Będą strefy płatnego parkowania, ale na jakich zasadach?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Czy osoby zamieszkałe na terenie Starego Miasta będą płacić? W jaki sposób będą rozliczać się właściciele firm usytuowanych w strefie płatnego parkowania? Ile właściwie będzie wynosiła opłata? Na te pytania nie znamy jeszcze odpowiedzi, bo ratusz, chcąc dopracować projekt płatnych stref parkowania, zaprasza płocczan na konsultacje społeczne.

– Na stu płocczan przypadają ponad 54 samochody osobowe. Nie można się dziwić, że choć przez ostatnie cztery lata powstało blisko tysiąc miejsc parkingowych w całym Płocku, to nadal miewamy kłopoty z zaparkowaniem. Opłaty za parkowanie nie są w wymierzone w mieszkańców. Przeciwnie – niosą za sobą wiele korzyści. Kierowcy nie będą musieli krążyć kilkanaście minut wokół np. urzędu, czy sądu, bo płatna strefa parkowania wymusi rotację na okolicznych parkingach, zmniejszy także ruch samochodów w mieście, ograniczy korkowanie się ulic w centrum – mówi Hubert Woźniak z zespołu ds. medialnych płockiego ratusza.

Przypomnijmy, że problem płatnych stref parkowania wywołał spore zamieszanie na ostatniej Sesji Rady Miasta. Wtedy to przedstawiciele lokalnego biznesu wystąpili z prośbą o konsultacje społeczne w tej sprawie.

zobacz również: Strefa płatnego parkowania. Od Narutowicza do Jachowicza? [FILM]

A co sądzą o płatnych strefach parkowania płocczanie? Na fali gorącej dyskusji, nasza redakcja przeprowadziła sondę, pytając o stanowisko użytkowników płockich dróg.

zobacz również: EchoSonda: Strefa płatnego parkowania – co na to płocczanie? [FILM]

Wbrew opinii części płocczan, urząd miasta pozostał nieugięty, twierdząc, że Płock jest jednym z ostatnich dużych miast w kraju, w którym nie ma płatnej strefy parkowania lub płatnych miejskich parkingów i postanowił taką strefę wprowadzić.

– Konsultowane będą szczegółowe założenia, które mają odpowiadać na pytania: Jak mają wyglądać strefy płatnego parkowania? Mają być tylko na starówce, czy także w centrum? Jak mają funkcjonować? Ile ma wynosić opłata za parkowanie? Kto będzie musiał ją ponosić? – wylicza Hubert Woźniak.

Odpowiedzi na te pytania mają ukształtować zasady funkcjonowania płatnych stref parkowania.

Dokument „Polityka parkingowa”, który stanowi propozycję ratusza w temacie utworzenia dyskusyjnych stref, zostanie zaprezentowany w poniedziałek, 29 czerwca w auli Urzędu Miasta o godz. 17.30. Wtedy też odbędzie się spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami miasta.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji