Bieg Tropem Wilczym po raz 3. w Płocku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W Płocku już po raz trzeci odbędzie się bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Impreza jest organizowana w 240 miastach, nie tylko polskich, i w sumie obejmie 60 tys. biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry, wspólny dla wszystkich miast. 

Żołnierze Wyklęci działali w powojennym podziemiu antykomunistycznym i antysowieckim, nie godząc się na współpracę z władzą komunistyczną. W konsekwencji ich działań zostali pozbawieni praw, tropieni po lasach, więzieni, a w końcu mordowani przez Urząd Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. W latach 1944-1956, według szacunkowych danych, zginęło prawie 9 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego i wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Bieg “Tropem Wilczym” – jak biegnie trasa? [FILM]

Historia biegu

W 2013 roku kilku pasjonatów i oddanych sprawie działaczy powołało do życia ideę biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, który odbył się w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Był to bieg survival, a uczestniczyło w nim 50 osób.

W kolejnej edycji, za sprawą Fundacji Wolność i Demokracja (która organizuje go do dzisiaj), bieg zaczął się “rozrastać”, by już w 2015 roku wyjść poza granice Polski i wejść do stałego kalendarium imprez biegowych.

Bieg Tropem Wilczym – 26 lutego 2017

Po zeszłorocznym sukcesie (40 tys. uczestników) organizatorzy nie osiedli na laurach, tylko postanowili sięgnąć po więcej. W tym roku chcą dobić do 60 tys. biegaczy z 240 miast, nie tylko z Polski. W ramach projektu, odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) taki sam dystans dla wszystkich miast. Dodatkowo, w każdym mieście będą organizowane atrakcje czy biegi towarzyszące.

– Już po raz trzeci w Płocku zapraszamy na wyjątkowy bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych – mówi Marcin Radomski, współorganizator wydarzenia w Płocku. – Bieg główny odbędzie się na dystansie 6 km. Trasa wiedzie przez malownicze tereny Jaru rzeki Brzeźnicy w Płocku, m.in. ul. Parową. Start i meta na stadionie Wisły Płock. Tuż przed biegiem głównym zapraszamy na tzw. Bieg Honorowy na dystansie 1963 m, będący nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka”. W tym biegu może wziąć udział każda osoba, bez konieczności zapisów – wyjaśnia.

Tylko do 20 stycznia obowiązuje pierwszy próg opłaty startowej w wysokości 40 zł. Szczegóły znajdziecie na profilu facebookowym wydarzenia.

PetroNews jest patronem medialnym wydarzenia.

Znów pobiegli Tropem Wilczym. Przez błoto, krzaki, powalone drzewo…

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji