REKLAMA

Jak będzie wyglądała płocka mediateka? [PROJEKTY]

REKLAMA

Rozstrzygnięto konkurs na projekt płockiej mediateki, czyli nowoczesnej biblioteki multimedialnej, która stanie na ul. Miodowej. Wygrała koncepcja architektoniczna pracowni z Krakowa.

Mediateka to nic innego jak nowoczesna, multimedialna biblioteka, która ma za zadanie uatrakcyjnić dostęp do wiedzy, a także promować czytelnictwo wśród młodzieży i studentów. Zapewnia to sprzyjająca kreatywności atmosfera. Z mediateki można wypożyczyć lub użytkować na miejscu m.in. multimedia, książki i muzykę.

Pomysł na mediatekę padł już w zeszłym roku, wtedy to ratusz przekazał książnicy płockiej grunty przy ul. Miodowej oraz 200 tys. zł na zorganizowanie konkursu na projekt budynku. Ratusz ogłosił wyniki: najlepszą została wybrana koncepcja architektoniczna pracowni z Krakowa, drugą nagrodę otrzymał projekt pracowni z Poznania, a trzecią koncepcja zespołu autorskiego z Krakowa.

Zwycięski projekt to bardzo nowoczesna koncepcja budynku, który przybierze formę trójkąta. Autorzy projektu napisali, że ma mieć to symboliczne znaczenie połączenia trzech sił: historii, natury i technologii. Na zewnątrz swoje miejsce znajdzie ogród, który będzie bezpośrednio przylegał do budynku. Ma on zachęcać odwiedzających do spędzania w nim czasu przy lekturze lub towarzyskich spotkaniach. Będzie też umożliwiał organizację różnych wydarzeń.

Projekt przewiduje także schemat rozwiązań niskoenergetycznych, więc wszystko wskazuje na to, że budynek nie będzie generował wysokich kosztów, a na dodatek będzie ekologiczny. W koncepcji przewidziano zainstalowanie kolektorów słonecznych oraz zbiorników na wody deszczowe.Przestrzenie placu wejściowego i ogrodu mają być dopełnieniem wnętrz. Wspomniane wnętrza mają być jasne i bardzo dobrze doświetlone. Pomiędzy regałami swoje miejsce znajdą m.in. sofy i fotele, przewidziane będą kąciki z kawą i herbatą, a nad tym wszystkim zawisną duże, stylowe żyrandole. Pomieszczenia mają być przestronne i wysokie. W projektach nie zapomniano też o funkcjonalności. Wokół sal dla odwiedzających, zaplanowano też pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne oraz salę koncertową, która będzie przedzielana przesuwną ścianą, dzięki czemu będą mogły się w niej odbywać dwa wydarzenia jednocześnie.

Budynek płockiej mediateki będzie dwukondygnacyjny. Całość ma ze sobą współgrać i nawiązywać do trzech, wspomnianych wcześniej sił. To dzięki nim i spójnej koncepcji komisja konkursowa wybrała ten projekt, argumentując, że spójne i systemowe podejście do tematu zapewniło pracowni zwycięstwo. „Konsekwencja rozwiązań na bazie trójkąta przenika i scala obiekt jakim jest nowocześnie zaprojektowany budynek oraz przestrzenie publiczne wokół niego” – napisano w argumentacji.

Powierzchnia zabudowy mediateki to ponad tysiąc metrów kwadratowych, natomiast powierzchnia użytkowa to blisko 1,2 tys. metrów kw. Realizacja inwestycji rozpocznie się w 2015 roku.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU