REKLAMA

Energooszczędne oświetlenie w powiecie i wsparcie płockiego WOPR. Podpisano umowy na dofinansowanie

REKLAMA

Umowy na dofinansowanie dla Powiatu Płockiego, gminy Gąbin, gminy Krasne oraz płockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podpisano dzisiaj w Płocku. Środki przekazał WFOŚiGW, w obecności m.in. ministra Macieja Małeckiego.

W poniedziałek, 12 grudnia w Płocku odbyło się podpisanie umów na przekazanie dotacji z WFOŚiGW w Warszawie dla trzech samorządów: Powiatu Płockiego oraz z gmin Gąbin i Krasne. Umowy podpisał Marek Ryszka, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Dodatkowo, Fundusz przekazał również 100 tys. zł Rejonowemu Płockiemu Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu na zakup specjalistycznego, wielozadaniowego samochodu do ratownictwa wodnego (koszt kwalifikowany to 200 tys. zł).

PowiązaneTematy

 • Gmina Gąbin otrzymała 100.000 zł dotacji na modernizację oświetlenia na stadionie miejskim w Gąbinie (koszt kwalifikowany 179.357,78).
 • Dotacja dla gminy Krasne wynosi 98.988,82 zł na modernizację oświetlenia ulicznego na terenie gminy (koszt kwalifikowany 109.987,58).
 • Do Powiatu Płockiego trafi 100.000 zł na modernizację oświetlenia w budynku Starostwa Powiatowego w Płocku (koszt kwalifikowany 232.486,73).

– Dziękuje WFOŚiGW w Warszawie za to, że kolejne środki trafiają do mieszkańców ziemi płockiej. To kolejne wsparcie polskiego rządu dla samorządów – mówił podczas konferencji prasowej minister Maciej Małecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. – Jest to bardzo ważne wsparcie, które pozwala na obniżenie kosztów energii, a jednocześnie są to działania prośrodowiskowe – tłumaczył minister.

Jak podkreślił, wysokie ceny energii są skutkiem wojny za naszą wschodnią granicą i napaści Rosji Putina na Ukrainę.

– Jako rząd, podejmujemy różne działania, żeby ochronić Polaków przed wzrostem cen energii. Przyjmujemy tarcze antykryzysowe, antyinflacyjne, utrzymujemy w ryzach ceny gazu na niższym poziomie. Jak najszerszym parasolem ochronnym chcemy objąć jak największą liczbę polskich rodzin i polskich samorządów, żeby minimalizować skutki kryzysu energetycznego. Prowadzimy też działania przyjazne dla środowiska, m.in. właśnie poprzez instalowanie w gminach energooszczędnego oświetlenia – wyjaśniał minister Małecki, który jest posłem ziemi płockiej.Program dotacyjny „Modernizacja Oświetlenia” Fundusz uruchomił w połowie 2022 roku, w odpowiedzi na wyzwania związane z kryzysem energetycznym wywołanym przez wojnę na Ukrainie. Samorządy z województwa mazowieckiego mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 100 tys. zł na zadania ograniczające zużycie energii elektrycznej, służącej do oświetlania np. ulic. Dotacje pokrywają do 90 proc. kosztów przedsięwzięć. Z programu mogą skorzystać tylko te gminy, które podpisały z Funduszem porozumienie w sprawie realizacji programu „Czyste Powietrze”. W tym roku WFOŚiGW w Warszawie podpisze łącznie 97 umów na kwotę prawie 9 mln zł. Zrealizowane projekty pozwolą samorządom zaoszczędzić na rachunkach blisko 1,5 mln zł.

– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wychodzi naprzeciw samorządom, które zmagają się z wysokimi cenami energii elektrycznej. Przyznane dotacje na modernizację oświetlenia pozwolą na ograniczenie rachunków za energię już w tym roku. Bardzo dziękuje samorządom, które z nami współpracują w ramach programu „Czyste Powietrze”. To gminy najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców i są im w stanie skutecznie pomagać z naszym wsparciem – mówił Marek Ryszka, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Środki pozyskane w ramach dotacji można przeznaczyć m.in. na: demontaż starych oraz zakup nowych źródeł i opraw światła, wymianę wysięgników lub słupów, a także modernizację systemu sterowania oświetleniem.

WFOŚIGW w Warszawie w ostatnich czterech latach wspólnie z NFOŚIGW przekazał również 90 mln zł dla Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego. Tylko w tym roku Wojewódzki Fundusz podpisał ponad 700 umów na ponad 19 mln zł, które trafiły do OSP.

Fot. WFOŚIGW w Warszawie
Fot. WFOŚIGW w Warszawie
Fot. WFOŚIGW w Warszawie
Fot. WFOŚIGW w Warszawie
Fot. WFOŚIGW w Warszawie
Fot. WFOŚIGW w Warszawie
Fot. WFOŚIGW w Warszawie
Fot. WFOŚIGW w Warszawie
Fot. WFOŚIGW w Warszawie

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

 1. Matkapolka says:

  TEN MINISTRANT PO TORUNIU Z SOCHACZEWA LATAŁ Z DYKTAMI W SWOIM MIESCIE ,ALE LUDZIE GO POGONILI, TO POJECHAŁ SIAĆ PROPAGANDE W PLOCKIM.A PO CO ON TAM??? JAK WYSTARCZYŁ DYREKTOR WOSPA I CI CO DOSTALI WSPARCIE !!;PRZECIEZ TO JEST KASA Z NASZYCH PODATKOW!!!A NIE OD DYREKTORA RYDZYKA CZY WODZA PISU!!!DOSYĆ JUZ MOZE TEJ PROPAGANDY SUKCESU I OSZUKIWANIA CALEGO SPOŁECZEŃSTWA .LUDZIE W POLSCE NIE SA TACY GLUPI ,ZE KASE DAJE. PARTIA KTORA ZYJE JAK PASOZYT NA SPOLECZENSTWIE. TO SA DOBRA I PODATKI WYPRACOWANE PRZEZ NAS SAMYCH I NIE POTRZEBNE SA TU PISIOROWE DYKTY I POSEŁ CO NIE MA ŻADNEGO POJĘCIA O GOSPODARCE CZY FINANSACH A JUŻ NA PEWNO O OCHRONIE ŚRODOWISKA !!BO STUDIOWAŁ U RYDZYKA W MEDIALNE RYCIE BERETA! A NA FINANSACH SIE ZNA…OWSZEM BO CO NIEDZIELE ZLICZAŁ KSIĘDZU BILON Z TACY !!TRAGEDIA ..

 2. adwokat diabła says:

  Co za foux pas, podpisanie tak ważnej umowy bez udziału najważniejszej osoby w powiecie p. Przewodniczącego?

 3. 100 tysięcy says:

  to kosztuje jedna patriotyczna ławeczka! Takie piniędze to se w buty wsadźcie!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU