REKLAMA

Centrum Usług Wspólnych w Płocku. Ułatwi komunikację między urzędami

REKLAMA

NFZ nie tylko finansuje leczenie Polaków. Instytucja jest też bazą danych, do której spływają tysiące zapytań o informacje. Z tego powodu w Płocku powstało Centrum Usług Wspólnych, które będzie na nie odpowiadać.

7 października w Płocku otwarto Centrum Usług Wspólnych, które zajmie się realizacją tysięcy zapytań o udzielenie informacji przesyłanych do Narodowego Funduszu Zdrowia. Tylko w pierwszej połowie 2019 roku NFZ musiał odpowiedzieć na prawie 69 tysięcy zapytań, dotyczących ponad 80 tysięcy osób.

W Centrum Usług Wspólnych w Płocku i Radomiu na początek znajdzie zatrudnienie 20 specjalistów. Wraz z rozbudową instytucji, liczba pracowników ma sięgnąć 70. CUW w pierwszej kolejności zajmie się odpowiadaniem na zapytania z Agencji Wywiadu, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej i Oddziałów Żandarmerii Wojskowej.

– Jeżeli mamy mieć zrównoważony rozwój, który jest nie tylko skupiony, jak do tej pory było, na dużych aglomeracjach, to Mazowiecki Odział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia nie powinien mieć siedzib centralnych w Warszawie, ale właśnie w Płocku, czy w Radomiu – mówił podczas otwarcia minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. – To są akurat dwa miasta na północy i na południu Mazowsza, które mogą wykonywać te zadania. Cieszy mnie to, ponieważ powinniśmy wychodzić z Warszawy do miast Mazowsza – mówił minister. – Centrum Usług Wspólnych może funkcjonować w mniejszych miastach, gdzie kompetencje są równie wysokie – dodał profesor.W miarę rozwoju, instytucja będzie poszerzać swój zakres działalności o realizowanie zapytań do NFZ od Komisji Nadzoru Finansowego, Służby Ochrony Państwa, Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

CUW będzie odpowiadać na zapytania o informacje przesyłane do NFZ z obszaru całego kraju. Instytucja pozwoli na ujednolicenie i ustandaryzowanie korespondencji między instytucjami, co w połączeniu z elektronizacją ma przyspieszyć cały proces. Wnioski te dotyczą na przykład danych osobowych, weryfikacji pewnych zdarzeń w oparciu o to, czy NFZ ma odnotowane świadczenia medyczne dla danej osoby, czy też informacji o leczeniu psychicznym i leczeniu uzależnień.

Dotychczas tego typu wnioski były rozpatrywane przez wszystkie oddziały NFZ. Blisko 20 proc. wpływało ich do oddziału mazowieckiego NFZ. Teraz zajmować się będą nimi tylko centra usług wspólnych w Radomiu i Płocku.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. X says:

    rozumiem, że tylko dla pisu, bo chyba więcej ich już by się nie zmieściło na zdjęciu.

    życzyłbym wszystkim, żeby po 13.10 z takim rozmachem pisowcy otwierali/budowali/oddawali do użytku, a Sejm nie świecił pustkami poza głosowaniami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU