REKLAMA

REKLAMA

Czy ludzi i psy łączy szczególna więź? Filmoterapia z Sensem w NK Przedwiośnie

REKLAMA

Przeczytajrównież

W najbliższym wydaniu cyklu „Filmoterapia z Sensem”, który odbędzie się w piątek, 13 grudnia o godz. 18.15 w NoveKino Przedwiośnie, wyemitowany zostanie film „Najlepszy przyjaciel człowieka”. O tym zaś czy ludzi i psy łączy szczególna więź oraz kto więcej zyskuje na tej relacji, widzowie będą mogli porozmawiać po projekcji.

W najbliższej Filmoterapii z Sensem zobaczymy holenderski film „Najlepszy przyjaciel człowieka” (Buddy), opowiadający o niezwykłej więzi między człowiekiem i psem. Reżyser, Heddy Honigamn, z uwagą i czułością śledzi relacje sześciu par ludzi i ich psów-opiekunów, wypełniając treścią banalne sformułowanie o „mądrości zwierząt”, próbując uchwycić specyfikę psich umiejętności, a także zgłębić niepowtarzalność tej niezwykłej międzygatunkowej relacji.

Skupia naszą uwagę na czworonogach dłużej niż zwykliśmy to robić sami. Właśnie takie uważne spojrzenie jesteśmy im winni. Kochają bezwarunkowo, natychmiast wybaczają, są najprawdziwszymi z przyjaciół, gotowymi zrobić wszystko, co sprawi nam przyjemność. A przecież zwykliśmy mówić, że to „tylko” psy i traktować ich cechy jako śmieszne lub słodkie. Tymczasem prawdopodobnie żaden człowiek nie wstawałby na każde zawołanie w środku nocy, by tak jak kudłaty Kaiko przykryć swoją panią Ernę, cierpiącą na stwardnienie zanikowe boczne.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Żaden z towarzyszy broni nie czuwałby tak wytrwale przy Trevorze, byłym weteranie wojennym, cierpiącym na syndrom stresu pourazowego, tak jak jego brązowy pudel Mister. I prawdopodobnie żadnemu z rówieśników kilkunastoletniego Zeba, chorującego na autyzm, nie wystarczyłoby cierpliwości na znoszenie jego wybuchów złości, tak jak ma ją pudlica Utah.

– Podczas dyskusji po seansie dowiemy się m.in. czy zwierzęta rozumieją, że ktoś jest chory, potrafią wyczuć naszą słabszą kondycję fizyczną i psychiczną? Jak i na ile rozpoznają nasze emocje? Co czują? Z czego wynika wyjątkowa międzygatunkowa relacja pies – człowiek? Film pokazuje zadziwiające umiejętności zwierząt, w które aż trudno uwierzyć. Głębiej zajmiemy się jak zawsze bohaterami film. Warto zbadać obiegowe prawdy, na przykład tę, według której zwierzęta wyczuwają dobrego człowieka. Dla mnie ciekawym zagadnieniem jest to, czy psy mają w sobie pokłady dobra i miłości, czy też zostały tak ukształtowane w toku ewolucji, by nam służyć? I właściwie po co nam psy – by wypełnić to, czego nie mamy w relacji z ludźmi? – mówi Anna Dymek, prowadząca cykl w płockim kinie. – W tym miesiącu w dyskusji uczestniczyć będą wyjątkowi goście, dzięki którym przyjrzymy się interesującym nas zagadnieniom od strony ludzkiej i psiej – spróbujemy przełamać antropocentryczną perspektywę – dodaje.

W rozmowie udział wezmą:




  • Dorota Kaja – psychoanalityczka z Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego należącego do International Psychoanalytical Association IPA. Superwizorka i terapeutka szkoleniowa PTPP. Pracuje z dorosłymi i dziećmi w prywatnej praktyce klinicznej we Wrocławiu. Prowadzi zajęcia dydaktyczne dla osób zainteresowanych psychoanalizą i psychoanalitycznym sposobem myślenia. Współpracuje m.in. z Polskim Instytutem Psychoterapii Tańcem i Ruchem.
  • Joanna Iracka – absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Od 1997 zajmuje się rozwiązywaniem problemów behawioralnych i leczeniem zaburzeń zachowania u psów i kotów. Odbyła praktyki kliniczne u specjalistów w Belgii, Wielkiej Brytanii i USA. W 2000 roku uzyskała dyplom specjalisty lekarza weterynarii-behawiorysty przyznawany przez Écoles Nationales Vétérinaires Françaises (Państwowe Wyższe Szkoły Weterynaryjne Francji). Od przeszło 20 lat prowadzi wykłady i szkolenia w zakresie medycyny behawioralnej w Polsce i za granicą. Członek European Society for Veterinary Clinical Ethology (od 1995) I Zoo-Psy (od 2000). Popularyzuje wiedzę o zachowaniu zwierząt w prasie dla miłośników psów i kotów, brała udział w programach TVP.

Na czym polega Filmoterapia z sensem?

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami – w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi (psychologami, terapeutami) będziemy rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy.

Filmoterapia – doświadczalne spotkania po filmie

Po projekcji warto sięgnąć do narzędzi filmoterapeutycznych dostępnych na: http://filmoterapia.pl . Ich autorką jest Martyna Harland, psycholog Uniwersytetu SWPS, absolwentka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich SWPS, a także Warszawskiej Akademii Filmowej. Współpracuje z TVP jako dziennikarka kulturalna, prowadzi także rozmowy z Grażyną Torbicką oraz rubrykę filmoterapeutyczną w Magazynie Sens.

Anna Dymek

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU