W każdą pierwszą sobotę miesiąca w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki przy ulicy Tumskiej 9 odbywają się nieodpłatne pokazy najnowszych filmów dokumentalnych w ramach projektu KineDok.

kinedokKineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna, skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego, zrzesza kilka krajów europejskich: Czechy, Słowację, Chorwację, Rumunię, Węgry, Polskę i Norwegię.

W ramach działania tej platformy, nieodpłatnie dla publiczności są pokazywane wybrane przez ekspertów KineDok europejskie filmy dokumentalne ze wszystkich krajów partnerskich. Filmów tych nie zobaczymy w kinie ani w telewizji, są to tytuły, które jeżdżą po świecie na międzynarodowe festiwale, ale dzięki platformie KineDok mogą je poznać także płocczanie, i to zupełnie za darmo.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Pokazy odbywają się w 27 miejscach w Polsce, partnerem KineDok w Płocku jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Już w najbliższą sobotę, 8 października, zobaczymy tam film „Wyspa Niedźwiedzia” w reżyserii Inge Wegge o ekstremalnej przygodzie na odległym arktycznym archipelagu Svalbard, do którego należy tytułowa wyspa. Trzech braci wyposażonych w deskę surfingową, deskę snowboardową, paralotnię oraz rozmaite inne sprzęty, przemierza surową przyrodę wyspy i zamienia ją w swój prywatny plac zabaw. Film o przekraczaniu granic, wolności i symbiotycznej relacji z surową naturą.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

W pierwszą sobotę listopada natomiast zobaczymy nagrodzony na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz na festiwalu w Gdyni film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego “Efekt domina”. W zrujnowanym kurorcie Suchumi (stolicy odseparowanej od Gruzji i kontrolowanej przez Rosję republiki abchaskiej) tamtejszy minister sportu postanawia nadać odrobinę prestiżu krajowi nieuznawanemu przez większość państw. W tym celu organizuje mistrzostwa świata w… dominie. Jednocześnie obserwujemy jego życie prywatne. Małżeństwo z dużo młodszą śpiewaczką operową z Rosji nie jest usłane różami, zwłaszcza że dają o sobie znać różnice kulturowe.

– Filmy dokumentalne najlepiej portretują otaczającą nas rzeczywistość, nie stawiają diagnoz, zadają pytania, wzruszają i oburzają. Ale dostęp do nich jest ograniczony, syci się nimi widownia kilku festiwali w Polsce. W ramach cyklu prezentacji KineDok mieszkańcy dwudziestu siedmiu polskich miast będą mogli zapoznać się z najnowszą twórczością europejskich dokumentalistów – podsumowuje ideę projektu Krzysztof Gierat, prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej.

Projekt KineDok jest realizowany od 2015 roku, inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Środki finansowe na jego realizację przekazała Kreatywna Europa, Fundusz Wyszehradzki i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji