Całkowity zakaz aborcji. Kto z naszych posłów był za?

0
Podziel się tym:

Na portalach społecznościowych trwa #Czarny Protest. W niedzielę, w kilkunastu polskich miastach odbyły się „Czarne Protesty”, których centralnym punktem było odczytywanie tzw. „listy hańby”, zawierającej imiona i nazwiska posłów, którzy poparli dalsze prace nad całkowitym zakazem aborcji w naszym kraju. O co chodzi w tych protestach i kto z posłów okręgu nr 16 (Płock, powiat płocki, ciechanowski, gostyniński, mławski, płoński, przasnyski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński i żyrardowski) głosował przeciw odrzuceniu tej radykalnej ustawy?

23 września, podczas 26. posiedzenia Sejmu, posłowie głosowali m.in. nad dwoma projektami, dotyczącymi aborcji. Jeden z nich proponuje całkowity zakaz przerywania ciąży. Drugi, zezwala na aborcję do 12. tygodnia, a w szczególnych przypadkach również do 18. czy 24. tygodnia ciąży.

Co w projektach?

Projekt całkowitego zakazu aborcji zgłosił Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”. Jego założenia to m.in. nie tylko zakaz, ale i kary dla każdego, kto spowoduje lub podda się aborcji. W praktyce oznacza to więc kary dla matek, które zajdą w ciążę w wyniku gwałtu, wiedzą, że dziecko urodzi się śmiertelnie chore albo są zbyt chore, aby bezpiecznie urodzić dziecko.

Komitet „Ratujmy Kobiety” złożył projekt, w którym proponuje złagodzenie już istniejących przepisów, na podstawie wypracowanego w 1993 roku kompromisu. Projekt przewiduje prawo każdej kobiety do przerwania ciąży do końca 12. tygodnia. Po tym czasie aborcja miałaby być dozwolona, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, występuje prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby, zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego. W przypadku, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, komitet proponuje dozwoloną aborcję do 18. tygodnia ciąży. Jeśli u płodu wykryje się ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę – do 24. tygodnia, natomiast gdy wykryta choroba uniemożliwia płodowi samodzielne życie, bez możliwości wyleczenia, aborcja byłaby dozwolona w każdym momencie.

Głosowanie nad projektem “Stop Aborcji”

W piątkowym głosowaniu, posłowie mieli opowiedzieć się za odrzuceniem tego projektu lub przeciw jego odrzuceniu, a tym samym, za skierowaniem go do dalszych prac nad ustawą. Jak było do przewidzenia, wszyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości głosowali przeciw odrzuceniu projektu. 4 posłów nie głosowało. W czerwonych ramkach zaznaczyliśmy posłów z naszego okręgu.

Głosowanie PiS w sprawie odrzucenia projektu Stop Aborcji

Głosowanie PiS w sprawie odrzucenia projektu Stop Aborcji

Platforma Obywatelska w większości zagłosowała za odrzuceniem projektu zakazującego aborcji, w tym Elżbieta Gapińska i Marcin Kierwiński, ale 4 posłów tej partii zdecydowało się poprzeć dalsze prace nad tym pomysłem: Janusz Cichoń, Joanna Fabisiak, Włodzimierz Karpiński i Jacek Tomczak. 2 posłów wstrzymało się od głosu, a 14 nie brało udziału w głosowaniu.

aborcja_po

Głosowanie PO w sprawie odrzucenia projektu Stop Aborcji

W Nowoczesnej wszyscy posłowie i posłanki byli przeciwni zaostrzaniu przepisów. Żaden z nich nie zagłosował za skierowaniem tego projektu do dalszych prac.

aborcja_nowoczesna

Głosowanie Nowoczesnej w sprawie odrzucenia projektu Stop Aborcji

Formacja Pawła Kukiza nie była w tej sprawie jednomyślna, jednak większość – 20 posłów – zagłosowała przeciw odrzuceniu tego projektu. 3 posłów było za odrzuceniem projektu, 6 wstrzymało się od głosu, a 7 nie głosowało.

aborcja_kukiz

Głosowanie Kukiz w sprawie odrzucenia projektu Stop Aborcji

W Polskim Stronnictwie Ludowym 8 na 14 posłów było przeciw odrzuceniu projektu zakazującego aborcji, a więc poparło dalsze prace nad tym projektem. Za odrzuceniem projektu było 4 posłów, 2 wstrzymało się od głosu, a 2 nie brało udziału w głosowaniu.

W powstałym 21 września ugrupowaniu Europejscy Demokraci (byli posłowie PO) żaden z 4 posłów nie zagłosował przeciw odrzuceniu projektu.

aborcja_psl

Głosowanie PSL i pozostałych ugrupowań w sprawie odrzucenia projektu Stop Aborcji

W efekcie więc projekt został przyjęty do dalszych prac.

Głosowanie nad projektem "Stop Aborcji"

Głosowanie nad projektem “Stop Aborcji”

Głosowanie nad projektem “Ratujmy kobiety”

Tego samego dnia odbyło się głosowanie nad projektem „Ratujmy kobiety”. Tu PiS nie wykazał jednomyślności. Na 226 głosujących posłów, 43 chciało dopuścić ten projekt do dalszego czytania, w tym poseł z naszego okręgu, Marek Opioła (który był też za dalszymi pracami nad projektem Stop Aborcji), a także… sam prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Przeciwnych temu było 176 posłów. 7 posłów wstrzymało się od głosu, a 8, w tym premier Beata Szydło, nie brało udziału w głosowaniu (choć pani premier była obecna wówczas na sali).

ratujmykobiety_pis

Głosowanie PiS w sprawie odrzucenia projektu Ratujmy Kobiety

Platforma Obywatelska w większości opowiedziała się przeciwko odrzuceniu projektu Ratujmy Kobiety, jednak aż 13 posłów było za jego odrzuceniem. 1 poseł wstrzymał się od głosu, a 12 nie brało udziału w głosowaniu.

Głosowanie PO w sprawie odrzucenia projektu Ratujmy Kobiety

Głosowanie PO w sprawie odrzucenia projektu Ratujmy Kobiety

Nowoczesna w tym głosowaniu w większości była przeciwna odrzuceniu projektu, choć dwóch posłów głosowało za jego odrzuceniem. 5 posłów nie brało udziału w głosowaniu.

ratujmykobiety_nowoczesna

Głosowanie Nowoczesnej w sprawie odrzucenia projektu Ratujmy Kobiety

Tylko 5 posłów formacji Kukiz’15 poparło projekt liberalizujący prawo do aborcji, 22 było przeciwnych, a więc zagłosowało za odrzuceniem projektu. 4 posłów wstrzymało się od głosu, nie głosowało 5.

Głosowanie Kukiz'15 w sprawie odrzucenia projektu Ratujmy Kobiety

Głosowanie Kukiz’15 w sprawie odrzucenia projektu Ratujmy Kobiety

Polskie Stronnictwo Ludowe było zdecydowanie przeciwne liberalizacji prawa do aborcji. Żaden z 13 posłów nie zagłosował przeciwko odrzuceniu projektu, 11 było za jego odrzuceniem, 2 wstrzymało się od głosu, a 3 nie brało udziału w głosowaniu.

Europejscy Demokraci w całości byli przeciwni odrzuceniu tego projektu.

Głosowanie PSL i poostałych ugrupowań w sprawie odrzucenia projektu Ratujmy Kobiety

Głosowanie PSL i pozostałych ugrupowań w sprawie odrzucenia projektu Ratujmy Kobiety

Efektem głosowania posłów było odrzucenie projektu “Ratujmy Kobiety”.

Głosowanie nad projektem Ratujmy Kobiety

Głosowanie nad projektem Ratujmy Kobiety

Jak tłumaczył swoją decyzję poseł PSL, Piotr Zgorzelski, możecie zobaczyć, klikając obrazek poniżej. Swoją drogą, ciekawi jesteśmy jak płocki poseł zareagował na podpis, który zafundowała mu ekipa Onetu?

aborcja_zgorzelski

Fot. zrzut z portalu wiadomosci.onet.pl

Patronat i artykuły sponsorowane w PetroNews.pl


Warto Przeczytać

Biznes i Gospodarka Fot.: Materiały prasowe PKN Orlen
1

Podziel się tym:

Z czego jest znany Płock? No właśnie, kilka miesięcy temu sprawdziliśmy to dla was, będąc…

Płocka Kuchnia Wojciech Burdanowski
0

Podziel się tym:

Jaką kuchnię preferuje Wojciech Burdanowski? Z jakim smakiem mistrzowi kick-boxingu kojarzy się dzieciństwo? Jakich potraw unika…

EchoSonda EchoSonda1
0

Podziel się tym:

W dzisiejszym odcinku EchoSondy mamy dla was niespodziankę. Prosto z Krakowa, jego mieszkańcy i turyści…

Płock Na Szlaku Archiwum prywatne Litosławy Koper
0

Podziel się tym:

Każdy z nas pewnie marzy o tym, żeby w wolnym czasie wyjechać gdzieś, w znane…

Płocka Kuchnia Krzysztof Misiak
0

Podziel się tym:

Jaką kuchnię preferuje Krzysztof Misiak? Z jakim smakiem kojarzy mu się dzieciństwo i dlaczego tak…

Moto Płocczanie Sandra Panuś 2
0

Podziel się tym:

W cyklu MotoPłocczanie przyszedł czas na kobiety. Sandra Panuś to płocka stylistka, która jednoznacznie kojarzy…


Ostatnie Informacje

Alternatywne
0
Wielkie rolkowanie w Mikołajki. Za darmo!
Podziel się tym:

Tomasz Araucz, płocki mistrz rolek, znów przygotował dla miłośników tej dyscypliny atrakcje. Tym razem zaprasza na Rolkowe Mikołajki. Już w…

Bezpieczeństwo
0
Gala płockich ratowników – przyznano wiele odznaczeń
Podziel się tym:

Po raz kolejny płocki WOPR podziękował swoim ratownikom, współpracownikom, przyjaciołom i sponsorom, wręczając odznaki honorowe, krzyże oraz odznaczenia. Ochotnicy, którzy…

Sponsorowane
0
Mikołajkowa promocja w Klinika La Perla – sprawdź!
Podziel się tym:

Mikołajki coraz bliżej. Z tej okazji Beauty Box by Klinika La Perla przygotowała niespodziankę dla swoich klientów. W hotelu Dębowa Góra, w…

Piłka Nożna
0
Wisła Płock nie poddała się w Warszawie. Remis z Legią
Podziel się tym:

Ten wynik, choć remisowy, zdecydowanie cieszy kibiców płockiej drużyny piłki nożnej. Choć początek meczu to duża przewaga Legii, Nafciarze w…

Nauka i Edukacja
0
Uczniowie IV LO: – Pomożecie? Odpowiedzcie jak robotnicy Gierkowi…
Podziel się tym:

Mówi się, że młodzi ludzie nie mają zapału do tworzenia. Że są bierni, zamknięci w swoim własnym, wirtualnym świecie. Mówi…

Polityka i Politycy
0
Radny Aleksandrowicz: Mniej turystów, mniej studentów, a opieka zdrowotna to w większości hospicja
Podziel się tym:

Ciekawymi spostrzeżeniami po lekturze przygotowanego przez urząd miasta sprawozdania z realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płocka, podzielił się na ostatniej…

Rodzina i Społeczeństwo
0
Wylicytuj koszulkę z autografem – pomóż płockim dzieciom!
Podziel się tym:

Płoccy Moto Mikołaje przygotowują na święta 100 paczek dla dzieci. Po raz pierwszy w historii tej akcji pojawiły się też specjalne koszulki…

Rodzina i Społeczeństwo
0
“Przygarnij psiaka” – pomagamy lokatorom płockiego schroniska, odc. 20
Podziel się tym:

Jest najlepszym przyjacielem człowieka. Niestety, człowiek bywa jego najgorszym wrogiem. W naszym cyklu “Przygarnij psiaka” zajrzymy do płockiego schroniska dla…

Bezpieczeństwo
0
1500 osób poszkodowanych przez oszustów
Podziel się tym:

Oszuści grasują w całej Polsce. Nie oszczędzili też Płocka i okolicznych gmin województwa mazowieckiego, gdzie działają z sympatycznym uśmiechem na…

Bezpieczeństwo
0
Śmiertelny wypadek w Mikołajewie
Podziel się tym:

O porannym zderzeniu dwóch pojazdów z pługiem śnieżnym, które miało miejsce dzisiaj na drodze wojewódzkiej nr 567 w miejscowości Mikołajewo (gm.…