– To wyjątkowy rok. Jubileusz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zbiega się z 70. rocznicą powołania do życia Państwowego Zespołu Ludowego “Mazowsze” – usłyszeliśmy przed koncertem najbardziej znanego zespołu ludowego w Polsce. Ten miał miejsce w miniony czwartek na zaimprowizowanej scenie w płockiej katedrze. 

Skąd pomysł na koncert w tak niecodziennym miejscu? “Mazowsze” rozpoczyna nowy etap w swojej artystycznej drodze. Do znanego repertuaru Państwowego Zespołu Ludowego dołączają bowiem pieśni religijne i patriotyczne.  – Gdzie zabrzmią one lepiej, niż w płockiej Bazylice Katedralnej? – pytał ks. Stefan Cegłowski, proboszcz katedry.

I faktycznie, oprawa i dźwięk solistów, orkiestry i chóru rozbrzmiewał po całej świątyni. Licznie zebrani płocczanie mogli usłyszeć fragmenty Mszy Koronacyjnej C-Dur Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz III Litanię Ostrobramską Stanisława Moniuszki. Orkiestra, która wystąpiła pod batutą maestro Jacka Bonieckiego, dyrygenta, dyrektora zespołu, wykonała również 5. z 17. pieśni patriotycznych, które zostały umieszczone na najnowszej płycie Państwowego Zespołu Ludowego “Mazowsze”.

– Proste słowo “dziękuję” dla was. Zostawiliście w naszych sercach mnóstwo radości – podsumował koncert proboszcz Cegłowski. – Muzyka kościelna brzmi tu najlepiej. A pieśni patriotyczne? One pasują do Płocka bardzo mocno. To miasto, które otrzymało Krzyż Walecznych. Bóg zapłać serdecznie – dodał, prosząc o bis.

Zespół “Mazowsze” przyjechał do Płocka na zaproszenie marszałka Adama Struzika.

Podziel się:

1 komentarz

  1. mamy halę Orlenu a zespół występuje w katedrze???Przecież to Strózik zapraszał zespół anie proboszcz parafii katedralnej.Czy już wszyscy pogłupieli z tą religijnośćią???

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji