Jak minęła Noc Muzeów?

REKLAMA

Po raz piąty w Płocku odbywała się Noc Muzeów. Z 19 na 20 maja mieszkańcy wyszli na płockie ulice, aby o nietypowej godzinie skorzystać z atrakcji proponowanych przez różne instytucje i firmy.

W sobotnie wieczór można było m.in. zajrzeć w różne miejsca Płocka, które pokazywały… duchy. Na przykład w przedwojennej kawiarni czekała Hanka Ordonówna, a w laboratorium chemicznym Maria Curie-Skłodowska.

PowiązaneTematy

Muzeum Mazowieckie przygotowało „ożywienie” ekspozycji „X Wieków Płocka” dzięki aktorom Teatru Dramatycznego w Płocku, rekonstruktorom i animatorom. W Muzeum Żydów Mazowieckich podawano kawę po żydowsku, wystawiano scenki teatralne oparte na twórczości Hanocha Levina, w wykonaniu aktorów grupy teatralnej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki i zwiedzano wystawę „Marzec 1968” z Instytutu Pamięci Narodowej. W Spichlerzu była wystawa „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji” oraz „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata”.

Muzeum Diecezjalne proponowało bezpłatne zwiedzanie ekspozycji znajdujących się w Dawnym Opactwie Benedyktyńskim. Swoją propozycję miało również Regionalne Muzeum Poczty, które zaprosiło na „podróż dyliżansem” po ziemi płockiej i poznanie pracy dawnych pocztowców oraz historii rozwoju poczty w Płocku i regionie. To jedyne w Polsce muzeum poczty, po którym oprowadza właściciel kolekcji tworzonej przez ponad 50 lat. Nas mile zaskoczyło prezentowane wydanie gazety „PetroNews”, w którym na pierwszej stronie znajdował się artykuł o tym muzeum, stworzonym przez Pawła Mieszkowicza.

Zwiedzać można było także Muzeum Historii Medycyny, proponujące obejrzenie zamkniętej na co dzień prywatnej kolekcji dra Włodzimierza Nowatorskiego. Nie zabrakło zwiedzania budynku ratusza, Bazyliki Katedralnej, Katedry Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej czy Książnicy Płockiej, gdzie gości witały wyjątkowe kobiety: Maria Skłodowska-Curie w laboratorium chemicznym, Hanka Ordonówna w przedwojennej kawiarni, Marcelina Rościszewska w siedzibie Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego, a Wanda Rutkiewicz i Halina Konopacka w ogrodzie zaprosiły do sportowej rywalizacji.

Płocka Galeria Sztuki proponowała projekcje „De Profundis – Beksiński VR”, które przenosiły w wirtualną rzeczywistość, wykreowaną z obrazów Zdzisława Beksińskiego, oraz zwiedzanie wystaw. Otwarty był też Dom Władysława Broniewskiego przy ul. Kościuszki 24, LO im. S. Małachowskiego, LO im. W. Jagiełły, Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich im. L. Krzywickiego, a na ulicy Tumskiej, przy Muzeum Mazowieckim, Klub Sportowy LOK „GROT” oraz Stowarzyszenie „GROT” zaprosiło na pokaz niepowtarzalnej broni palnej od jej początków do czasów współczesnych.

 

Zobaczcie reportaż Waldemara Robaka z tej wyjątkowej nocy.