawna już toczy się ciężka praca nad organizacją wydarzenia. Tym razem płoccy lotnicy ogłosili, że na imprezie pojawi się legendarna amerykańska łódź latająca z okresu II wojny światowej – Consolidted 28 (PBY) Catalina.

– Nasz następny gość to amerykańska patrolowa łódź latająca i samolot-amfibia zbudowany w 1935 roku w amerykańskiej wytwórni lotniczej Consolidated Aircraft Corporation. Ich konstrukcja i wyposażenie pozwalały na dalekie loty oceaniczne. Znaczącą role odegrały w czasie wielkich bitew lotniczo-morskich pomiędzy siłami USA i Japonii – zwracają uwagę organizatorzy.

Samoloty Catalina zajmowały się śledzeniem i wykrywaniem okrętów wroga atakujących siły aliantów. Cataliny brały również udział w walce z okrętami podwodnymi, gdzie odnotowały sukcesy. Dobrze znana jest też działalność ratownicza z wykorzystaniem Catalin.

Jeśli tylko stan wody w Wiśle pozwoli, to Catalinę będzie można obejrzeć nie tylko w powietrzu oraz na lotnisku, ale również podczas lądowania i startu z wody. Warto zauważyć, że jest to wyjątkowo duży samolot, rozpiętość skrzydeł Cataliny to blisko 32 metry! Kadłub ma długość prawie 20 metrów! Masa startowa tego kolosa to 15,5 tony a jest w stanie rozpędzić się do 288 km/h.

Cataliny to samoloty wojskowe, więc nie zabrakło również na nich uzbrojenia. Samolot ten był wyposażony w dwa karabiny maszynowe kal. 12,7 mm zamontowane w ruchomych gondolach bocznych, dwa karabiny maszynowe kal. 7,69 mm zamontowane na stałe i jeden ruchomy. Do tego Catalina mogła przenosić 1800 kg bomb lub 2 torpedy, ewentualnie 4 bomby głębinowe do walki z okrętami podwodnymi.Do tej pory Aeroklub potwierdził już występ grupy lotniczej Cellfast Flying Team, składającej się z trzech samolotów Morane Rallye. Formacja specjalizuje się w efektownych mijankach, przegrupowaniach i precyzyjnych rozejściach.

Potwierdzono również udział Flying Bulls Aerobatics Team, który jest uważany za jedną z najlepszych grup akrobacyjnych na świecie. Czterej Czesi latają na najnowocześniejszych samolotach akrobacyjnych XtremeAir XA42. Ich specjalnością są wyjątkowo ciasne, wymagające ogromnej precyzji formacje.

Piknik Lotniczy w Płocku organizowany przez Aeroklub Ziemi Mazowieckiej odbędzie się w dniach 15-16 czerwca 2019 r.

Catalina – fot. wikipedia.org, Łukasz Golowanow & Maciej Hypś, Konflikty.pl

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU