REKLAMA

Bałwany chcą odmiany, a dzieci teatrzyków

REKLAMA

PKN ORLEN ponownie zaprosił dzieci na bezpłatny spektakl teatralny, który wystawiono na deskach Spółdzielczego Domu Kultury PSML w Płocku. Tym razem najmłodsi płocczanie obejrzeli przedstawienie o bałwankach, które nie mogą już znieść mrozu.

W niedzielę, 24 lutego, odbyło się spotkanie z teatrem dla najmłodszych płocczan, w ramach akcji „ORLEN dla Płocka – Dzieciństwo z uśmiechem”. Scena Spółdzielczego Domu Kultury Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej tym razem gościła spektakl pt. „Bałwany chcą odmiany”.

Przypomnijmy, że jest to już trzecia edycja tego projektu, realizowanego z myślą o najmłodszych mieszkańcach. Jego inauguracja odbyła się w marcu 2017 roku, a każda z przedstawionych sztuk, którą można oglądać bezpłatnie, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku mali płocczanie, w wieku 4-9 lat, zobaczą 9 przedstawień, podczas których aktorzy zapraszają ich do wspólnej zabawy.

A co działo się na scenie w niedzielne popołudnie? Trzy śniegowe bałwany nie mogły już znieść zimna i mrozu, dlatego chciały odmienić swój los i… ogrzać się. Z pomocą przyszedł im Bury Kot, wymyślając różne „rozgrzewające” zabawy. Pomysły Burego Kota są bardzo ciekawe, ale kiedy do ich realizacji zabierają się śniegowe bałwany, no cóż, może być różnie… Na szczęście wszystko kończy się szczęśliwie, a nasi bohaterowie dochodzą do wniosku, że „tam, gdzie śnieg znany, mróz i zimno lubią bałwany”.

Jak przedstawienie podobało się maluchom? Wszystkie dzieci z dużym entuzjazmem mówiły o przedstawieniu. Szczególnie młodym widzom przypadła do gustu bitwa na śnieżki w wykonaniu bałwanków. Rodzice przyznawali natomiast, że jest to wyjątkowa okazja, dlatego starają się zdobyć wejściówki na każdy organizowany przez PKN ORLEN spektakl dla dzieci.

– Bardzo się podobało, bardzo było fajnie! – z radością odpowiedział nam mały widz, którego zapytaliśmy o wrażenia po spektaklu. Podobnie odpowiedział większy chłopiec i mała dziewczynka, która podskakiwała w rytm muzyki. – Fajne piosenki, fajna muzyka – mówiła jedna z matek, która na przedstawienie przyszła z dwójką dzieci. – To świetna inicjatywa, jesteśmy bardzo zadowoleni, że takie fajne rzeczy dzieją się dla dzieciaczków i na pewno będziemy chodzili regularnie – zapewniała.

– To jest wspaniała inicjatywa – powiedziała nam Ewa Witomska z teatru muzycznego „WitWit” z Gliwic. – To co robi ORLEN dla Płocka jest godne podziwu i godne naśladowania przez inne duże firmy w Polsce. To, że dzieci mogą uczestniczyć w tego typu niedzielnych spektaklach, jest naprawdę ważne. Mam nadzieję, że inne miasta pójdą za tym wzorem. My tutaj, jako aktorzy, artyści, z wielką przyjemnością wracamy, chociaż jest to dla nas również wysiłek, ponieważ wstajemy skoro świt. Dzisiaj o  godzinie 4 rano wstaliśmy, aby przyjechać i sprawić radość dzieciom – dodała artystka teatru muzycznego „WitWit” z Gliwic.– Zależało nam, by na tych przedstawieniach uzyskać domową atmosferę, tak, żeby dzieci czuły się dobrze – przyznała Wioletta Kulpa, kierownik działu sponsoringu społecznego i CSR PKN ORLEN. – Chcieliśmy również, by dzieci miały bezpośredni kontakt z aktorami, którzy grają w tych spektaklach. Dlatego realizację tego pomysłu skierowaliśmy do Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej wiedząc, że spółdzielnie również prowadzą działalność kulturalno-edukacyjną, mają zaplecze, mają dużą salę w Spółdzielczym Domu Kultury. Nasza propozycja spotkała się z zainteresowaniem drugiej strony, dlatego z sukcesem realizujemy to przedsięwzięcie trzeci rok z rzędu – wyjaśniała Wioletta Kulpa.

Jak dodała, najlepszą ocenę tego, czy warto dalej realizować ten projekt, dają same dzieci.

– Słysząc ich śmiech, widząc ich radość i roześmiane buźki, widzimy sens dalszego realizowania tego projektu. Dodatkowo, w ubiegłym roku poszerzyliśmy projekt „ORLEN – kultura z pasją” o ofertę dla seniorów, co również okazało się trafionym pomysłem – powiedziała kierownik działu sponsoringu społecznego i CSR PKN ORLEN.

Według Wioletty Kulpy, atmosfera w SDK powoduje, że każdorazowo dla 200 dzieci (w niedzielę wystawiane są dwa spektakle, w każdym z nich uczestniczy setka maluchów) stworzono atmosferę wypoczynku. Maluchy mogą siedzieć na małych pufach, niekoniecznie na kolanach rodziców. Mogą podejść bliżej do aktorów, mają z nimi lepszy kontakt.

– Dzisiaj podczas spektaklu o bałwankach dzieci stały przy samej scenie i cieszyły się z każdego ruchu gry aktorów, i to jest fantastyczne. Naprawdę cieszymy się, że jest taka reakcja. To świetne uczucie patrzeć na pełne sale i widzieć, że jest to takie rodzinne wyjście i takie przedstawienie buduje relacje rodzinne – podkreśla Wioletta Kulpa.

Przypomnijmy, że zarówno oferta dla dzieci, jak i dla seniorów jest bezpłatna, a wejściówki wydawane są w Spółdzielczym Domu Kultury Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej. PKN ORLEN zapowiada również realizację innych projektów kulturalnych dla mieszkańców Płocka, o których będzie na bieżąco informować.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU