Polacy są przedsiębiorczy, to nie ulega wątpliwości. Pewnego dnia postanawiamy, że zakładamy działalność gospodarczą. Zazwyczaj idziemy do urzędu, składamy wniosek i już, nasza firma gotowa. Dopiero później przychodzi refleksja i pytania. Na jakich zasadach powinienem się rozliczać? Czy jednoosobowa działalność gospodarcza to dobre rozwiązanie? Jakie dokumenty będę musiał składać? Czy dobrą formę prowadzenia działalności gospodarczej wybrałem? A można przecież inaczej, bezpieczniej i spokojniej…

Samo założenie firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest problemem, ale już na starcie pojawiają się pytania, np. wybrać podatek liniowy czy na zasadach ogólnych? Wybrać mały czy duży ZUS? Chcemy być vat-owcem czy nie? I czym to skutkuje?

Irmina Białecka

Dlaczego dla przedsiębiorców przy zakładaniu i prowadzeniu firmy najtrudniejsze są sprawy prawno-księgowe? – Przedsiębiorca, szczególnie rozpoczynający działalność, nie potrafi poruszać się w czymś, co jest dla niego niezrozumiałe. On chce się zajmować tym, na czym się zna, prowadzeniem biznesu, a spotyka się z barierami, typu jak stosować przepisy w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych czy też w zakresie podatków – tłumaczy Irmina Białecka z Centrum Usług dla Biznesu Bird Team.

Dodaje, że mamy bardzo trudne przepisy prawne. Skutkuje to tym, że przedsiębiorca zamiast zajmować się swoją działalnością, napotyka coś, czego nie rozumie. A przecież to właśnie prawidłowe rozliczenia z urzędami i wypełnianie prawa daje nam spokój w prowadzeniu firmy. Co zrobić więc, żeby zyskać poczucie bezpieczeństwa?

– Niestety, 90 procent osób zakładających firmy, najpierw je rejestruje, a później mówi: “Ratuj” – przyznaje Irmina Białecka. – Nasz biznes, to centrum usług dla przedsiębiorców, w którym łączymy usługi księgowe i kadrowo-płacowe z doradztwem podatkowym, prawnym oraz ekonomiczno-finansowym. Żaden przedsiębiorca nie wyjdzie od nas bez uzyskania odpowiedzi czy podpowiedzi co robić w danej sytuacji – zapewnia współzałożycielka spółki Bird Team.

Firma, założona przez Irminę Białecką, która w branży księgowej pracuje od ponad 20 lat, oraz Radosława Dubiel, menadżera wyższego stopnia, który zajmował dyrektorskie stanowiska w zakresie finansów i administracji, specjalizuje się w obsłudze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i komandytowych, ale nie odmawia pomocy nikomu. – Nasz największy klient to spółka akcyjna, zatrudniająca ponad 500 osób – mówi Irmina Białecka.

– Spółki, które zgłaszają się do nas, zazwyczaj wiedzą na czym polega księgowość, szukają u nas raczej pomocy w trudniejszych przypadkach, przy przekształceniach, zmianie formy prawnej prowadzonej działalności, przejściu na pełną księgowość, rozliczeniu dotacji unijnych, poszukiwaniu finansowania, modelingu finansowego – przygotowaniu biznesplanów. Mali przedsiębiorcy natomiast są najbardziej potrzebujący, trzeba im utorować drogę wśród gąszczu przepisów, żeby czuli się bezpiecznie – wyjaśnia pani Irmina.

Jak powstał pomysł na firmę, ułatwiającą życie przedsiębiorcom? – Jestem księgową, można powiedzieć, od zawsze – uśmiecha się Irmina Białecka. – Od 1998 roku, równolegle z działalnością etatową jako główna księgowa, prowadziłam biuro rachunkowe. Ze wspólnikiem pracujemy razem od 2012 roku. Około dwa lata temu doszliśmy do wniosku, że trzeba wejść na wyższy poziom. Pracowaliśmy w organizacji, która miała dużo podwykonawców. Zauważyliśmy, że zmieniają się przepisy, za którymi bardzo trudno przedsiębiorcom nadążyć. Firmy chciały się przekształcać, żeby móc oddzielić prowadzony biznes od swojego prywatnego majątku, dywersyfikować ryzyko w celu ochrony swojej rodziny. Postanowiliśmy im w tym pomóc – wspomina współwłaścicielka spółki.

Co konkretnie wchodzi w zakres oferty firmy? – Podchodzimy do klienta kompleksowo – tłumaczy Radosław Dubiel. – Przedsiębiorcy pozostawiamy prowadzenie działalności, niezależnie od tego, jaka jest to działalność i branża. My skupiamy się na szeroko rozumianym outsourcingu usług księgowych, kadrowo-płacowych, funkcji dyrektora finansowego, co jest usługą dość rzadko spotykaną w małych i średnich przedsiębiorstwach. Wachlarz naszych usług poszerzyliśmy też o usługi stricte prawne, w tym doradztwo prawne, możliwość przekształcenia przedsiębiorstwa czy też pomoc przy otwieraniu firmy. Zajmujemy się także modelingiem finansowym, przygotowujemy biznesplany, strategie przedsiębiorstw, plany restrukturyzacyjne – wymienia pan Radosław.

Radosław Dubiel

Jak tłumaczy, doświadczenie ich firmy obejmuje zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i bardzo duże spółki, świetnie i gorzej prosperujące. – Możemy pomóc również przy audycie firmy, tym zajmują się nasi wykwalifikowani partnerzy biznesowi – dodaje.

To nie wszystko. Bird Team pomaga także przy ubezpieczeniu prowadzonej działalności. – Współpracujemy tu z firmą brokerską, która dobierze odpowiednie ubezpieczenie, pozwalające ograniczyć ryzyko prowadzenia firmy. Broker, co ważne, pracuje dla klienta, a nie dla ubezpieczyciela – podkreśla Radosław Dubiel.

Płocka firma, jako jedyna z naszego miasta, nawiązała współpracę z Galerią Prawną, która udowadnia, że każdego stać na usługi prawnicze. – Będziemy dzięki temu świadczyć usługę z gwarancją ochrony prawnej – tłumaczy pani Irmina. W planach spółka ma również organizację szkoleń, do czego przystosowują swoją siedzibę, wraz z pięknym tarasem widokowym.

Jak mówi Irmina Białecka, klienci tak przyzwyczaili się do tego, że mogą znaleźć pomoc w praktycznie każdym temacie, iż przychodzą też z nietypowymi zleceniami, np. jeśli chcą wprowadzić środek do czyszczenia powierzchni z Irlandii, na który nie ma badań, proszą o pomoc, gdzie zgłosić się, aby takie badania uzyskać. – W swoim portfelu klientów mamy firmę, która się tym zajmuje, kojarzymy więc przedsiębiorców, aby znaleźli odpowiedź na swoje pytania – tłumaczy pani Irmina.

To, dlaczego tak ważne jest łączenie usług, obrazowo pokazuje jej wspólnik.

– Potencjalny nowy klient udaje się najpierw do księgowej, z którą rozmawia w jaki sposób prowadzić firmę pod kątem księgowym. Później udaje się do prawnika i pyta o problem pod kątem prawnym. Te osoby udzielają mu informacji zgodnych ze stanem faktycznym, ale odpowiadają na pytania, które on zadał. A jeśli do końca nie wie jak je zadać? Jeśli zada pytanie czy ta szklanka jest pusta, to odpowiemy tak, jest pusta. Jednak nie dowie się, czy ktoś pił z niej kawę, kto i jaką kawę. Podobnie jest z zagadnieniami w firmie. Gdyby cała trójka znalazła się w jednym pokoju i zaczęła dyskutować o problemie, to zauważyliby bardzo szybko, że niekoniecznie rozwiązanie zaproponowane np. przez prawnika jest dobre w tej sytuacji, choć jest zgodne z przepisami – wyjaśnia Radosław Dubiel.

Właśnie dlatego klient, który przychodzi do Bird Team mówi o tym, jaki ma cel biznesowy, a w zamian uzyskuje odpowiedź, w jaki sposób może to zrobić w ramach dostępnych środków prawnych, finansowo-księgowych, podatkowych, skąd może pozyskać na to środki i jak zabezpieczyć się przed ryzykiem. Każda z przekazanych mu propozycji jest już skonsultowana pod kątem księgowym, prawnym czy podatkowym.

Firma zatrudnia wielu specjalistów w dziedzinie księgowości, kadr i płac, finansów i administracji. Łącznie spółka zatrudnia dwadzieścia osób. – Stawiamy na osoby młode, które sami szkolimy – podkreśla Irmina Białecka. To niezmiernie cenne w dzisiejszym świecie, naszpikowanym przepisami, w których mało kto jest w stanie się odnaleźć.

To, co trzeba podkreślić – korzystanie z usług Bird Team nie jest kosztowne. A już na pewno jest tańsze niż straty, jakie możemy ponieść, nie mając odpowiedniego doradztwa księgowego, podatkowego czy prawnego.

Bird Team Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sp. K.
al. Armii Krajowej 40
09-410 Płock
tel.: +48 500-207-535
tel.: +48 606-400-142
birdteam.pl

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji