Czystsze powietrze w żłobkach i przedszkolach? Jest pomysł…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jesień to zazwyczaj palenie w piecach i kominkach, a więc większa emisja pyłów do powietrza. Ma to szczególnie zły wpływ na seniorów i najmłodszych płocczan. Aby uchronić dzieci przed skutkami zanieczyszczonego powietrza, płoccy radni klubu PSL proponują zainstalowanie oczyszczaczy powietrza w przedszkolach i żłobkach.

Swoją propozycję radni Tomasz Kominek, Michał Sosnowski, Małgorzata Struzik i Michał Twardy przedstawili w formie interpelacji.

– W związku z występującymi regularnie znacznymi przekroczeniami norm zanieczyszczenia powietrza w Płocku, chcąc uchronić najmłodszych płocczan przed ich skutkami, proponujemy zakup i instalację w wybranych żłobkach i przedszkolach oczyszczaczy powietrza – piszą radni.

Aby przetestować to rozwiązanie, proponują, aby zabezpieczyć w budżecie Miasta Płocka na 2018 rok kwotę 200 tys. zł na zakup około 100 sztuk tego typu urządzeń. Jak tłumaczą, jedno urządzenie pozwala oczyścić powietrze w sali o powierzchni do 60 m2.

– Co istotne – oczyszczacze powietrza chronią nie tylko przed smogiem, ale również zarodnikami pleśni, pyłkami, drobnoustrojami, wirusami, roztoczami, czyli praktycznie przed wszystkimi alergenami. Filtry węglowe i HEPA – zastosowane w tych urządzeniach – wyłapują 99,9 proc. cząstek i zanieczyszczeń nawet wielkości 0,3 mikrona. Podobne programy pilotażowe wprowadzono już w Rzeszowie, Katowicach i Sosnowcu. Dyskusja na temat takiego rozwiązania trwa również w Krakowie – argumentują radni PSL.

Faktycznie, w Krakowie tamtejszy radny Łukasz Wantuch rozpoczął dyskusję na ten temat, kupując z własnej diety radnego oczyszczacz powietrza, który zawiózł do jednego z krakowskich przedszkoli. W momencie rozpoczęcia pracy, czujnik umieszczony w sali wskazywał 269 jednostek PM10. Po dwóch godzinach pracy – poziom PM10 spadł do 91.

Nie jest znany jeszcze koszt eksploatacji takich urządzeń (aby były efektywne, muszą być regularnie czyszczone), według wstępnych orientacji jednak, wymiana filtrów, odkamieniaczy itp. przy zakupie 100 sztuk to koszt około 30 tys. zł rocznie.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy powinno zostać wprowadzone w Płocku?

 

Podziel się:

1 komentarz

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji