Gala wyjątkowa dla Płocka

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Henryk Błażejczyk, aktor płockiego teatru znalazł się wśród nominowanych do Mistrza Mowy Polskiej. Gala finałowa szesnastej edycji Mistrza Mowy Polskiej oraz szóstej edycji Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej odbędzie się 19 września w Teatrze Dramatycznym w Płocku.

Program Mistrz Mowy Polskiej powstał w roku 2000. Twórcą jego koncepcji był Bogdan Chojna, autor m.in. popularnego konkursu „Teraz Polska”. Na stronie Programu MMP czytamy: „Formuła opiera się na wyborze osób – znanych nie tylko w skali ogólnopolskiej czy światowej, lecz również w mniejszych społecznościach lokalnych – które, według powszechnie znanych kanonów, zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej. Wyboru dokonuje grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka.” Pięć lat temu wprowadzono nową kategorię – Kuźnię Mistrzów Mowy Polskiej. Tytuł jest nadawany inicjatywom, placówkom lub instytucjom życia publicznego, pielęgnującym najlepsze wzorce polszczyzny.

Fot. H. Błażejczyk, autor: Marek Konarski

Fot. H. Błażejczyk, autor: Marek Konarski

Dla płocczan ta gala ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ wśród nominowanych do tytułu Mistrza znalazł się płocki aktor Henryk Błażejczyk. Zapytany o wrażenia po nominacji, pan Henryk odpowiada, że poprawne mówienie po polsku jest dla niego rzeczą normalną, oczywistą. Nie wyobraża sobie inaczej. I niech się wstydzą ci, którzy nie korzystają z takiej możliwości.Bo każdy może mówić poprawnie, jeśli tylko zechce. Należy jednak podkreślić, że nasz aktor nie mówi wyłącznie poprawnie – mówi też pięknie.

Henryk Błażejczyk świętował w czerwcu jubileusz 55-lecia pracy artystycznej.

Pozostali nominowani to osoby znane z mediów i ekranu, a także ludzie z pasjami, które zawładnęły ich życiem: Przemysław Babiarz – dziennikarz sportowy, Jadwiga Barańska – wybitna aktorka, ks. Adam Boniecki – publicysta, Elżbieta Dzikowska – podróżniczka, autorka książek, Marian Dziędziel – znany aktor, Małgorzata Kownacka – dziennikarka Polskiego Radia, Andrzej Kruszewicz – ornitolog, dyrektor zoo w Warszawie i Konrad Piasecki – dziennikarz radiowy i telewizyjny.

W kategorii Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej nominowani zostali: Akademia Teatralna im. A Zelwerowicza w Warszawie, Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” w Lublinie i dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” w Lublinie, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna i. L. Solskiego w Krakowie, Zespół Artystyczny Gawęda oraz VIII Liceum Ogólnokształcące i 58.Gimnazjum im. Króla Władysława IV w Warszawie.

mag

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji