Dlaczego wygrał Donald Trump? “Kocham słabo wykształconych”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Właśnie takim m.in. hasłem przekonywał Amerykanów do oddania głosu na niego Donald Trump w czasie wyścigu o fotel prezydenta USA. Mogli się o tym dowiedzieć uczestnicy pierwszej debaty, zorganizowanej w płockiej PWSZ.

fot. Magda Grodecka

fot. Magda Grodecka

Wykładowcy i studenci uczelni planują cały cykl spotkań dla płocczan pod hasłem “O polityce i bezpieczeństwie”. – Panele będą poświęcone sprawom naszego miasta, kraju i świata – zapowiadają organizatorzy z Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych PWSZ w Płocku. Mają na celu, jak mówią, rozruszanie studentów i sprawienie, aby Płock stał się prężnym ośrodkiem akademickim. Planują, aby w czasie debat pokazać nie “teatr życia społecznego”, a jego kulisy.

Podczas pierwszego spotkania, uczestnicy poznali naukowy punkt widzenia na wynik ostatnich wyborów w USA. Dr Marcin Polakowski z Zakładu Edukacji Obronnej i Bezpieczeństwa Wewnętrznego prezentował funkcjonowanie systemu wyborów w Stanach. Tłumaczył, jak działa mechanizm wyborów pośrednich w USA. Istotniejsze jest, aby w najważniejszych stanach wygrać minimalną ilością głosów, niż w mniej ważnych większą – wyjaśniał dr Polakowski. Prelegent mówił też o błędach popełnionych w kampanii Hilary Clinton przez jej sztab wyborczy.

fot. Magda Grodecka

fot. Magda Grodecka

Zebrani w auli PWSZ mieli okazję obejrzenia kilku spotów wyborczych obydwojga kandydatów i wysłuchania komentarza do nich.

O podziale społeczeństwa amerykańskiego pod względem preferencji politycznych opowiadał mgr Jakub Ligor z Zakładu Filologii PWSZ. Mówił m.in. o antyestablishmentowości Trumpa stworzonej na potrzeby kampanii, o tym, że mieszkańcy Stanów mają dość klanów politycznych (klan Bushów,, Kennedych, Clintonowie) i o tym, w jaki sposób kandydat republikanów zagospodarował głosy przeciwników elit i czarnoskórego prezydenta.

– Dla 40 procent faktycznych wyborców głównym powodem ich decyzji, była potrzeba zmiany – mówił mgr Jakub Ligor.

Zwrócił uwagę m.in. na prosty język, którym Trump posługiwał się w komunikowaniu z potencjalnymi wyborcami w kampanii. Również w mediach społecznościowych. Przedstawił niektóre społeczne i gospodarcze aspekty ostatnich decyzji wyborczych Amerykanów. Dodawał, że jedną z przyczyn wygranej Trumpa było złamanie zasad politycznej poprawności.

Debata była bardzo interesująca i z pewnością planowany przez organizatorów cykl spotkań ma duży potencjał, choć nie przyciągnął licznej publiczności.

 

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji