Bardzo dobry rok płockiego koncernu i pół wieku secesji

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rekordowy rok wynikowy, doradzanie biura podatków czy pół wieku płockiej secesji – to tematy najnowszej produkcji Studia Grupy ORLEN.

Miliard złotych więcej

Sala notowań Warszawskiej Giełdy Papierów Własnościowych była miejscem konferencji, podczas której PKN ORLEN ogłosił wyniki finansowe dla Grupy ORLEN za 2017 rok. Co najważniejsze, dobre wyniki osiągnęły wszystkie segmenty firmy.

Ubiegły rok zamknął się wynikiem o miliard złotych wyższym, niż w 2016 r. To efekt pracy managerów, podejmujących decyzje biznesowe oraz pracowników, realizujących zadania wynikające z obowiązującej strategii. Rekordowy wynik finansowy wypracował szczególnie detal – ponad 2 miliardy złotych.

– Po pierwsze budowa wartości, po drugie ludzie i siła finansowa – wymieniał filary strategii koncernu Prezes Zarządu Wojciech Jasiński. – Każdy z tych trzech filarów w roku 2017 wzmocniliśmy, a nierzadko przekraczaliśmy zapowiedzi przedstawione w strategii – mówił Wojciech Jasiński.

Masz wątpliwości? Zapytaj!

To jest ten czas, kiedy pracownicy Biura Podatków PKN ORLEN podejmują dodatkowe działania na rzecz innych pracowników grupy.

Przez najbliższe tygodnie będą pomagali tym, dla których wyszukiwanie ulg, czy też rozliczanie się z urzędem skarbowym nie stanowi najbardziej pasjonującego zajęcia na przełomie zimy i wiosny.
Wizyta w urzędzie skarbowym to dla niektórych czysta formalność, dla innych smutny obowiązek. W tym roku warto pamiętać o zmianach w przepisach podatkowych, choćby o kwocie wolnej od podatku, zmieniającej się w zależności od całkowitych dochodów w 2017 roku. Dlatego na pewno przydatna będzie pomoc pracowników Biura Podatków.

– W każdy poniedziałek, aż do kwietnia, począwszy już od 5 lutego, będziemy w intranecie publikować materiały, w postaci pytań i odpowiedzi oraz tego, co nowego pojawiło się w polskim prawie podatkowym. Oprócz tego, jeśli pracownicy mieliby jakieś wątpliwości dodatkowe, zachęcamy ich do przesyłania pytań na adres pity2017@orlen.pl – wyjaśnił Paweł Rusinek z działu postępowań i doradztwa podatkowego w Grupie Kapitałowej.

Pół wieku płockiej secesji

ORLEN, nie tylko dlatego, że jest narodowym championem, ale przede wszystkim z poczucia obowiązku wspierania polskiej kultury narodowej, jest partnerem wielu ważnych instytucji czy też darczyńcą wielu ważnych dla kraju wydarzeń. Ale nie tylko w skali kraju podejmuje takie działania, także lokalnym, a dowodem na to jest długa i owocna współpraca z Muzeum Mazowieckim w Płocku, które szczyci się wystawą secesji, a ta ma już 50 lat.

Wraz z powstaniem Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku, zapadła decyzja o rozwoju kulturalnym miasta. Ponieważ w tym czasie muzea musiały mieć swoje specjalizacje, splotem okoliczności, stała się nią nie budząca zainteresowania w innych muzeach secesja.

Początki nie były jednak łatwe, bo na stałą wystawę secesji nie chciały się zgodzić ówczesne władze.

– Wyrażono zgodę na realizację wystawy czasowe, pt. “Secesja w Polsce” – wspomina Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. – To był rok 1967, na to wyrażono zgodę. Wystawa odniosła olbrzymi sukces, zarówno w środowisku muzealników, jak i wśród zwiedzających i to był przyczynek do tego, że wreszcie wyrażono zgodę na to, by secesja stała się naszą specjalizacją. Od tej pory nasze zbiory bardzo szybko zaczęły rosnąć – wyjaśnia dyrektor.

Na przestrzeni lat w sumie zgromadzono w dziale sztuki około 14,5 tys. obiektów, z czego ok. 5,5 tys. to obiekty secesyjne, 601 – neosecesyjne.

Ferie z daru serca

Fundacja ORLEN Dar Serca organizuje wypoczynek zimowy dla blisko 130 osób. Mieszkańcy 15 rodzinnych domów dziecka odwiedzają Szczyrk przez 4 tygodniowe turnusy.
Pierwsi goście fundacji na ferie przyjechali 21 stycznia, ostatni wyjadą 17 lutego. Ferie zimowe fundacja organizuje od 2013 roku, skorzystało z nich już ponad 80 rodzin, czyli blisko 650 osób.

Wyniki Unipetrolu

Spółka z Grupy Kapitałowej, czeski Unipetrol, przedstawił swoje wyniki finansowe. Zysk netto wzrósł w tej spółce o 39%. Ostatni rok był rekordowy pod wieloma względami, zwiększono sprzedaż i zyski operacyjne do poziomów historycznych, kontynuowano inwestycje w rozwój kluczowych jednostek produkcyjnych, w segmencie detalicznym, zainwestowano w zwiększenie liczby stacji paliw i ich modernizację, szczególnie w zakresie opracowywania koncepcji odświeżania Stop Cafe!.

ORLEN Warsaw Marathon

Najszybsza impreza biegowa w Polsce, ORLEN Warsaw Marathon, odbędzie się w tym roku 22 kwietnia. W jej ramach odbędzie się maraton oraz bieg na 10 kilometrów.
Zapisy już trwają na orlenmarathon.pl.

Odwiedzili swojego patrona

Anwil, spółka Grupy Kapitałowej ORLEN, przed dwoma laty podpisała umowę o współpracy z Zespołem Szkół Chemicznych we Włocławku. Spółka służy wiedzą i praktyką, a uczniowie są nadzieją na przyszłe kadry. Na razie odwiedzili siedzibę swojego patrona wspólnie ze studentami Technologii Chemicznej Politechniki Łódzkiej. Była to okazja do zaprezentowania akademickiej wiedzy i skonfrontowania jej z praktyką.

Podziel się:

Komentarze są zamknięte

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji