REKLAMA

REKLAMA

Fundusze unijne dla Mazowsza. Ile pieniędzy do rozdysponowania?

REKLAMA

Przeczytajrównież

Dzięki podziałowi statystycznemu Mazowsza obszar regionalny otrzyma 1 mld 557,5 mln euro w ramach funduszy europejskich. Rząd również wyraził zgodę na partycypację regionu w programie Polska Wschodnia+, co otwiera drogę do kolejnych pieniędzy.

Na Mazowszu trwają konsultacje projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 – dokumentu określającego strategię wykorzystania funduszy europejskich. Województwo w ramach programu regionalnego na lata 2021-2027 otrzyma aż 1,69 mld euro.

W związku z obowiązującym od początku stycznia 2018 r. podziałem statystycznym województwa mazowieckiego, również fundusze uległy podziałowi:

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.
  • Mazowiecki obszar regionalny – 1 mld 557,5 mln euro,
  • Warszawski obszar stołeczny, jako region lepiej rozwinięty – 111,5 mln euro.

Mazowiecki obszar regionalny może liczyć na nawet 85-procentowy poziom dofinansowania projektów. To najwyższe z możliwych wsparcie, na jakie mogą liczyć beneficjenci w tej perspektywie. Samorządowcy zwracają uwagę, że gdyby nie podział statystyczny województwa, Mazowsze otrzymałoby najniższe fundusze ze wszystkich województw.

Władze Mazowsza zgłoszą swoje uwagi co do podziału środków. Samorządowcy widzą niejasności związane z algorytmem podziału środków UE na programy regionalne dla poszczególnych województw.

W projekcie Umowy Partnerstwa zawarte zostały tabele finansowe z informacją, które województwo ile funduszy otrzymało. Samorządowcom jednak nie wystarczy podana w trakcie konsultacji ogólna informacja o wskaźnikach rozdysponowania pieniędzy unijnych na podstawie liczby ludności oraz poziomu zamożności wyrażonym w PKB na mieszkańca.

Władze regionu nie chcą także tworzenia rezerwy w wysokości ponad 7 mld euro, która zgodnie z Umową Partnerstwa ma być rozdysponowana w późniejszym etapie. Samorządowcy chcą już teraz poznać zasady i kryteria podziału tych środków.

– Nie może być tak, że dostajemy do konsultacji dokument, w którym nie ma rozdysponowanych 25 proc. środków na regionalne programy – mówił dyrektor Marcin Wajda.

Polska Wschodnia+ dla Mazowsza

Rząd wyraził zgodę na uwzględnienie regionalnego obszaru Mazowsza w programie Polska Wschodnia+. Samorząd województwa szukał sposobu na skorzystanie z tych środków od 11 lat. Zadowolenia nie kryje marszałek Adam Struzik.




– Ta decyzja otwiera przed beneficjentami szansę na kolejne środki finansowe z budżetu Unii Europejskiej. Wprawdzie jesteśmy debiutantami w Polsce Wschodniej, inne regiony od lat korzystały z tych funduszy, ale jestem przekonany, że równie skutecznie, jak inni beneficjenci z Mazowsza, będą sięgać po wsparcie na projekty z tego programu. Mazowsze regionalne będzie szóstym regionem korzystającym ze wsparcia w ramach Polski Wschodniej+ – mówi marszałek.

Program Polski Wschodnia+ ma do dyspozycji aż 2,5 mld euro. Przy założeniu równego podziału na sześć regionów dawałoby to 418 mln euro na region. Na właśnie takie pieniądze dla województwa liczą władze Mazowsza.

– To bardzo dobra wiadomość dla Płocka. Dzięki funduszom unijnym nasze miasto i region w zasadzie zmieniły się nie do poznania. Unijne logotypy widać na każdym kroku. A fundusze z Polski Wschodniej to dodatkowo pieniądze, z których na pewno skorzystamy – podkreśla Tomasz Kominek, dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego w Płocku.

Są to środki większe o aż 500 mln euro niż te, które zostały przeznaczone na Polskę Wschodnią w ubiegłej perspektywie. Polski Wschodnia+ koncentruje się na rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości oraz istotnych, z punktu widzenia dostępności terytorialnej, inwestycjach w drogi, komunikację miejską i kolej.

W programie uwzględniono dwa dodatkowe priorytety – Energia i klimat oraz Kapitał ludzki, turystyka i usługi uzdrowiskowe. Pierwszy z nich to pieniądze na rozwój i modernizację systemu dystrybucji energii, adaptację do zmian klimatu i ochronę przyrody, zrównoważoną mobilność miejską oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Drugi priorytet skupia się na przeciwdziałaniu degradacji infrastruktury komunalnej i zmiany jej funkcji, wsparciu działań aktywizujących lokalną społeczność, w  szczególności w zakresie wsparcia potencjału kulturalnego, kreatywnego, intelektualnego, a także produktów turystycznych o ponadregionalnym znaczeniu.

Wśród głównych grup beneficjentów Polski Wschodniej+ znajdą się samorządy, przedsiębiorcy, operatorzy sieci energetycznych, organizacje pozarządowe oraz partnerzy społeczni i gospodarczy.

fot. Wiktor Pleczyński

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 7

  1. Anonim says:

    Więcej będzie do rozkradzenia

    • Znawca PSL-u says:

      W PSL-u będą wiedzieć co z tą kasą zrobić.

  2. Adam says:

    Czasami podział wychodzi wszystkim na dobre. Na małżeństwie z Warszawą regionalna cześć województwa dużo straciła przez te wszystkie lata. Co niestety widać jak się wyjedzie do innego województwa.

  3. Remek says:

    A tyle było oporu przy tym podziale, że nieuzasadniony, że Warszawa straci… i co?

  4. Ghn says:

    PSL… nie ufam!!!

  5. Ja says:

    W końcu może znajdą pieniądze na poprawę stanu Wisły i zabezpieczenie brzegów. My tutaj mieszkamy i chcemy żyć spokojnie. Może kogoś to w końcu zainteresuje, że nie można tak zaniedbywac stanu rzeki.

  6. Michał Płock says:

    A może coś na pogłębianie Wisły zostanie…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU