Jak palić w piecu taniej i zdrowiej?

REKLAMA

W Płocku odbyła się prezentacja prawidłowych metod palenia w piecach. Dlaczego sposób palenia jest ważny? Ponieważ pozwala zaoszczędzić na opale i znacząco redukuje ilość dymu.

2 września obok Zielonego Ogródka na terenie MOSiR przy placu Dąbrowskiego w Płocku odbył się pokaz właściwych metod palenia w piecach. Płocczanie mieli okazję zobaczyć na własne oczy, jakie skutki ma niewłaściwe rozpalenie pieca oraz jakie korzyści daje palenie we właściwy sposób.

Dlaczego warto właściwie palić w piecu?

PowiązaneTematy

Węgiel zawiera 30%, a drewno 70% substancji smolistych. W przypadku niewłaściwego palenia w piecu, znaczna część tych substancji, zamiast się spalić i dać ciepło, ulatnia się kominem. Dzięki zastosowaniu właściwych metod palenia w piecu, można zaoszczędzić około 30% opału.

Szczególnie widocznym aspektem palenia w piecu we właściwy sposób jest wygląd tego, co wydobywa się z komina. Przy ogólnie przyjętym sposobie rozpalania z komina, wydobywają się kłęby ciemnego, gryzącego dymu, gdy tymczasem po właściwym rozpaleniu z komina wydostaje się praktycznie niewidoczny gorący strumień spalin.

Jak palić?

Aby jak najlepiej wykorzystać opał i jednocześnie nie zanieczyszczać powietrza substancjami smolistymi, wystarczy zmienić sposób rozpalania w piecu. Zamiast tradycyjnie stosowanego rozpalania od dołu, trzeba zacząć robić to od góry.

– Do pustego pieca ładujemy paliwo, węgiel albo drewno, w większej ilości, najlepiej tyle ile idzie w ciągu dnia. Następnie na paliwo kładziemy rozpałkę i ją podpalamy. W tym momencie paliwo pali się nam jak świeca, czyli z góry na dół, to jest wolniej, a co za tym idzie czyściej, dopala się do zera, dymu praktycznie nie ma – objaśniał Wojciech Treter z portalu CzysteOgrzewanie.pl. – Po podpaleniu, nie licząc drobnych regulacji, nie trzeba być już w kotłowni, to jest kilka/kilkanaście godzin palenia bezobsługowego. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że od 8 lat paląc w najprostszym starym polskim kotle żeliwnym, oszczędzam co roku 1/3 paliwa w porównaniu z tym, co wcześniej było przy zwykłym paleniu z kopceniem – dodał.

A co, jeśli trzeba dołożyć opał?

Jeśli musimy dołożyć opał do pieca czy kominka, najlepiej zaczekać do chwili, gdy ogień będzie się już dopalał, a następnie przegarnąć go na jedną stronę pieca. Na wolny fragment paleniska można dosypać paliwa. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której paliwo dusi się na żarze, zamiast spalać.

Podczas pokazu w obydwóch piecach wykorzystano takie samo paliwo i podpałkę. Po lewej stronie znajdował się piec rozpalony od dołu, natomiast po prawej rozpalony od góry. Różnica uchwycona przez nas na zdjęciach jest ogromna.