Duże straty POKiS-u. Dlaczego?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Radny Piotr Szpakowicz zapytał w interpelacji o płocki amfiteatr – koszty jego utrzymania w latach 2015-2016 oraz dochody miasta w przedmiotowych latach uzyskane z tytułu wynajmu powierzchni amfiteatru na potrzeby imprez. Jak się okazuje, nowoczesny, przepięknie położony obiekt, którym zarządza POKiS, nie jest dochodowy. Z jakiego powodu?

Po modernizacji amfiteatru w latach 2007-2008, koszty jego utrzymania niewątpliwie wzrosły, jednocześnie jednak obiekt zyskał możliwość wykorzystywania go również podczas niesprzyjającej pogody. Według radnego Piotra Szpakowicza, płocki amfiteatr nie jest w pełni wykorzystywany.

Dziwi to tym bardziej, iż nie jest tajemnicą, że branża rozrywkowa w Płocku ma się jak pączek w maśle. Wystarczy na plakacie, który Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zamieści na własnych nośnikach w ramach umowy barterowej czy na nośnikach należących do Urzędu Miasta Płocka, dodać logo Płocka i POKiS lub napisać “pod patronatem…” i już można nie tylko za darmo sprzedawać swoje usługi oraz podnajmować z zyskiem tereny, należące do mieszkańców Płocka, ale również otrzymać pieniądze za promocję Płocka w Płocku. Nic więc dziwnego, że mało kto jest zainteresowany płaceniem za wynajem obiektów takich jak amfiteatr. Organizowanie imprez na plaży czy na Starym Rynku może mieć swój urok, ale stworzono przecież obiekty, które służą konkretnie do takich celów i które powinny przynosić dochód.

Tymczasem, jak wynika z odpowiedzi na interpelację Piotra Szpakowicza, w 2015 roku koszty utrzymania obiektu wyniosły dokładnie: 845.114,64 zł a rok później 1.066.372,55 zł (ponad 221 tys. zł więcej).

W tym samym czasie dochód, jaki POKiS uzyskał z wynajmu to 28 tys. zł w 2015 roku i zaledwie 18 tys. zł rok później. Z prostego rachunku wynika, że w 2015 roku strata wyniosła ponad 817 tys. zł, a w ubiegłym roku blisko 1,05 mln zł.

Czy są sposoby na zwiększenie przychodów z wynajmu? Czy strata powinna być tak duża?

– Wzrost kosztów utrzymania amfiteatru w roku 2016 wynikał m.in. z wyższych kosztów usługi ochrony obiektu, konieczności przeprowadzenia remontu sceny, prac konserwacyjnych budynku czy podatku od nieruchomości – tłumaczą w POKiS-ie. Dodają, że amfiteatr jest obiektem otwartym, przystosowanym do organizacji imprez jedynie w sezonie letnim. Zadaszenie nie chroni widowni przed działaniem niskich temperatur, co uniemożliwia organizowanie imprez w sezonie jesienno-zimowym.

Aby zmniejszyć straty, POKiS zdecydował się w tym roku na zmniejszenie ochrony amfiteatru poza sezonem letnim. Czy jednak nie powinno się zadbać przede wszystkim o zwiększenie przychodów?

– POKiS posiada oczywiście ofertę wynajmu amfiteatru, skierowaną m.in. do zewnętrznych agencji koncertowych. Systematycznie otrzymujemy zapytania, dotyczące możliwości organizacji imprez w amfiteatrze i, w zależności od dostępności terminów, są one realizowane. Należy zauważyć, że sezon koncertowy dla takich obiektów jak płocki Amfiteatr, to czas od maja do września, co daje 20 weekendów, kiedy to najczęściej organizowane są imprezy tego rodzaju – wyjaśniają w POKiS-ie.

I tak – w 2016 roku odbyło się 12 imprez zorganizowanych przez POKiS oraz zewnętrzne agencje artystyczne. Kolejne cztery weekendy zajęte były przez imprezy masowe, odbywające się na plaży w bezpośrednim sąsiedztwie Amfiteatru. – Pozostały wolne jedynie cztery weekendy, które nie zawsze odpowiadały zewnętrznym agencjom koncertowym z różnych powodów organizacyjnych – argumentuje POKiS.

W 2015 roku amfiteatr wynajęto firmom zewnętrznym 5 razy, natomiast w roku ubiegłym – 3 razy. Stąd zmniejszenie wpływów. – Wynajem komercyjny zależy głównie od kalendarza imprez w mieście oraz dostępności artystów wynajmowanych przez agencje zewnętrzne. Przykładowo, w roku 2017 planujemy zrealizować 6 imprez komercyjnych – zapewnia POKiS.

18 tysięcy rocznie przychodu przy milionowym koszcie to fakt, który na pewno niepokoi. Być może przydałoby się rozważyć również inne formy wynajęcia amfiteatru, także w tygodniu. Z wyliczeń POKiS-u wynika bowiem, że amfiteatr wykorzystuje głównie na swoje potrzeby – w końcu większość organizowanych tam imprez realizuje właśnie POKiS. Może warto też przyjrzeć się kosztom utrzymania obiektu, który przez większość roku stoi niezagospodarowany?

Podziel się:

2 komentarze

  1. tak jest bo POKIS nie ma natury przedsiębiorcy tylko naturę darmozjada publicznych środków pan radny powinien wykonać dodatkową robotę i poprosić o szczegółowe zestawienie kosztów co ile kosztowało i czy zostały uruchomione procedury przetargowe tak? co do POKISu to od lat generuje straty a szczodrze jest zasilany kasą miasta czyli z podatków. jak dla mnie dyrektor POKIS już teraz może podać się do dymisji .dość miasta kolesi.

  2. Tragiczna niegospodarność POKiS się nie nadaje na menadżera zabrać im amfiteatr i dać do zarządzania sprawną osobę która ma pomysł i chęci i dać jej prowizję od dochodu…

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji