REKLAMA
REKLAMA

W czwartek, 3 października, cztery płockie redakcje: PetroNews, KRDP FM, Tygodnik Płocki i PTV zorganizowały debatę parlamentarną dla kandydatów do Sejmu. Jak wypadły poszczególne komitety i kandydaci?

Do udziale w debacie zaprosiliśmy po dwóch przedstawicieli z sześciu komitetów wyborczych: Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe reprezentowali Piotr Zgorzelski i Tomasz Kominek, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość: Maciej Małecki i Wioletta Kulpa, Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej: Arkadiusz Iwaniak i Adrian Brudnicki, Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość: Marek Makara i Paweł Usiądek, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni: Marcin Kierwiński i Elżbieta Gapińska, natomiast Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy: Paweł Kłobukowski i Marek Gąsiorowski.

Zgodnie z założeniami, poznać kandydatów mieliśmy w czterech blokach: pierwszy to szybkie pytania TAK/NIE, w drugiej części kandydaci wybierali jeden z 15 numerów, pod którymi znajdowały się pytania od poszczególnych redakcji, w trzeciej części każdy losował karteczkę z pytaniem od czytelników, a w ostatniej kandydaci mieli minutę na przekonanie do siebie wyborców w autoprezentacji.

Część 1

1. Czy należy podnieść wysokość pensji minimalnej?
TAK: Piotr Zgorzelski, Tomasz Kominek, Maciej Małecki, Wioletta Kulpa, Arkadiusz Iwaniak, Adrian Brudnicki, Marcin Kierwiński, Elżbieta Gapińska, Marek Gąsiorowski.
NIE: Marek Makara, Paweł Usiądek, Paweł Kłobukowski.

2. Czy ZUS dla przedsiębiorców powinien być dobrowolny?
TAK: Piotr Zgorzelski, Tomasz Kominek, Arkadiusz Iwaniak, Adrian Brudnicki, Marek Makara, Paweł Usiądek, Marek Gąsiorowski.
NIE: Maciej Małecki, Wioletta Kulpa, Marcin Kierwiński, Elżbieta Gapińska, Paweł Kłobukowski.

3. Czy są państwo za możliwością adopcji dzieci przez pary homoseksualne?
TAK: Arkadiusz Iwaniak, Adrian Brudnicki.
NIE: Piotr Zgorzelski, Tomasz Kominek, Maciej Małecki, Wioletta Kulpa, Marek Makara, Paweł Usiądek, Marcin Kierwiński, Elżbieta Gapińska, Paweł Kłobukowski, Marek Gąsiorowski.

4. Czy szpitale w Polsce powinny być sprywatyzowane?
TAK: Marek Makara, Paweł Usiądek.
NIE: Piotr Zgorzelski, Tomasz Kominek, Maciej Małecki, Wioletta Kulpa, Arkadiusz Iwaniak, Adrian Brudnicki, Marcin Kierwiński, Elżbieta Gapińska, Paweł Kłobukowski, Marek Gąsiorowski.

5. Czy PIT w Polsce powinien wynosić zero procent?
TAK: Marek Makara, Paweł Usiądek, Paweł Kłobukowski, Marek Gąsiorowski.
NIE: Piotr Zgorzelski, Tomasz Kominek, Maciej Małecki, Wioletta Kulpa, Arkadiusz Iwaniak, Adrian Brudnicki, Marcin Kierwiński, Elżbieta Gapińska.

6. Czy komunikacja miejska w dużych miastach powinna być darmowa?
TAK: Maciej Małecki, Wioletta Kulpa, Adrian Brudnicki, Paweł Kłobukowski, Marek Gąsiorowski.
NIE: Piotr Zgorzelski, Tomasz Kominek, Arkadiusz Iwaniak, Marek Makara, Paweł Usiądek, Marcin Kierwiński, Elżbieta Gapińska.

Część 2

W drugiej części każdy z kandydatów odpowiadał na jedno (każdy na inne) pytanie od redakcji.

Piotr Zgorzelski wylosował pytanie, które dotyczyło poprawy sytuacji ekonomicznej emerytów i rencistów. Pomysłem PSL na ten problem jest emerytura bez podatków. – Projekt ten dotyczy wszystkich emerytów, którzy już w wystarczający sposób napłacili się podatków i zapracowali na to, by w ich kieszeniach zostało od 300 do 500 zł – argumentował poseł Zgorzelski.

Tomasz Kominek otrzymał pytanie o budowę trzeciego mostu przez Wisłę w pobliżu Płocka. Jak stwierdził, jest przekonany, że za tą inwestycją są wszystkie opcje polityczne w Płocku, ponieważ stworzy to szansę na wyprowadzenie ruchu ciężarowego z miasta. Realizacją powinno się zająć odpowiednie ministerstwo.

Fot. Wiktor Pleczyński

Poseł Maciej Małecki otrzymał pytanie nt. poprawy sytuacji w służbie zdrowia. Jak tłumaczył poseł, rząd PiS już zwiększa wydatki na zdrowie, przeznaczając na to kwotę blisko 6 proc. PKB. Wymieniał akcję przekazywania ambulansów czy program onkologiczny. – Prawo i Sprawiedliwość to gwarancja, że polska służba zdrowia będzie szła do przodu. Polacy na to zasługują – podsumował.

Radna Wioletta Kulpa wybrała swój numer na liście – 14. Znajdowało się pod nim pytanie o działaniach na rzecz przywrócenia szkolnictwa zawodowego. Wioletta Kulpa przypomniała, że za poprzednich rządów szkolnictwo zawodowe zostało zrujnowane i dopiero Prawo i Sprawiedliwość przywraca szkolnictwo zawodowe. – To przykład na to, że potrafimy wykorzystać doświadczenie firm. Na przykład PKN ORLEN podpisał porozumienie z Mazowieckim Kuratorem Oświaty, dzięki czemu staże zawodowe odbywają się na stanowisku pracy, a uczeń jeszcze w szkole poznaje swój przyszły zawód – przekonywała radna.

Fot. Wiktor Pleczyński

Arkadiusz Iwaniak miał odpowiedzieć, w jakich sprawach współpracowałby w Sejmie z innymi posłami. Według niego, taką sprawą jest służba zdrowia, w której brakuje pieniędzy i dobrego zarządzania. Drugą kwestią jest wsparcie rolnictwa i wsi.

Adrian Brudnicki otrzymał pytanie nt. działań jakie podejmie w sprawie likwidacji wykluczenia komunikacyjnego Płocka. Jak stwierdził, ważne jest skomunikowanie większych miast, jak np. Płock i Gostynin, co poprawi rynek pracy. Tłumaczył, że gorzej jest w małych miejscowościach wiejskich, w których problem nie jest mocno zauważalny.

Fot. Wiktor Pleczyński

Paweł Usiądek wybrał numer 9, pod którym kryło się pytanie, dotyczące żądań reparacji wojennych. Kandydat Konfederacji jest zdecydowanie za uporządkowaniem tej sprawy, ponieważ to blokuje dobre stosunki z sąsiednimi państwami. – Przypominam, że reparacje wojenne, które otrzymała Polska, wynosiły tylko 1 proc. wszystkich reparacji wojennych, jakie wypłaciły Niemcy po II wojnie światowej. W stosunku do tego, jak Polska była zniszczona, jest to niesprawiedliwe – stwierdził.

Marek Makara odpowiadał na pytanie, co rząd powinien zrobić, aby zachęcić Polaków do stosowania alternatywnych źródeł energii. Kandydat na posła uważa jednak, że – choć alternatywne źródła energii są przyszłością, to nasz kraj powinien się skupić na węglu, na którym powinien bazować, a by być potęgą niezależną od innych krajów. Polacy natomiast powinni otrzymywać ulgi na instalacje paneli fotowoltaicznych czy wiatraków.

Fot. Wiktor Pleczyński

Poseł Marcin Kierwiński otrzymał pytanie o rolę, jaka powinien pełnić Kościół Katolicki w Polsce. – Od wielu lat opowiadamy się za przyjaznym rozdziałem Kościoła Katolickiego od państwa. Oba te słowa, „przyjazny” i „rozdział” są szalenie istotne – stwierdził Marcin Kierwiński. Jak tłumaczył, Kościół nie powinien ingerować w to co świeckie, nie rościć sobie prawa do tego, by „robić politykę”, a państwo powinno doceniać to, co Kościół zdziałał na rzecz polskości. – Wydaje mi się, że w wielu kwestiach dzisiejsza rola Kościoła powinna zostać zweryfikowana – podsumował.

Elżbieta Gapińska otrzymała pytanie, dotyczące polityki węglowej Polski. – Platforma Obywatelska opowiada się zdecydowanie za tym, by ograniczyć opalanie pieców węglem. Prawda jest taka, że jeśli chodzi o ochronę środowiska to jesteśmy państwem, które bardzo słabo wypada w Unii Europejskiej – stwierdziła posłanka. Apelowała, by zastanowić się, jaką Polskę chcemy zostawić dzieciom i aby do 2024 roku ograniczyć wydobycie węgla.

Fot. Wiktor Pleczyński

Jako przedostatni odpowiadał Paweł Kłobukowski, który otrzymał pytanie co zrobić, aby zachęcić mieszkańców do osiedlania się również w mniejszych miastach, takich jak Płock. Działacz Bezpartyjnych Samorządowców podkreślił, że dużą rolę spełniają tu drogi do i z Płocka. – Nie wiem czy sobie Państwo zdajecie sprawę, że droga 62 była wybudowana w końcówce lat 60. Od tej pory nic się w tym temacie nie robi, poza poprawianiem i utrzymywaniem tej drogi – tłumaczył. Dodał również, że to właśnie dzięki drogom mogą rozwijać się przedsiębiorstwa, a ludzie dojeżdżać do większych miast.

Marek Gąsiorowski wybrał numer 7, pod którym kryło się pytanie, dotyczące wprowadzenia ulg dla przedsiębiorców, aby nie zaszkodziło im podwyższenie pensji minimalnej. – Mali przedsiębiorcy faktycznie napędzają naszą gospodarkę. Rząd powinien zwrócić uwagę, że firmy te mają często problemy finansowe, związane z nieterminowym regulowaniem płatności przez kontrahentów. W takich przypadkach powinien być uruchamiany nieoprocentowany kredyt, by mali przedsiębiorcy nie stracili płynności finansowej – przekonywał.

Fot. Wiktor Pleczyński

Część 3

W tej części każdy z kandydatów losował jedno pytanie od czytelników. Na odpowiedź była jedna minuta.

Piotr Zgorzelski wylosował pytanie, dotyczące regulacji prawnej związków partnerskich jednopłciowych. – Tego typu sprawy nie będą podnoszone przez Polskie Stronnictwo Ludowe. Uważamy, że związki jednopłciowe mają prawo funkcjonować, bo taka jest po prostu natura, natomiast nie powinny naruszać przestrzeni tych, którzy myślą inaczej – powiedział lider listy PSL. Podkreślił. że w obecnym uregulowaniu prawnym związki te mają dostęp do dokumentacji medycznej, mogą również w postaci aktu notarialnego sporządzić wolę odnośnie spadkobierców.Tomasz Kominek otrzymał pytanie co zrobić, aby rozwiązać problem braku mieszkań dla młodych osób. Radny podkreślił, że w 2014 roku Płock rozpoczął program „Mieszkania na start”, dzięki czemu, poprzez tani wynajem, młodzi ludzie mogą mieć mieszkanie. – Proponuję również, aby taki program wprowadzić także z poziomu parlamentarnego – podsumował.

Fot. Wiktor Pleczyński

O ułatwieniach w procedurach przy zatrudnianiu pracowników napływowych mówił natomiast poseł Maciej Małecki. Przypomniał, że w poprzedniej kadencji Sejmu interweniował w sprawie rolników, którzy mieli problemy w terminowym zaproszeniu pracowników z Ukrainy. – Ułatwienia w tej sprawie ruszyły, natomiast musi w tej sprawie być zdrowy balans. Z jednej strony mamy ułatwienia w przyjęciu imigrantów zarobkowych, którzy przyjeżdżają do Polski, wzmacniają naszą gospodarkę, ale jednocześnie musimy pamiętać o tym, że ważne jest bezpieczeństwo Polski, dlatego musimy wiedzieć, kto do nas przyjeżdża – tłumaczył Maciej Małecki.

Wioletta Kulpa wylosowała pytanie, dotyczące skutków gospodarczych podniesienia pensji minimalnej do 3 tys. zł. Jak stwierdziła, to przyniesie takie same skutki, jak podniesienie pensji minimalnej do 2 tys. zł. – Te pieniądze trafią bezpośrednio do Polaków. To oni będą dysponować tymi środkami finansowymi, będą mogli je wydatkować i napędzać gospodarkę, ponieważ te pieniądze, podobnie jak 500+, trafiają do obrotu – wyjaśniała Wioletta Kulpa. Dodała, że bardzo cieszy się, iż Polacy mają wreszcie wyższe pensje. – To jest przede wszystkim godne życie Polaków i rozwój gospodarki – podsumowała.

Fot. Wiktor Pleczyński

Arkadiusz Iwaniak odpowiadał na pytanie, co sądzi o złagodzeniu prawa do posiadania broni. Jak stwierdził, sam posiada broń i według niego, nie należy łagodzić przepisów. – Nie mamy jeszcze tej świadomości. Myślę, że nie ma potrzeby, aby w tej kwestii zmieniać prawo. To, co dzieje się w USA, czyli dopuszczenie do powszechnego posiadania broni powoduje, że jest wykorzystywana w złym celu – tłumaczył lider listy SLD.

Adrian Brudnicki wyjaśniał co powinno się wdrożyć, aby poprawić sytuację czystości powietrza w naszym regionie i kraju. Jak stwierdził, lewica popiera postulaty młodzieży podczas strajku klimatycznego. W Płocku natomiast chce doprowadzić do zmniejszenia uciążliwości odorowych PKN ORLEN, a także zmusić właścicieli domków jednorodzinnych do wymiany pieców na ekologiczne, a także wyeliminowanie palenia śmieciami w piecach.

Fot. Wiktor Pleczyński

Paweł Usiądek wylosował pytanie, dotyczące wprowadzenia całkowicie lub częściowo jednomandatowych okręgów wyborczych. Kandydat Konfederacji uważa ten system za bardzo zły system wyborczy. I choć częściowo wywodzą się z Kukiz’15, to w tej sprawie zawsze się różnili. – JOW-y spowodują, że przez wiele lat będziemy mieć do wyboru tylko Prawo i Sprawiedliwość lub Platformę Obywatelską. Ten system trzeba przewietrzyć i wprowadzić świeżą krew. Trzeba przywrócić ludziom wolność – przekonywał.

Marek Makara natomiast miał powiedzieć co można zrobić, aby poprawić infrastrukturę turystyczną w subregionie płocko-ciechanowskim. – Nie jestem z Płocka – przyznał. – Nie są to wybory samorządowe, żeby myśleć tylko o Płocku. Trzeba myśleć o całej Polsce i Konfederacja myśli o całej Polsce – podkreślał. Jak dodał, nie spodziewał się takiego pytania, nawiązał natomiast o ulgach dla młodych i oczyszczeniu Wisły, aby zacząć myśleć o usługach turystycznych.

Fot. Wiktor Pleczyński

Poseł Marcin Kierwiński opowiadał o pomysłach na aktywizację seniorów. – Państwo powinno pomagać seniorom np. w szybkiej ścieżce do lekarza, potrzebne są kluby seniora, gdzie będą mogli wspólnie spędzać czas – wymieniał. Opowiadał też o spotkaniu z seniorami w Mławie i ich wypowiedziach, jak ważne jest dla nich miejsce, w którym mogą się wspólnie spotkać oraz że chcą czuć się potrzebni i szanowani.

Elżbieta Gapińska wylosowała pytanie nt. opinii o wprowadzeniu waluty Euro w Polsce. – Wpisując się do Unii Europejskiej powiedzieliśmy o tym, że kiedyś, w przyszłości, będziemy przyjmować walutę Euro – zaznaczyła. Dodała też, że płocczanie prosili o poruszenie tematu zachorowań na nowotwory górnych dróg oddechowych wśród płocczan. – Szkoda, że nie został ten temat poruszony – stwierdziła.

Fot. Wiktor Pleczyński

Paweł Kłobukowski wyjaśniał, jak udoskonalić system gospodarki odpadami. – Mamy duży problem śmieciowy – przyznał. – Jedna rzecz to jest zablokowanie importu śmieci do Polski, walka z mafiami śmieciowymi, żebyśmy nie stali się wysypiskiem Europy. Druga rzecz, to wprowadzenie opłaty za opakowania szklane i plastikowe – wymieniał. Chciałby również, aby Polska opracowała sposób na utylizację śmieci plastikowych. Problemem jest także to, iż mieszkańcy bloków nie mają możliwości segregowania śmieci.

Marek Gąsiorowski wylosował pytanie, w jaki sposób może pomóc płocczanom w wybudowaniu stadionu Wisły Płock. – Oczywiście, Płock powinien mieć piękny, duży, dobrze wyposażony stadion. Działania rządowe powinny iść w tym kierunku, aby wspierać takie inicjatywy. Jako samorządowiec mogę powiedzieć, że początek powinien zainicjować samorząd, natomiast działania związane z pozyskaniem środków finansowych powinny być na tyle ułatwione, aby można to było wykonać w sposób jak najszybszy – stwierdził Marek Gąsiorowski.

Fot. Wiktor Pleczyński

Część 4

Każdy kandydat w tej części miał minutę, aby przekonać wyborców, że to właśnie na niego powinno się oddać głos.

Marek Gąsiorowski zdradził, że był starostą powiatu sierpeckiego, a także wicestarostą tego powiatu. – Uważam, że zmiany w państwie polskim mogą zacząć się na tym poziomie, ludzi, którzy tworzą małe ojczyzny – powiedział.

Paweł Kłobukowski wyjaśnił, że Bezpartyjni Samorządowcy są prorządowi. – Układ musi być taki, że od dołu, w samorządach, rządzą obywatele, nastawieni na bezpartyjność. Polska przyszła to jest Polska bezpartyjna – zaznaczył.

Fot. Wiktor Pleczyński

Posłanka Elżbieta Gapińska podkreśliła, że jest płocczanką od pokoleń, a najważniejsze sprawy dla Płocka to również wybudowanie S10, wybudowanie drogi 62, remont stadionu Nafciarzy przy udziale Orlenu. – Proponuję też, żeby powstał ośrodek radioterapii także przy znacznym udziale ministerstwa zdrowia oraz Orlenu. Jeżeli chcecie Polski wolnej, demokratycznej, otwartej na drugiego człowieka, nie dzielącej ludzi, nie wykluczającej nikogo, takiej, która będzie dbała o dobrą edukację, o dobre zdrowie, żebyśmy mieli dobrze rozwijającą się gospodarkę i żebyśmy byli zakorzenieni w Unii Europejskiej, to musicie iść 13 października na wybory. To będą najważniejsze wybory od 30 lat – przekonywała posłanka.

– Rolą polityków nie jest dyktowanie, jak Polacy mają żyć. Rolą polityków jest stworzenie możliwości – powiedział poseł Marcin Kierwiński. Stwierdził, że posłowie mają służyć Polakom w spełnianiu ich marzeń w kwestii służby zdrowia, edukacji, zamożności. – Rolą polityków jest stworzenie Polski, która jest zawsze uśmiechnięta do obywatela, Polaka – podsumował.

Fot. Wiktor Pleczyński

Marek Makara stwierdził, że chce reprezentować ludzi poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości. – Ja od 3 lat pomagam ludziom poszkodowanym przez polski wymiar sprawiedliwości – mówił, dodając, że chce realnych zmian w sądownictwie, aby walczyć z patologią sądów.

– Czy chcecie żyć w państwie wolnym? W takim, które nie wtrąca się w każdą dziedzinę naszego życia? Czy chcecie żyć w państwie suwerennym, czyli takim, gdzie ustawy nie są pisane w ambasadach w Berlinie albo w Brukseli, lub w Waszyngtonie albo w Tel Awiwie. Czy chcecie żyć w państwie niepodległym, ale nie w takim, jakim go maluje wicepremier Gowin, który mówi, że to imigranci mają być elitą tego kraju? – pytał Paweł Usiądek, obiecując, że Konfederacja zwróci Polakom wolność, suwerenność i niepodległość.

Fot. Wiktor Pleczyński

Adrian Brudnicki przyznał, że kilka lat temu jeszcze nie myślał o tym, żeby zajmować się polityką. Zawsze natomiast chciał mieć wpływ na to, co dzieje się w jego otoczeniu, dlatego uczestniczył w różnego rodzaju spotkaniach, zebraniach czy konferencjach. Nadal jednak nie miał wpływu na nic. W końcu stwierdził, że w Polsce panuje tzw. „złoty model demokracji”, czyli ten rządzi, kto ma złoto. Według niego, rządy Prawa i Sprawiedliwości reprezentują natomiast model demokracji oparty na wierze, czyli „Kto nie wierzy w to co my, odpada”. Dlatego zaprasza do głosowania na demokrację wszystkich ludzi.

Arkadiusz Iwaniak stwierdził, że dzisiejsza lewica pochodzi z różnych środowisk, ale potrafi się porozumieć. – Wszyscy jesteśmy różni, ale to jest najpiękniejsze. Ale też wszyscy jesteśmy równie ważni. Chcę żyć w Polsce, w której bez względu na płeć, orientację seksualną, pochodzenie, kolor skóry czy majętność portfela nie będę wykluczany i pozostawiony sam sobie – apelował. Jak stwierdził, przeszłość buduje teraźniejszość, ale przeszłość nie może dzielić.

Fot. Wiktor Pleczyński

Wioletta Kulpa, płocczanka i wieloletnia radna, zaproponowała piątkę dla Płocka. – Po pierwsze zdrowie, program onkologiczny, który już jest realizowany – mówiła. Wymieniała też inwestycję w CPK, dzięki której do Warszawy dojedziemy w 45 minut, a nie w 2,5 godziny. Mówiła o potrzebie budowy trzeciej przeprawy mostowej dla Płocka. – Chcę być pracowitym posłem, tak jak byłam pracowitą radną – zapewniała. – Zagłosujcie na listę Prawa i Sprawiedliwości. Nie obiecujemy, ale realizujemy – podsumowała Wioletta Kulpa.

Poseł Maciej Małecki przekonywał, że warto głosować na Prawo i Sprawiedliwość, ponieważ jako jedyne jest wiarygodne. – My nie tylko piszemy programy, ale my te programy realizujemy – mówił. – My dotrzymujemy słowa. Obniżyliśmy wiek emerytalny podniesiony przez naszych poprzedników. Wprowadziliśmy program Rodzina 500+. Orlen przez 3,5 roku rządów Prawa i Sprawiedliwości zarobił 21 miliardów złotych, a za naszych poprzedników w ciągu 8 lat wypracował zysku niecałe 3 miliardy zł. Szanujemy rodzinę, a rodzina to jest mama i tata. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, homoseksualiści nie będą mogli adoptować dzieci – zapewnił Maciej Małecki.

Fot. Wiktor Pleczyński

Tomasz Kominek stwierdził, że nie jest najważniejszy on, debata czy kampania. – Dla mnie najważniejsze jest to, żeby po 13 października było jak najwięcej płocczan w Sejmie. Ponieważ dopiero wtedy będziemy mogli realnie rozwiązywać problemy miasta, województwa. Od początku apeluję do płocczan: Idźcie na wybory i głosujcie, niezależnie od partii, na płocczan – apelował dodając, że w Sejmie powinien powstać klub parlamentarzystów ziemi płockiej.

Piotr Zgorzelski zapewnił, że kandydaci PSL są patriotami swojego miejsca. – Moja droga życiowa w życiu publicznym była nakierowana najpierw na samorząd, później na parlament. W odróżnieniu, od wielu kandydatów, wjeżdżając do okręgu płockiego nie musimy włączać nawigacji, a po zakończeniu wyborów nie znikniemy, jak ich billboardy – mówił lider listy PSL. Dodał, że istotne dla PSL są rolnictwo i obszary wiejskie, samorząd, rodzina i seniorzy.

Fot. Wiktor Pleczyński

Debatę wyborczą poprowadzili: Eliza Kinalska – Tygodnik Płocki, Agnieszka Stachurska – PetroNews, Paweł Polak – radio KRDP FM oraz Katarzyna Karaśkiewicz – telewizja PTV.

Fot. Wiktor Pleczyński

Dziękujemy Andżelice Stawickiej z „Dobierz Kosmetyk”, która zadbała o make-up uczestników wydarzenia oraz ORLEN Administracji za umożliwienie zorganizowania debaty w Domu Technika.

A tak ocenili uczestników i poszczególne komitety nasi czytelnicy:

Który kandydat wypadł najlepiej w debacie wyborczej? [ANKIETA]

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 6

 1. Łysy says:

  Finansowanie przez państwo zbiórkę foli porolniczych Producentów w Płocku macie 6 Produkują śmieci zarabiają, sprzedają rolnikom ci również zarabiają a podatnik sprząta żeby znów producent zarobił rolnik zarobił a podatnik po nich posprzatal A co podatnik ma z tym wspólnego ja się pytam, czy ma jakieś udziały w tych firmach Może by tak zatrudnić kogoś kto wprowadzi i wdroży gospodarkę odpadów w tych zakładach jak nie ma komu a nie produkują śmieci i nie widzą problemu Ale to trzeba chcieć cokolwiek zrobić i chcieć zauważyć problem a nie tylko daj daj i daj podatniku drogi Pozdrawiam

  • Łysy says:

   Właśnie, skoro produkują folie sprzedając ja dla rolnictwa czy gdziekolwiek wypadało by ją potem odkupić do ponownego przerobu A nie ministerstwo środowiska organizuje zbiórki
   z publicznych pieniędzy co już z góry wiadomo że ta folia zostanie ponownie przerobiona żyli się da ,a producenci znów z tego wyprodukuja folie To jak to, podatnicy maja płacić za przerób surowców prywatnych firm foliarskich?

   • Baton says:

    Sam piszesz i sam sobie przytakujesz. Ale zacznij od podstaw. Firmy produkujące folie nie produkują granulatu.
    Inne firmy potrzebują zużytą folie więc nie wtrącaj się w sprawy których ni w ząb nie kumasz.

   • Łysy za pieniądze podatników says:

    Firmy produkujące folie produkują ja z granulatu granulat plus od ministerstwa środowiska

   • Łysy za pieniądze podatników says:

    CZEGO NIE ROZUMIE ŻE W FIRMACH FOLIARSKICH NIE MA GOSPODARKI ZARZĄDZANIA ODPADAMI ŻE PRODUKUJĄ ŚMIECI KTÓRE TRZEBA INTERWENCYJNE SKUPYWAC I Z KTÓRYCH POWSTANIE ZNÓW SMIERDZACA FOLIA TO KTO TU CZEGO NIE ROZUMIE

 2. Krzysztof says:

  Kierwiński jak cię widzę to zęby mnie bolą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU