REKLAMA

Ekologiczno-artystyczne ferie z Płocką Galeria Sztuki

REKLAMA

Z okazji zbliżających się ferii zimowych, Płocka Galeria Sztuki przygotowała nie tylko ciekawe spotkania ze sztuką i wykłady, ale również specjalne warsztaty poruszające sprawę ekologii.

Ferie z Płocka Galerią Sztuki będą nie tylko artystyczne, ale również ekologiczne.

– Działaniami plastycznymi spróbujemy zwrócić uwagę młodych uczestników warsztatów na zmiany zachodzące wokół nas. Kierując ich spojrzenie w stronę sztuki i przy jej pomocy będziemy analizować rzeczywistość – globalne procesy klimatyczne, nieodwracalne zmiany środowiskowe, ochronę i prawa zwierząt. Dlatego, działając kreatywnie, w ciekawy i nieoczywisty sposób przybliżymy dzieciom i młodzieży szeroko rozumiane pojęcia związane z ochroną przyrody, chcąc zwiększyć ich świadomość ekologiczną – wyjaśnia Płocka Galeria Sztuki.

Uczestnicy, podczas przygotowanych przez Płocką Galerię Sztuki działań twórczych, wykorzystają między innymi makulaturę, butelki plastikowe, niepotrzebne opakowania, a nawet zużyte sprzęty gospodarstwa domowego. Jednak ferie w Galerii to nie tylko warsztaty i praktyczna nauka nowych technik plastycznych. To także inspiracja do aktywnego i ekologicznego życia.

Podczas zajęć będzie można się między innymi dowiedzieć, jak wykorzystać zasadę „5R” (Reduce – Redukuj, Reuse – Użyj ponownie, Recycle – Segreguj i przekaż do recyklingu, Recover – Odzyskuj, Renew – Odnawiaj.

Omówiona zostanie również idea „zero waste”. Odbędzie się wykład przybliżający historię i zagadnienia sztuki ekologicznej. Dodatkowo galeria zaprosi do oglądania z przewodnikiem wystawy „Równoległe przestrzenie” Ewy i Romana Fleszarów.

Na warsztaty plastyczne wstęp jest wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23 lub 24 366 43 20.

WARSZTATY RODZINNE

11 lutego, godz. 11.00 – „Świat ubrany we frak” (wiek: od 6 lat)

Czy jest ktoś, kogo pingwiny swoją pozorną nieporadnością nie rozczulają albo nie wywołują uśmiechu? Niestety, należą one do gatunku zagrożonego wyginięciem. Edukacyjne spotkanie w Galerii nie tylko przybliży jego uczestnikom „nieporadną” sylwetkę ptaka, który nie potrafi latać: jego zwyczaje, jadłospis, „dom”. Dodatkowo, dzieci i młodzież będą mogły samodzielnie przygotować płaskorzeźbę tych sympatycznych zwierząt, które pojawiły się na świecie w tym samym czasie, co dinozaury oraz dowiedzą się, jak wesprzeć ich ochronę, by całkowicie nie znikły z powierzchni Ziemi.

12 lutego, godz. 11.00 – „Proszę państwa, OTO MIŚ…” (wiek: od 6 lat)

Wiedzieliście, że 27 lutego przypada „Dzień niedźwiedzia polarnego”. Z tej okazji PGS przypomni o tym, że zmiany klimatyczne zależą od nas wszystkich, tak jak los niedźwiedzia polarnego i jego arktycznych sąsiadów leży w naszych rękach. Uczestnicy edukacyjno-plastycznego spotkania, tnąc i odpowiednio gnąc papier, wykonają maski karnawałowe, przestawiające sympatycznego misia lub groźnego niedźwiedzia.18 lutego, godz. 11.00 – „Kocie przytulanki” (wiek: od 6 lat)

„Światowy dzień kota” to okazja, by pomóc kotom wolno żyjącym, podopiecznym schronisk i przytulisk. Podczas warsztatów uczestnicy zrobią kocie zabawki – gałgankowe wędki, które przyniosą odmianę w życiu sympatycznych mruczków. Przy okazji uczestnicy poznają zwyczaje większych kotów, znajdujących się na „czerwonej liście” – rejestrze zagrożonych gatunków.

19 lutego, godz. 11.00 – „Dokarmiamy ze smakiem” (wiek: od 6 lat)

Jakie ptaki zostają u nas na zimę? Które z nich można spotkać w naszym mieście? Czy trzeba im pomagać? Na te pytania będzie można poznać odpowiedź podczas warsztatów, na których uczestnicy, wykorzystując zasady recyklingu, wykonają karmniki dla ptaków. Dodatkowo poszerzą wiedzę o zagrożonych gatunkach ptaków i poznają ich menu.

SPOTKANIA ZE SZTUKĄ i WYKŁADY

11 lutego, godz. 16.30 – oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy „Równoległe przestrzenie” Ewy i Romana Fleszarów z przewodnikiem, który wskaże najważniejsze wątki w twórczości artystów, a także przybliży kontekst prezentowanych obrazów i rzeźb oraz odpowie na pytania. Z okazji ferii wstęp wolny.

13 lutego, godz. 10.30 – wykład „Sztuka w zgodzie z naturą”

Wydaje się, że określenie „eko-art” stało się ostatnio bardzo modne, bo coraz głośniej mówi się o katastrofalnym stanie światowego klimatu. Jednak samo zagadnienie, a także sztuka nawiązująca do natury, są znacznie starsze. Podczas wykładu przybliżymy historię artystycznego nurtu ekologicznego i założenia jego głównych przedstawicieli.

21 lutego, godz. 12.00 – wykład i otwarcie wystawy prac dzieci i młodzieży, powstałych podczas warsztatów

Płocka Galeria Sztuki zaprasza na uroczyste podsumowanie ferii zimowych i odbywających się od 11 do 19 lutego działań ekologiczno-artystycznych. Prace uczestników będą prezentowane, w formie wystawy, w Galerii Kreski do 23 lutego. Otwarcie ekspozycji poprzedzi krótka prezentacja multimedialna, udowadniająca, że sztuka to narzędzie poznawcze w analizowaniu otaczającego nas świata.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU