REKLAMA

Ciekawe przesłanie od Biskupa Płockiego z okazji Dnia Świętej Barbary [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Wiktor Pleczyński

W niedzielę w Katedrze odbyły się uroczystości Dnia Świętej Barbary. Nabożeństwo w intencji patronki marynarzy, rybaków, górników i żołnierzy poprowadził Biskup Płocki Szymon Stułkowski.

Dzień Świętej Barbary ma szczególne znaczenie nie tylko dla górników. Patronka ciężkiej pracy otacza opieką też marynarzy, rybaków i żołnierzy. Wodniacka społeczność z Płocka i regionu oddała hołd świętej podczas nabożeństwa 4 grudnia w Bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

PowiązaneTematy

fot. Wiktor Pleczyński

Mszę świętą celebrował Biskup Płocki Szymon Stułkowski. Kapłan podczas uroczystości zwrócił uwagę na znaczenie wody w życiu ludzi, jako tej, która zarówno daje życie, jak i może je odbierać. Biskup podkreślił, że woda daje życie wszystkim tym, którzy utrzymują się z pracy na rzekach i morzach. Woda też jest każdemu potrzebna, żeby żyć i jest wiele miejsc na świecie, w których jest problem z dostępem do niej.

fot. Wiktor Pleczyński

Bp Szymon Stułkowski nawiązał również do niszczycielskiej strony żywiołu, przypominając sytuację doskonale znaną płocczanom, gdy woda niosła zniszczenie i śmierć podczas wielkiej powodzi z 1982 roku. Kapłan odnotował, że morza i rzeki stanowią ważny środek komunikacji, nie tylko dla transportu i turystyki, ale też dzięki nim misjonarze docierają do trudno dostępnych miejsc, niosąc Słowo Boże.

fot. Wiktor Pleczyński

Biskup Płocki zwrócił uwagę na mocne charaktery, jakie kształtują się u ludzi wody i fakt, że pomimo tej siły i zawsze występujących różnic, nie walczą oni między sobą i potrafią wspólnie działać. Odwołał się przy tym do czytania z Księgi Izajasza, w którym jest mowa o czasach, gdy „wilk zamieszka z barankiem, a cielę i lew paść się będą pospołu”. Wszyscy żyją tam razem, każdy ze swoją tożsamością i osobowością.

fot. Wiktor Pleczyński

– Gdy się wchodzi na statek, jacht czy motorówkę, to trzeba umieć żyć z tymi, którzy są obok. To mocne charaktery. Człowiek jest skazany na tych ludzi, skazany na świadomość, że kiedy jest niebezpieczeństwo, to inni mu pomogą, że uratują. To wymaga uszanowania swoich inności, niezmieniania drugiego człowieka na siłę. Pan Bóg kocha nas, takimi, jakimi jesteśmy i daje nam środki do tego, abyśmy stawali się dobrymi ludźmi. Żebyśmy żyli ze świadomością, że dobroć człowieka jest odmienna od dobroci Boga, bo Bóg jest źródłem wszelkiej dobroci. Ważne żebyśmy dzielili się dobrocią, którą niesiemy w sobie – mówił Biskup Płocki Szymon Stułkowski.fot. Wiktor Pleczyński

Duchowny wskazał też na mistyczny charakter wyruszania w podróż statkiem. Każdy w taką drogę zabiera tylko to, co niezbędne, musi dokonać oceny i pozostawić za sobą to, co mu się nie przyda i będzie stanowiło przeszkodę w bezpiecznym dotarciu do celu. Biskup odnotował podobieństwo rejsu do drogi duchowej, jaką pokonuje człowiek.

fot. Wiktor Pleczyński

– W życiu trzeba wybierać to, co najważniejsze, żeby ten port, jakim jest Dom Ojca osiągnąć bezpiecznie. Portem, z którego wypływamy, jest Chrzest, portem, do którego zmierzamy, jest Niebo – powiedział Biskup Płocki Szymon Stułkowski.

fot. Wiktor Pleczyński

Uroczystościom akompaniował Kameralny Zespół Wokalny POKiS pod przewodnictwem dyrygenta Sławomira Gałczyńskiego. Artyści po nabożeństwie dali piękny koncert pieśni patriotycznych i związanych z Wisłą.

Inicjatorami wydarzenia były: Sekcja Żeglugi Towarzystwa Przyjaciół Płocka wraz z kpt. Stanisławem Fidelisem, Bractwo Świętej Barbary Ludzi Działających Na Wiśle, Parafia Katedralna oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU