Centrum Sportów Ekstremalnych w Płocku. “Do finalnej wizji wiele jeszcze brakuje”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Centrum Sportów Ekstremalnych to projekt, który wygrał ubiegłoroczną edycję budżetu obywatelskiego Płocka. Ma być to pierwsze tego typu miejsce, w którym pasjonaci rolek, rowerów, deskorolek znajdą doskonałe warunki do kształtowania swoich umiejętności. Kiedy możemy spodziewać się realizacji inwestycji?

Urząd Miasta Płocka ogłosił właśnie przetarg na budowę dwóch torów do jazdy na rolkach, który powstanie przy ul. Kutrzeby, niedaleko Szkoły Podstawowej nr 23. Jeśli znalazłby się wykonawca i wszystko odbyłoby się zgodnie z założeniami, to możliwe, że obiekt powstanie jeszcze w tym roku. Jego realizacja będzie kosztować około 512 tysięcy złotych. Przypomnimy, że na zwycięski projekt utworzenia Centrum Sportów Ekstremalnych zagłosowało 640 osób. Wygrał znaczną przewagą, co tylko świadczy o zainteresowaniu płocczan tą inicjatywą.

– Pomysł stworzenia tego typu obiektu od dawna chodził nam po głowie – wyjaśnia Maja Szklarz-Tomkowska, jedna z twórców pomysłu Centrum Sportów Ekstremalnych. – Chcieliśmy, aby powstało miejsce, z którego będą mogły korzystać bezpiecznie zarówno dzieci, jak również dorośli początkujący i zaawansowani. Impulsem do startu w ubiegłorocznym Budżecie Obywatelskim była Weronika Sławańska, która wyszła z inicjatywą budowy pumptracku w Płocku. Pomysł spodobał się i był konsultowany z Tomkiem Arauczem, który jest już legendą w płockim środowisku rolkarzy. Następnie ja wyszłam z pomysłem utworzenia  toru płaskiego – dodaje.

PumpTrack

W tym miejscu powstanie Centrum Sportów Ekstremalnych

Po połączeniu sił w trzyosobowy zespół, pomysł nabrał rozmachu i zaczął być realizowany. Na początku powstały założenia do projektu, nazwa oraz logo. Potem złożono wniosek, który przeszedł weryfikację formalno-prawną w Urzędzie Miasta. Tak naprawdę od tego wszystko się zaczęło… Później rozpoczęła się promocja projektu, powstały ulotki, plakaty, strona na portalu społecznościowym, a przede wszystkim zaczęto promować pomysł w środowisku rolkowym i rowerowym.

– Zwiedzaliśmy w Polsce podobne obiekty, żeby dokładnie zobaczyć i przetestować jak funkcjonują tego typu tory – dodaje pani Maja.

Widać, że trzyosobowa grupa doskonale wiedziała, czego chce i sukcesywnie realizowała swój plan. Czy w takim razie finalna wizja, która została zaprezentowana przez Urząd Miasta jest tą, która spełnia ich oczekiwania?

– Do finalnej wizji wiele jeszcze brakuje i o tym, czy spełnia nasze oczekiwania, przekonamy się dopiero po wybudowaniu obiektu. Na tym etapie zarówno projekt torów, jak i zagospodarowanie otoczenia spełnia nasze oczekiwania. Warto jednak zaznaczyć, że budowa torów jest pierwszym etapem Centrum Sportów Ekstremalnych, które mamy zamiar rozwijać w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego – wyjaśnia Maja Szklarz-Tomkowska.

PumpTrack2

Projekt Centrum Sportów Ekstremalnych, źródło: dokumentacja przetargowa

Promocja Centrum Sportów Ekstremalnych ruszy wraz z wybudowaniem torów. Pojawiają się już pierwsze pomysły, jak ma ona wyglądać. Na pewno odbędą się zawody zorganizowane na obydwu torach. To pozwoli wypromować nie tylko obiekt, ale też Płock. W dalszym etapie, twórcy chcą zorganizować warsztaty jazdy na rolkach dla różnych grup wiekowych i różnych kategorii zaawansowania.

Twórcy projektu podkreślają również, że współpraca z Urzędem Miasta Płock przebiegała bardzo dobrze i wszystkie kwestie zostały dokładnie objaśnione.

– Byliśmy zapraszani na spotkania, dotyczące projektu, zarówno z przedstawicielami poszczególnych Wydziałów Urzędu Miasta, jak i projektantami. Wnosiliśmy uwagi na każdym etapie powstania projektu, które były następnie uwzględniane – dodaje Maja Szklarz-Tomkowska.

A co dokładnie powstanie w Centrum Sportów Ekstremalnych? Zgodnie z ogłoszonym przetargiem, prace obejmą wykonanie:

  • rowerowego placu zabaw – pumptrack,
  • betonowego toru płaskiego do jazdy na rolkach,
  • placu do wypoczynku
  • zieleni.

Zakończenie budowy placu wraz z wykonaniem nasadzeń zaplanowano na maksymalnie 12 tygodni od dnia
zawarcia umowy z wykonawcą. Składanie ofert w przetargu natomiast zakończy się 6 września 2016 r.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji