Czy Twoje dziecko jest bezpieczne w autokarze?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W wakacje możemy zauważyć zdecydowanie więcej autokarów, które przewożą dzieci i młodzież. By mogły one bezpiecznie dojechać do celu, policja, tradycyjnie już, prowadzi kontrole pojazdów przed wyjazdem.

Mundurowi przypominają o ważnych aspektach związanych z wakacjami. Przygotowując wyjazd autokarowy, należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów. Ważne jest, aby autokar był w nienagannym stanie technicznym, a firma oferująca usługi cieszyła się jak najlepszą opinią.

– Pojazd bardzo wyeksploatowany, z bardzo dużym przebiegiem, nawet jeśli jest przygotowany do drogi, stwarza ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży. Informacje świadczące o stanie technicznym pojazdu możemy uzyskać, prosząc o okazanie badania technicznego – informuje Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji.

Dodatkowo, jeśli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki ma podejrzenia, dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, nie powinien zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas zadzwonić na policję, a funkcjonariusze zweryfikują podejrzenia.

Potrzebę sprawdzenia autokaru organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić z wyprzedzeniem w Komendzie Miejskiej Policji w Płocku.

W umowie wynajmu autokaru można zawrzeć klauzulę, aby autokar przez wyjazdem był poddany badaniom technicznym na stacji kontroli. Jeżeli przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę pojazdu i kierowcy to znak, że obawia się ujawnienia nieprawidłowości.

Środki ostrożności związane ze stanem technicznym autokaru muszą być zachowane niezależnie od długości trasy. Policjanci przypominają, że w Płocku wyznaczone są dwa miejsca, w których policjanci sprawdzają autokary:

  • Parking przy Płockim Ogrodzie Zoologicznym
  • Parking przy Orlen Arenie.

Organizatorzy wyjazdów powinni na kilka dni przed planowanym wyjazdem skontaktować się telefonicznie z Wydziałem Ruchu Drogowego KMP Płock nr tel. 24 266-13-20, aby umówić się na przeprowadzenie kontroli autokaru w określonym terminie. Autokar możemy także sprawdzić  we własnym zakresie na stronie: bezpiecznyautobus.gov.pl. oraz na stronie historiapojazdu.gov.pl  Usługa „bezpieczny autobus” wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji autobusu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:

  • czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ważne obowiązkowe badanie techniczne (wraz z informacją kiedy powinno się odbyć kolejne badanie),
  • stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (uwaga: system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 roku),
  • dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
  • czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji