Drony sprawdzą czym palimy w piecach? W innych miastach tak, ale nie w Płocku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Radny Artur Jaroszewski złożył ostatniego dnia stycznia interpelację do Urzędu Miasta Płocka z pytaniem o stan walki ze smogiem w mieście i propozycją wykorzystania do tego dronów. Ratusz nie widzi ani możliwości, ani potrzeby inwestycji w te urządzenia.

W swojej interpelacji radny Artur Jaroszewski był żywo zainteresowany tym, czy urząd miasta posiada odpowiednie osoby i sprzęt, by kontrolować to, co jest spalane w kominkach i piecach w Płocku. Szczególnie był ciekaw tego, jak wyglądają efekty kontroli, ilość i miejsca wystawienia mandatów oraz czy ratusz planuje wykorzystanie dronów w kontroli, czym palą płocczanie w piecach.

– Od kilku lat z funduszy państwowych oraz miejskich dofinansowywana jest wymiana starych pieców na nowe proekologiczne. Sporo osób nadal opala domostwa opałem nienormatywnym w starych piecach, trując siebie oraz sąsiadów. Bez skutecznych kontroli i sankcji trudno będzie zlikwidować ten proceder. Niektóre z polskich miast zaczynają korzystać z dronów, które wyposażone są w analizatory składu zanieczyszczeń powietrza – argumentował radny.

Z odpowiedzi ratusza można dowiedzieć się, że Straż Miejska w Płocku przeprowadziła w sumie 133 kontrole w 2017 roku, w wyniku których udało się wystawić aż cztery mandaty na łączną sumę 1150 złotych. Jeden mandat wystawiono na osiedlu Góry, jeden na Starym Mieście i dwa na osiedlu Wyszogrodzka. Strażnicy dali również jedno pouczenie.

źródło: odpowiedź na interpelację

Najwyraźniej tak imponujące wyniki kontroli satysfakcjonują płocki urząd miasta, bo ten jest zdania, że nie opłaca się inwestować w drony oraz ich obsługę. Dodatkowo informuje, że zgodnie z zebranymi opiniami nie można korzystać z dronów do sprawdzania czym ludzie palą w piecach.

– W temacie zasięgnięto opinii Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, jak również firmy ATMOTERM S.A. Stanowiska tych instytucji podkreślają fakt, iż pomiary i obserwacje za pomocą dronów i urządzeń na nich zainstalowanych nie mogą być uznawane jako referencyjne i służące w postępowaniach administracyjnych – wyjaśniają w ratuszu.

Zastanawiające jest, jak to się dzieje, że inne miasta, o których wspomina radny Artur Jaroszewski, nie mają problemu z prowadzeniem kontroli z użyciem dronów. Jak pisaliśmy, Katowice wraz z Gliwicami korzystają już, co prawda na razie testowo, z dronów do walki ze smogiem. Już podczas pierwszych testów dzięki dronowi wystawiono tam mandat w wysokości 500 zł.

Nie chodzi bowiem o to, żeby pomiary drona stanowiły podstawę do oskarżenia kogoś. Testowany dron umożliwia prowadzenie zdalnego pomiaru zanieczyszczeń pod kątem spalania odpadów i niedozwolonych substancji, np. plastikowych butelek. Dodatkowo czujniki pozwalają na analizę zawartości: etanolu amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu oraz PM10, PM2,5, PM1 z wykorzystaniem laserowego licznika rozsianych cząstek stałych. Dzięki temu, strażnicy będą wiedzieli KTÓRE domy kontrolować. Dokładnie tak działa straż miejska w Katowicach – dyspozytor na podstawie pomiarów z drona przesyła informację, w którym domu palone są niedozwolone produkty, a patrol jedzie na miejsce.

Pomimo zdecydowanej odpowiedzi płockiego urzędu, może jednak warto obserwować ten sposób na walkę ze smogiem. W Katowicach, gdzie smog jest dużo większym problemem, niż w Płocku, na pewno nie stosują dronów bez przyczyny.

Będzie stacja mobilna w Płocku? A może…dron?

Podziel się:

2 komentarze

  1. Zapraszam straż miejską na osiedle przy ul. Borowickiej.
    Żółty, duszący dym z kominów na tym osiedlu to codzienność.

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji