REKLAMA

Ile kosztowały remonty Podolanki przez ostatnich kilka lat?

REKLAMA

Dzięki interpelacji radnej Wioletty Kulpy możemy dowiedzieć się ile wydano na modernizacje i remonty pływalni Podolanka od 2017 roku. Natomiast dzięki zdjęciom, które otrzymaliśmy od naszego informatora wiemy, że prace na terenie pływalni nie zakończyły się 15 listopada.

Radna: Kiedy otwarcie Podolanki i ile za nią zapłacimy?

Jak informowaliśmy, spółka MOSiR ponownie przesunęła termin oddania pływalni Podolanka po remoncie. Z tego powodu radna Wioletta Kulpa złożyła interpelację, w której poprosiła o podanie ostatecznego terminu otwarcia pływalni i zjeżdżalni. Jak podkreśliła, 19 kwietnia 2022 rozpoczął się remont Podolanki z terminem zakończenia na grudzień 2022. W październiku 2022 r. podtrzymano ten termin, jednak już w styczniu 2023 podano nowy termin oddania do użytku – II kwartał 2023.

PowiązaneTematy

– Nagle w styczniu 2023 MOSiR ogłosił, że nie ma dokumentacji technicznej obiektu, na który remont rozpoczęto procedurą ok. 9 m-cy wcześniej, a remonty były wykonywane na podstawie dokumentacji technicznej co roku – zaznacza radna.

Wymienia kolejne podawane przez spółkę terminy otwarcia: w maju br. podano termin oddania jako III kwartał 2023, w sierpniu br. podano termin oddania 15 października br. Wówczas na konferencji prasowej padło pytanie, czy to ostateczny termin i padła odpowiedź twierdząca. Jednak już w październiku br. podano, iż do 15 listopada br. zakończą się prace w części pływalni i ta część zostanie uruchomiona w grudniu br. O pozostałej części MOSiR nie wspomina.

– Czy mamy uwierzyć, że jest to znów ostateczny termin oddania obiektu w całości do użytku mieszkańcom Płocka? Jak brzmi umowa z wykonawcą, czy przesunięcie terminu wykonania prac remontowych następuje z winy wykonawcy? Co jest prawdziwą przyczyną tak odległego przesunięcia w czasie oddania obiektu, który w tym czasie mógłby zostać wybudowany od podstaw, a nie remontowany? Czy będą naliczane kary dla wykonawcy za opóźnienia? – zadała serię pytań Wioletta Kulpa.

Spytała też o koszty – czy w związku z przedłużającym się remontem i zwiększeniem zakresu prac, kwota ostateczna do zapłaty wykonawcy przekroczy wartość 10 mln zł? A jeśli tak, jaka wielkość środków przewyższająca pierwotną wartość realizowanego remontu została wpisana jako dodatkowe zabezpieczenie w budżecie?

– Pływalnia została oddana do użytku w 1999, jak ostatnio pamiętam od wielu lat przechodziła corocznie remonty, proszę zatem o przedstawienie kosztów w każdym roku, które MOSiR, a wcześniej UMP ponosił na prace remontowe związane z tym obiektem – podsumowała interpelację radna.

Wkrótce minie rok od planowanego otwarcia Podolanki. Jaką wymówkę ma teraz MOSiR?

MOSiR: Były błędy w budowie, koszty to ok. 10 mln zł

Zgodnie z informacją zarządu MOSiR w Płocku, prezesa Marcina Jeżewskiego i wiceprezesa Łukasza Jankowskiego, decyzja o modernizacji Podolanki była wynikiem ekspertyzy z 2021 r., dotyczącej niecki sportowej, która wskazywała m.in. na „postępujące rozwarcia rys na spodzie płyty dennej oraz wyraźne przyrosty ugięć, co wpływało na przeciekanie niecki i korozję stalowych elementów konstrukcyjnych niecki”.

– Rozszczelnienia niecki były efektem błędów, które zostały popełnione w trakcie budowy pływalni. Podczas analizy zakresu modernizacyjnego wzięto pod uwagę fakt, iż dotychczasowa zjeżdżalnia każdego roku w okresie zimowym była zamykana dla korzystających z pływalni, ponadto brak na niej izolacji termicznej powodował znaczne straty cieplne, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników pływalni, postanowiono przebudować również zjeżdżalnię. W celu zapewnienia maksymalnego komfortu korzystających z pływalni, dodatkowo podjęto też decyzję o przebudowie szatni oraz budowie strefy SPA – tłumaczy zarząd miejskiej spółki.

Dodaje, że niecka podczas remontu została przebudowana i wymieniona na konstrukcję stalową, a zamiast jednej zjeżdżalni będą dwie, izolowane termicznie. Dotychczasowe szatnie natomiast połączone są w jedną, projekt zakładał też zbudowanie nowej strefy SPA z jacuzzi, strefą relaksu, trzema saunami i wanną do schładzania. Równolegle z modernizacją pływalni, realizowana jest modernizacja systemu wentylacji mechanicznej.

MOSiR twierdzi także, iż przesunięcie terminu zakończenia jest spowodowane „szeregiem niemożliwych do przewidzenia trudności formalnych, z uwagi na brak szczegółowej dokumentacji technicznej z okresu budowy pływalni oraz wcześniejszej modernizacji obiektu”.

– W związku z powyższym, w zakresie realizacji zadania, którego przesunięcie jest wynikiem wskazanych braków, Spółka nie ma podstaw do naliczania kar umownych z tytułu opóźnienia. W przypadku pojawienia się opóźnień z winy Wykonawcy, Spółka takie kary naliczy – przekonuje zarząd MOSiR-u.

Dodaje, że „w trakcie prowadzonych prac już tzw. niszczących pojawiała się konieczność aktualizacji dotychczasowych rozwiązań projektowych wymagających przeprojektowania i w konsekwencji zlecenia ich jako prace zamienne/dodatkowe/zaniechane”.Twierdzi także, iż – ponieważ we wrześniu 2016 r. zlikwidowano Miejski Zespół Obiektów Sportowych JB – zmieniono program księgowy, a dowody księgowe, które muszą być przechowywane przez 5 lat oraz „część dokumentów byłe J.B. MZOS mogła zostać zniszczona”.

Odpowiadając na pytanie radnej, zarząd MOSiR-u podał, jaką kwotę wydał na remonty i modernizacje pływalni.

Remonty Podolanki:

 • 2017 – 56.658,07
 • 2018 – 21.643,32
 • 2019 – 87.590,64
 • 2020 – 86.686,27
 • 2021 – 224.607,39
 • 2022 – 15.832,47
 • 2023 – 2.092,22.

Łącznie w latach 2017-2023 (do października) wydano 495.110,38 zł.

Oddzielnie MOSiR wymienia koszty modernizacji:

 • 2018 – 62.697,40 (modernizacja układu automatyki SUW, instalacji wentylacyjnej korytarza przy siłowni i stacji uzdatniania wody)
 • 2019 – 2.392.533,62 (modernizacja niecki jacuzzi, wentylacji na zapleczu gastronomicznym, komplet zamków do szafek basenowych, modernizacja niecki rekreacyjnej, oświetlenia nad niecką basenową, brodzika dla dzieci i stacji uzdatniania wody)
 • 2021 – 296.300 (wykonanie dokumentacji projektowej dla modernizacji systemu wentylacji mechanicznej i modernizacji pływalni)
 • 2022 – 2.548.516,39 (modernizacja systemu wentylacji mechanicznej, modernizacja pływalni)
  do 02.11.2023 – 4.478.294,81 (modernizacja systemu wentylacji mechanicznej, modernizacja pływalni).

Łącznie koszt modernizacji od 2018 roku wyniósł 9.778.342,22 zł. MOSiR nie podaje, czy jest to kwota netto, czy brutto, jednak z wcześniejszych odpowiedzi na nasze pytania wynika, że jest to raczej kwota netto.

Podsumowując więc koszty remontów od 2017 roku i modernizacji od 2018 roku, łącznie wydatkowano na prace w tym obiekcie blisko 10,3 mln zł.

Remont Podolanki będzie droższy. Zapytaliśmy w MOSiR o ile

A co z otwarciem?

Z odpowiedzi MOSiR nie wynika, kiedy Podolanka zostanie oddana do użytku w całości. Z ostatniej informacji w tej sprawie wynika, że spółka dokona częściowego odbioru i udostępni do eksploatacji już ukończone części pływalni tj. halę basenową, SPA oraz szatnie. Według miejskiej spółki, aktualny termin zakończenia prac zaplanowany był na 15 listopada 2023 r.

– Po tym terminie konieczne będzie sprawdzenie wykonanych prac i napełnienie niecek wodą, przeprowadzenie badań, aby obiekt był bezpieczny dla użytkowników oraz podgrzanie wody. Naszym celem jest, aby w pierwszej połowie grudnia Pływalnia Podolanka w tej części była dostępna dla mieszkańców – zaznaczał MOSiR.

Jednak ze zdjęć, które zostały wykonane 17 listopada br. nie wynika, aby prace na hali basenowej zostały zakończone. Według naszego informatora, umowa z wykonawcą została przedłużona o kolejne 3 miesiące.REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 4

 1. pytam says:

  a co na to główny specjalista ratuszowy od inwestycji i remontów?

  • ?? says:

   A co ratusz powiedzą że to sprawa spółki Ponoć w Mosir jest specjalistka która miała wszystko uzdrowić przeniesiona z UMP

 2. Adamus888222 says:

  Możliwe, że scenariusz z opóźniniem remontu będzie rolowany do otwarcia Miodolanki, bo przecież jak na podolach bylby fajny basen to ten nowy Aquapark mógłby świecić pustakami :-) takie kabarety to tylko w Płocku

 3. He he says:

  Panie prezydencie chyba czas na zmiany w Mosir?Czy aż takie mocne plecy mają?Wstydu nie macie na to panTusk, który w Plocku powiedział za ścianą Podolanki kończymy nepotyzm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
 • %d bloggers like this: