Andrzejki – tradycyjny wieczór wróżb, odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja. Dawniej tego dnia zbierano się w jednym miejscu i wróżono, szczególnie na temat zamążpójścia czy przyszłego zawodu. Może warto odnowić tę tradycję? Niezapomniane Andrzejki szykuje dla płocczan restauracja Art Deco.

artdeco-1Pani Beata z siostrą Renatą prowadzą restaurację przy Starym Rynku 17 już od 16 lat. To jeden z najstarszych budynków starówki – barokowa kamieniczka wybudowana została pod koniec XVII w. Na zewnątrz ozdobne litery układają się w nazwę Art Deco.

– Tak wymyślił nasz pierwszy projektant, który urządził wnętrze w tym stylu [art deco to styl m.in. w architekturze wnętrz, rozpowszechniony w latach 1919-1939 – przyp. red.]– wyjaśnia nazwę pani Beata. – Przez tyle lat po pierwotnym wystroju niewiele zostało – przyznaje, dodając, że w początkowym zamyśle Agencji Rewitalizacji Starówki, miała to być winiarnia.

artdeco-3Wnętrze kamienicy, w której mieści się restauracja, urzeka wystrojem. Jest jasno, gustownie i czysto. Miękkie fotele, ozdobne lampy dające ciepłe światło, delikatne ozdoby, w połączeniu z zachowanymi elementami zabytkowego budynku dają niezwykły efekt kameralności. Nietrudno wyobrazić sobie te sale pełne gwaru, szumu rozmów, dźwięku naczyń i muzyki. Będzie można to sprawdzić już 26 listopada, podczas magicznego wieczoru w Art Deco.

– Pierwszy raz organizujemy imprezę andrzejkową – uśmiecha się pani Beata. – Chcielibyśmy jednak przywrócić kulturę bywania w lokalach i wspólnego świętowania – tłumaczy. Właścicielka restauracji przyznaje, że szczególnie teraz, po wprowadzeniu Strefy Płatnego Parkowania, płocczanie zapomnieli o starówce. – Mamy nadzieję, że jednak z czasem przyzwyczają się do drobnej opłaty, która przecież w innych miastach funkcjonuje bez problemu – dodaje.

artdeco-4Podczas Andrzejek będzie można spróbować wyśmienitego jedzenia, serwowanego w Art Deco. Menu będzie bogate, gdyż to uczestnicy wydarzenia zdecydują o tym, na co mają ochotę tego dnia z oferty restauracji. – Polecamy szczególnie nasze carpaccio z polędwicy wołowej, świetną kaczkę, pierś na szpinaku z sosem kurkowym z risotto, duży wybór sałatek, w tym wyróżnioną przez naszych klientów sałatkę z wątróbką, czy tatar z łososia – zachwala właścicielka restauracji. O dobry nastrój i zabawę taneczną zadba DJ Suleq. Nie zabraknie też tradycyjnego wróżenia z wosku.

Ale to nie koniec planów sióstr na zwiększenie oferty dla płocczan w wieku 30+. – Chciałybyśmy kontynuować wieczorki taneczne, które organizowane były w okresie wakacyjnym na Starym Rynku. Można będzie do nas nie tylko przyjść na kolację, ale i potańczyć, spędzić miło czas – zdradza pani Beata. Oczywiście są też plany na Sylwestra. – Przygotowujemy kolację sylwestrową, podczas której nasi goście posmakują m.in. dwóch dań ciepłych, zapewniamy alkohol, wystąpi DJ, a o północy będzie można pooglądać przed ratuszem pokaz sztucznych ogni. Nie zabraknie też, oczywiście, możliwości potańczenia. Całość zamknie się w kwocie 150 zł od osoby – wyjaśnia gospodyni Art Deco.

Być może realizacja tych pomysłów będzie właśnie początkiem “uczenia” płocczan na nowo bywania w lokalach? Mocno trzymamy za to kciuki.

Andrzejki w Art Deco rozpoczną się 26 listopada o godz. 19. Koszt udziału jednej osoby to 80 zł (kwotę wykorzystasz, wybierając pozycje z menu). Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 24-268-57-51.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji