REKLAMA

Internet dla Mazowsza – inwestycja dobiega końca

REKLAMA

W drugiej dekadzie XXI wieku Internet stał się niemal niezbędnym narzędziem dla wielu, o ile nie większości, ludzi. Mimo tak ogromnej ekspansji, dostęp do szybkiego i stabilnego łącza w sporej ilości miejsc był nadal luksusem. Dzięki programowi „Internet dla Mazowsza” zmieniło się to na lepsze.

W województwie mazowieckim mieszka około 5,5 miliona osób, z czego ok. 1,7 miliona w obszarach wiejskich, gdzie dostęp do szybkiego, stabilnego Internetu był utrudniony.

PowiązaneTematy

Celem projektu było wyeliminowanie na mapie Mazowsza tzw. białych plam, jeśli chodzi o infrastrukturę internetową. Za nami najtrudniejsza i najkosztowniejsza inwestycja, która stwarza wszystkim mieszkańcom Mazowsza równe szanse w dostępie do Internetu – mówił marszałek województwa, Adam Struzik.

Fot. Michał Wiśniewski
Fot. Michał Wiśniewski

Jak podkreślał, brak dostępu do szybkiego Internetu wiąże się z brakiem perspektyw dla regionu, gdyż praca wielu firm w dużej mierze opiera się na sprawnej komunikacji. W ciągu dwóch lat trwania projektu, na terenie Mazowsza wybudowano łącznie ponad 3640 km sieci światłowodowego Internetu, z czego 173 km w powiecie płockim (w subregionie płocko-ciechanowskim 853 km). Projekt „Internet dla Mazowsza” miał na celu pokrycie województwa szkieletem szerokopasmowego Internetu, zwłaszcza w obszarach, które nie mogą liczyć na inwestycje prywatnych przedsiębiorstw. Oprócz walki z wykluczeniem cyfrowym, IDM posłuży też administracji publicznej.Inwestycja była prowadzona przez koreańskie konsorcjum, do którego dołączyły lokalne firmy. – Miejscowe firmy pomogły nam, przekazując doświadczenie działania na polskim rynku, a koreańskie firmy wniosły swoją wiedzę. Dzięki dobrej współpracy, udało się zaradzić wielu kryzysom – zapewniał Se-Kwang Oh, koordynator firmy KT w Polsce. Podkreślał również, że większość użytych do tego przedsięwzięcia materiałów pochodziła z rodzimego rynku.

Fot. Michał Wiśniewski
Fot. Michał Wiśniewski

Konsorcjum będzie teraz prowadziło negocjacje z lokalnymi firmami, ale też dużymi operatorami, w celu zapewnienia zwrotu inwestycji. Wybudowana infrastruktura to bowiem nie tylko szybki Internet, ale i inne usługi multimedialne, np. telewizja.

Wartość inwestycji to 458 milionów, z czego 340 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej.