REKLAMA

Czas promocji to czas oszustów. Policja apeluje o ostrożność

REKLAMA

Zbliża się czas różnego rodzaju promocji i wyprzedaży. To okres wzmożonych zakupów „online”. Portale aukcyjne, sklepy internetowe czy oferty w social mediach mogą być zwodnicze. Policjanci zaznaczają, aby w tym czasie zachować rozsądek oraz zadbać o swoje poufne dane.

Zbliża się dzień największych wyprzedaży w roku. To czas wzmożonej aktywności internetowej, kiedy będziemy szukali najatrakcyjniejszych ofert. Wtedy też i cyberprzestępcy zwiększają swoją aktywność, podejmując działania, których celem jest zdobycie naszych poufnych danych i wyłudzenie pieniędzy.

PowiązaneTematy

– Pamiętajmy, aby w wirze promocyjnych zakupów nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa – podkreślają policjanci.

Funkcjonariusze przygotowali kilka podstawowych zasad, których warto przestrzegać podczas zakupów w internecie. Należy:

  • wybierać te platformy i te sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów,
  • szczególną uwagę zwracać na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna – oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną,
  • pamiętajmy, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego, adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować online,
  • sprawdzajmy datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej sklep funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny),
  • dokonując płatności za zakupy, nie korzystajmy z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform,
  • nikomu i nigdy nie udostępniajmy naszych haseł i loginów do bankowości internetowej,
  • korzystając z portali aukcyjnych, za zakupy, jeśli to możliwe wybierajmy opcję płatności za pobraniem,
  • przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat tego sprzedawcy internetowego – wybierajmy te sklepy, które cieszą się największą liczbą pozytywnych opinii,
  • dokładnie sprawdzajmy wiadomości, jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę, i jaki przelew potwierdzamy.

Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest przejmowanie kont na portalach społecznościowych i poprzez podszywanie się pod naszego znajomego lub członka rodziny, wyłudzanie kodów do realizacji szybkich płatności bezgotówkowych.

Praca w walce z cyberprzestępczościąOd 3 listopada trwa rekrutacja dla wszystkich osób zainteresowanych służbą w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości.

Jeśli dysponujesz wiedzą z zakresu nowoczesnych technologii, informatyki, programowania, chciałbyś zrobić coś dobrego, zwalczając przestępczość internetową, chciałbyś ochronić innych przed zagrożeniami i stanąć po dobrej stronie sieci, złóż dokumenty – zachęca CBZC.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej biura w zakładce rekrutacja.

CBZC oferuje specjalne świadczenie dla funkcjonariuszy pełniących służbę na stanowisku związanym z bezpośrednim rozpoznawaniem i zwalczaniem przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobieganiem tym przestępstwom, a także wykrywaniem i ściganiem sprawców tych przestępstw. Świadczenie to wynosi od 70 do 130% przeciętnego uposażenia policjantów. Na 7 listopada dodatek ten kształtuje się na poziomie 4800 – 8800 zł brutto.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU