REKLAMA

REKLAMA

Jak więźniowie widzą św. Jana Pawła II?

REKLAMA

Przeczytajrównież

„Święty Jan Paweł II – Człowiek, który zmienił świat…” to temat konkursu plastycznego, organizowanego w Zakładach Karnych w całej Polsce. Wśród nadesłanych 75 prac, jury wybrało zwycięzców.

Jak mówi mjr Marlena Kubera z Działu Kadrowo-organizacyjnego Zakładu Karnego w Płocku, pomysł zorganizowania konkursu zrodził się w chwili ogłoszenia roku 2020 – „Rokiem Jana Pawła II” oraz ze względu na przypadającą 29. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Zakładzie Karnym w Płocku.

– W przyszłym roku – w 30. rocznicę, prace konkursowe zostaną wykorzystane podczas organizowanej wystawy na terenie Zakładu Karnego w Płocku, upamiętniającej wizytę Ojca Świętego w dniu 07.06.1991 roku. Wtedy to Jan Paweł II, w trakcie pielgrzymki do Polski, odwiedził jako jedyną jednostkę penitencjarną Zakład Karny w Płocku i spotkał się na dziedzińcu z funkcjonariuszami, pracownikami i grupą 300 więźniów – wyjaśnia mjr Marlena Kubera.

Konkurs rozpoczął się w marcu br. rozesłaniem regulaminu do wszystkich jednostek penitencjarnych w Polsce. Początkowo zakończenie konkursu planowano na maj 2020 roku, jednak z uwagi na pandemię termin nadsyłania prac konkursowych został przesunięty na koniec sierpnia, a rozstrzygnięcie konkursu na dzień 24 września br.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– Do Zakładu Karnego w Płocku wpłynęło z całej Polski 75 prac wykonanych najróżniejszą techniką. Konkurs adresowany był do osób osadzonych przebywających w jednostkach penitencjarnych w Polsce. Uczestnicy mieli do wykonania jedną pracę artystyczną zgodnie z hasłem „Święty Jan Paweł II – Człowiek, który zmienił świat…”. Format pracy był dowolny. Technika wykonania również: malarstwo, grafika, rysunek, hafciarstwo, origami modułowe itp. Na konkurs można było zgłaszać wyłącznie prace indywidualne (organizator nie dopuszczał prac zbiorowych) – wyjaśnia założenia konkursu mjr Marlena Kubera.




Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 24 września w Zakładzie Karnym w Płocku. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Warszawie oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, Książnica Płocka, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Zakładzie Karnym w Płocku i I Prywatne Liceum Plastyczne w Płocku im. Władysława Drapiewskiego.

Nadesłane prace oceniało Jury konkursu w składzie:

  • Bogumiła Tobota – kierownik Działu Zbiorów Audiowizualnych Książnicy Płockiej
  • Magdalena Sikorska-Tokarska – nauczyciel podstaw projektowania rysunku i malarstwa z I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych w Płocku
  • Cezary Mikołajewski – kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Zakładzie Karnym w Płocku
  • ppłk Konrad Guzanek – Dyrektor Zakładu Karnego w Płocku
  • kpt Anna Ostrowska – starszy wychowawca działu penitencjarnego, inicjator konkursu.

W trakcie obrad wyłoniono 3 pierwsze miejsca i 10 wyróżnień:

  • I miejsce: AŚ Olsztyn – nagroda :TV 17‘’
  • II miejsce: ZK Płock – OZ Płońsk : nagroda XboX ONE
  • III miejsce: AŚ Warszawa-Białołęka : nagroda – DVD.
Fot. Zakład Karny w Płocku
Fot. Zakład Karny w Płocku
Fot. Zakład Karny w Płocku

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU