REKLAMA

Apel m.in. naukowców, lekarzy, nauczycieli czy prawników do prezydenta Płocka. Chcą wycofania patronatu nad marszem równości

REKLAMA

– (…) my niżej podpisani – naukowcy, lekarze, psychologowie, opozycjoniści z czasów PRL, artyści, nauczyciele, prawnicy oraz duchowni, osoby o różnych światopoglądach i wyznaniach, apelujemy do Pana o wycofanie honorowego patronatu nad marszem równości – czytamy w liście otwartym do Andrzeja Nowakowskiego, prezydenta Płocka, który został opublikowany na stronie obrona2019.pl.

10 sierpnia ma odbyć się I Płocki Marsz Równości. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przyjechać na to wydarzenie ma nawet 600 osób. Wzbudza to ogromne kontrowersje i obawy, szczególnie po zajściach, do których doszło w Białymstoku. Tuż obok miejsca rozpoczęcia marszu, na parkingu przed teatrem, organizowana jest kontrmanifestacja, pn. „Płock: Oficjalna manifestacja w obronie tradycyjnych wartości”.

O ile sama zgoda na organizację marszu równości uzyskuje zrozumienie (urząd może nie wydać zgody tylko w trzech, ściśle określonych przypadkach), o tyle objęcie tego wydarzenia patronatem honorowym prezydenta Płocka wzbudziło u części osób, delikatnie mówiąc, zdziwienie.

– Marsz odbędzie się w Płocku. Dlaczego? Tak zdecydowali organizatorzy. Na ich prośbę udzieliłem honorowego patronatu, gdyż jako prezydent miasta nie dzielę mieszkańców na lepszych i gorszych. Ten marsz ma propagować równość wobec prawa. Obejmowałem patronatem m.in. Marsz dla Życia i Rodziny, Marsz Żołnierzy Wyklętych, czy chociażby corocznie organizowany Orszak Trzech Króli. Ktoś niewierzący mógłby zapytać, po co prezydent daje patronat nad takimi wydarzeniami? Odpowiedź jest jedna – to są przedsięwzięcia istotne społecznie, niezwykle ważne dla wielu osób – tłumaczył na łamach PetroNews.pl swoją decyzję prezydent Andrzej Nowakowski.

Co o Marszu Równości sądzą płoccy politycy?

Z tą argumentacją nie zgadza się jednak sporo osób. Kilkadziesiąt (a dokładnie 46 osób), w tym naukowcy, lekarze, psychologowie, opozycjoniści z czasów PRL, artyści, nauczyciele, prawnicy oraz duchowni, w liście otwartym do prezydenta wyraziło „niedowierzanie i smutek” związany z faktem objęcia marszu równości patronatem honorowym prezydenta miasta.

List publikujemy poniżej w całości.

LIST OTWARTY DO PREZYDENTA PŁOCKA PANA ANDRZEJA NOWAKOWSKIEGO

SZANOWNY PANIE PREZYDENCIE,
z niedowierzaniem i smutkiem przyjęliśmy informację o tym, że zdecydował się Pan objąć honorowym patronatem Marsz Równości zorganizowany przez środowisko LGBT.

Nasze zdumienie i oburzenie są tym większe, że podjął Pan tę decyzję po szeregu profanacji i gorszących wydarzeń, do których doszło podczas parad w innych polskich miastach. Obraziły one tysiące chrześcijan i zgorszyły setki dzieci.

W Częstochowie, u stóp Jasnej Góry, słynącej od wieków z cudownego obrazu Czarnej Madonny, uczestnicy parady równości nieśli sprofanowany wizerunek Jasnogórskiej Pani w tęczowej aureoli, wykrzykując m.in. „Jezus Chrystus miał dwóch ojców”.

W Gdańsku sparodiowano katolicką procesję Bożego Ciała, w miejsce monstrancji wstawiając obsceniczny rysunek.W Warszawie aktywista ruchu LGBT „odprawił tęczową mszę” w towarzystwie „ministranta” z durszlakiem na głowie.

Tego typu akty nie tylko znieważają chronione prawem symbole i przedmioty kultu religijnego, ale są również policzkiem wymierzonym wszystkim tym, którzy szanują polską kulturę i tradycję.

Jesteśmy pewni, że jako katolik i humanista, nie życzyłby Pan sobie powtórzenia tego kulturowego barbarzyństwa w Płocku.

Niestety, udzielenie honorowego patronatu temu przedsięwzięciu jest odczytywane jako przyzwolenie na taką formułę marszu równości, co budzi nasz głęboki sprzeciw.

Poza profanacjami wydarzenia te słyną z przekraczającej granice dobrego smaku estetyki. Na niestosowne widoki związane np. ze stylistyką wykorzystującą motyw genitaliów, stanowiące nieodzowną część większości parad równości, narażone są dzieci i młodzież, których niewinność powinna podlegać szczególnej ochronie. Jako długoletni pedagog i wychowawca wielu roczników płockiej młodzieży, a także ojciec i głowa rodziny z pewnością zrozumie Pan potrzebę obrony najmłodszych.

Szacunek, który żywimy dla osób o innych skłonnościach seksualnych czy tożsamości płciowej i o który apelujemy, nie może oznaczać zgody na epatowanie obscenicznymi obrazami w przestrzeni publicznej, deprawację młodego pokolenia czy afirmację permisywnego modelu seksualności.

Niezgoda na marsz równości wyraża sprzeciw wobec charakteru tej imprezy, a nie osób homoseksualnych i nie ma nic wspólnego z homofobią czy dyskryminacją. Podobne głosy coraz wyraźniej wybrzmiewają zresztą w kręgach samych homoseksualistów, którzy uważają, że ruch LGBT nie reprezentuje ich interesów ani nie odpowiada ich potrzebom.

Z tych dwóch względów – licznych aktów profanacji i deprawacji – nie można porównać formuły parady równości do innych, zupełnie niekontrowersyjnych, manifestacji i wydarzeń, którym dotychczas patronował Pan jako prezydent Płocka.

Dlatego my niżej podpisani – naukowcy, lekarze, psychologowie, opozycjoniści z czasów PRL, artyści, nauczyciele, prawnicy oraz duchowni, osoby o różnych światopoglądach i wyznaniach, apelujemy do Pana o wycofanie honorowego patronatu nad marszem równości.

Płock – Miasto Bohater, w przededniu 99. rocznicy bohaterskiej obrony miasta – zasługuje na to, by jego prezydent obejmował swoim honorowym patronatem inicjatywy szlachetne i roztropne, które nie budzą zastrzeżeń moralnych.

Z wyrazami szacunku

 1. kpt. Katarzyna Rabińska-Nowakowska „Kasia” — żołnierz AK, powstaniec warszawski
 2. dr n. med. Grażyna Przybylska–Wendt — anestezjolog, medyk sądowy, działacz opozycji antykomunistycznej,
 3. lek. med. Anna Kalinowska — psychiatra
 4. lek. med. Łucja Masłowska — pediatra
 5. lek. med. Małgorzata Motyka — radiolog
 6. lek. med. Paweł Kłysiak — psychiatra
 7. lek. med. Romuald Masłowski — internista, kardiolog
 8. lek. med. Mariusz Motyka — chirurg onkolog
 9. lek. med. Piotr Sołdaczewski — psychiatra
 10. ks. prof. zw. dr hab. Waldemar Graczyk
 11. ks. prof. dr hab. Ryszard Knapiński
 12. ks. dr Jarosław Tomaszewski
 13. ks. kan. Adam Przeradzki
 14. ks. Rafał Krawczyk
 15. ks. Michał Fordubiński
 16. ks. pwd. Sławomir Grzela
 17. dr Grażyna Szumlicka-Rychlik — historyk
 18. dr Małgorzata Szczepkowska — językoznawca
 19. dr Anna Woźniak — ekonomista
 20. dr Adam Matyszewski — teolog
 21. dr Dawid Misiak — pedagog specjalny
 22. mec. Włodzimierz Szafrański — działacz opozycji antykomunistycznej
 23. Jakub Leszek Chmielewski — działacz opozycji antykomunistycznej
 24. Konrad Łykowski — działacz opozycji antykomunistycznej
 25. Krzysztof Nowakowski — działacz opozycji antykomunistycznej
 26. Jacek Słomiński — działacz opozycji antykomunistycznej
 27. Tadeusz Maria Taworski — działacz opozycji antykomunistycznej
 28. Anna Masłowska — psycholog
 29. Wojciech Masłowski — psycholog
 30. Marek Rutkowski — seksuolog
 31. Eugenia Klażyńska — nauczycielka
 32. Danuta Stanuszkiewicz — nauczycielka
 33. Paweł Felczak — nauczyciel
 34. Wiesław Kopeć — nauczyciel
 35. Albert Walczak — nauczyciel
 36. Jan Waćkowski — fotograf
 37. Barbara Misiun — aktorka Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Płocku
 38. Krzysztof Bień — aktor Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Płocku
 39. Piotr Klinger — reżyser
 40. mec. Bartosz Słomiński — prawnik
 41. Wiesława Winiarska — prezes Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej
 42. Kazimierz Urbaniak — wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
 43. Małgorzata Roman — prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Płockiej
 44. Danuta Ilińska — animator diecezjalny Wspólnoty Krwi Chrystusa
 45. Artur Wiśniewski — prezes Fundacji ,,Tak dla Rodziny”
 46. Ewa Zaręba — prezes Stowarzyszenia na rzecz Małżeństwa i Rodziny „Nie ma lekko”

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 71

 1. Imo says:

  Po marszu proponuję, żeby grupa 46 ludzi (psychiatrzy, pedagodzy, psycholodzy itd) zajęła się dziećmi z kontrmanifestacji. Widać, że potrzebują pomocy. Nic mnie tak nie zgorszyło jak ich zachowanie.

 2. Suweren says:

  A mogło się miasto kojarzyć z torem wyścigowym i najnowszymi technologiami… Teraz będziecie mieć co roku gejów kopulujących w bramach i bójki w mieście. „Miałeś chamie złoty róg”…

 3. Willi Munzenberg says:

  ” uczynimy zachód tak zepsuty, że aż będzie śmierdział „

 4. popi says:

  BRAwo dla 46 odważnych!

  • pOLAK says:

   Gdzie byli ci „odważni” jak o swoje prawa walczyli młodzi lekarze, fizjoterapeuci, nauczyciele, opiekunowi osob niepełnosprawnych atakowani przez watahy nasłane przez ten ubecko-faszystowski rząd ??? HEJTOWALI !!! TFU !!!

 5. katolik says:

  Protestują księża? Dziwne. Bardzo dziwne.

 6. Iśka says:

  Brawo dla Pana Prezydenta. Ludzie, więcej tolerancji !!! To nie średniowiecze,każdy żyje jak chce i z kim chce,a Wam nic do tego !!! Nie bądźcie moherami w przyciasnych beretach !!!
  Apel od naukowców-żenada.(to te naukowce- z Warszawy……..:)

 7. Homosceptyczny says:

  Dobrze się stało, że znaleźli się ludzie, chętni do wyrażenia w wyważony sposób sprzeciwu wobec prowokacyjnych poczynań bojowników o postęp. Warto przypomnieć, że postępowe były ideologie komunistyczna i narodowosocjalistyczna. I to jest powód, dla którego należy ostrożnie podchodzić do takich prób wymuszania postępu społecznego.

  • XD says:

   Dokładnie dzisiaj małżeństwa, jutro kolektywizacja dóbr xD skąd wy bierzecie te korelacje to ja nawet nie.

 8. Jacek says:

  Brawa dla prezydenta Płocka!!!!

 9. kolo says:

  niestety jaki prezdent taki marsz

 10. Ryszard says:

  Bardzo dobra decyzja Pana Prezydenta. A ci skamlający PISowscy wyznawcy zapomnieli że Pan Nowakowski został wybrany w pierwszej turze i ma pełne poparcie dla swoich decyzji. Ci pseudo naukowcy mogli się wypowiedzieć gdy łamano konstytucję, rozwalano oświatę, sądownictwo i inne przypadki pisowskiego łamania prawa

  • Anonim says:

   co ty tu jeszcze robisz, uciekaj z tego miasta jak ci tak źle. Nie nazywaj tych ludzi pseudonaukowcami, bo na to nie zasłużyli.

  • buahhahahahahahahah says:

   TE ANONIM POWIEDZ JAKIE PRACE NAUKOWE PROWADZĄ CI PSEUDONAUKOWCY? jAKIE ODKRYCIA NAUKOWE DOKONALI? POCHWAL SIĘ.

  • bronek66 says:

   pis też wygrał wybory a PO skomli

 11. Pan Tadeusz says:

  Prezydent To hipokryta. Najpierw obejmuje patronatem marsz dla życia a teraz marsz który atakuje polskie rodziny. W Polsce pary homo żyją sobie normalnie, nie są atakowane i prześladowane. Nie ma wobec takich osób dyskryminacji i odrzucenia. Osoby homo chroni takie same prawo co pozostałych ludzi. Więc o co chodzi z tym marszem? Ja wam powiem. Chodzi o promowanie ideologii LGBT czyli neomarsizm w czystej postaci. To atak na rodzinę, kościół katolicki i tradycje. Normalne osoby homo którzy żyją w naszym społeczeństwie nie mają nic wspólnego z tą ukradzioną tęczową szmatą. A dla mnie to proste. Jeżeli ktoś promuje Marsizm sam jest marksistą. A może pan prezydent zupełnie nie zdaje sobie sprawy jak bardzo niebezpieczny ruch ideologiczny popiera bo biedak nie doczytał i mało wie i świecie tak jak jego poplecznicy z UM.

  • Łysy says:

   O jajko, chodzi o to żeby mogli legalizowac w sposób prawny związki partnerskie i adoptować dzieci a tego prawo obecnie nie przewiduje i trzeba to jak najszybciej zmienić

   • Do Łysego says:

    Łysy przecież wiesz że patologia czyli związki homo nigdy nie będą mieli statusu rodziny i bardzo dobrze.

   • Łysy says:

    Gdzie małżeństwa jednopłciowe są legalne Argentyna Austria Australia Belgia Brazylia Dania Estonia Finlandia Francja Gibraltar Grenlandia Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kanada Kolumbia Luksemburg Malta Niemcy Norwegia Nowa Zelandia Portugalia RPA Słowenia Szwecja Tajwan Urugwaj Wyspy Owcze
    W 12 krajach za akty homoseksualne grozi nawet śmierć. Alfabetycznie: to Afganistan, Arabia Saudyjska, Brunei, Irak, Iran, Jemen, Katar, Mauretania, Nigeria, Pakistan, Somalia oraz Sudan.

  • Wojskowy says:

   Jeżeli osoby ze środowiska lgbt nie sa atakowane i prześladowane, to jak pan wytlumaczy chociazby polowe z ponizszych komentarzy? Nazywani chorymi, odmiencami i wiele gorszych okreslen

 12. Aggh says:

  Ty POLAK a z pochodzenia pewnie niemiec zapytaj sie Nowakowskiego dlaczego straz miejska nie kaze za zle parkowanie albo wjazd pod zakaz samochodow z napisem PLan

 13. Łysy says:

  Czy dla Polaków liczy się tylko kościół religia i to kto kogo w nocy pokrył? Za gospodarkę się wezta bo jak kasy na 500 +zabraknie to szybko głupoty z głowy odparuja

 14. Adamus says:

  Powinni parawan rozłożyć żeby normalsi nie musieli patrzeć na ten pokaz szitu w ludzkim wydaniu.

 15. snapi says:

  Prezydent wykazał postawę ponad podziałami i za to dziękuję. Jako płocczanka chcę uczestniczyć w marszu jaki Ja wybieram zgodnie z moimi poglądami i nie oponuję innych marszów. I to jest równość poglądów, a nie narzucanie jedynie słusznych przez grupę 40 iluś tam osób.

  • Asia says:

   popieram snapi . Pokazanie że wśród nich sa wykolejeńcy … ok . A ile wykolejeńców jest wśród katolików ?(przeliczcie procentowo katolików w wiezieniu … )
   Jestem za równością wszystkich . Ich marsze ani mnie ziebia ani grzeją .
   Kontr marsze- nie popieram . Pozwólcie przeleźć jednym , a jutro przeleźcie że wy przeciw
   I będzie spokój bez rozrób

 16. osa says:

  Pan prezydent niech nie bawi się w politykę, tylko weźmie za rządzenie w mieście! A części od rowerów stanowią promil mieszkańców Płocka i nie należy robić z tej parady jakiegoś wielkiego wydarzenia!

  • Paulina says:

   W Płocku to jest garstka tych samych krzykaczy którzy pokazują się co jakiś czas byle pomachać ukradzioną tęczową szmatą czy zieloną ścierką czy tam z białymi różami w zębach albo macicą na czole. To niegroźna i nic nieznacząca grupka której nikt nie traktuje poważnie. Chodzi o to że do tej płockiej grupki kuglarzy dołączy duża silna grupa z Wawy i innych miast żeby jako taka frekwencja była a wśród nich garstka zadymiarzy żeby zrobić aferę by rozlała się fala krytyki na Europę jacy to w Polsce są faszyści. Dla mnie to co środowiska LGBT uprawiają to nic innego jak homofaszyzm ale to jest moje zdanie i nikt nie musi się z Tym zgadzać.

   • Poeta says:

    Bo są faszyści, pełni nienawiści,
    Niczym pani ego, rozsadzajace mózg faszysty każdego,
    Rozprzestrzenia się głupota, aby kompleksy swoje schować
    Schować się powinni sami w chałupie, żeby wstydu nie przynieść ojczyźnie w europie

 17. Aasf says:

  Panie prezydencie zorganizuj i obejmij honorowu patronat nad parada pedofili

 18. wkur...ny obywatelgrabinie?...... says:

  Jeszcze dziad niech sukienke zalozy ,zeby zabardzo nieodstawac.Aswoja droga skada na taka chalupe w grabinie?……

 19. Płocczanka says:

  Nie rozumiem tej nagonki na LGBT, przecież nikogo do bycia gejem czy lesbijką nie zmuszają, więc czego ci bojkotujący fanatycy kościelni tak się boją? Marsz przeszedłby, poszedł i byłoby po krzyku. Sami robią szumnie aferę wokół całej sprawy.
  Chociaż w większości przypadków jestem przeciwko Nowakowskiemu, tym razem się z nim zgadzam. Uważam, że równość i szacunek należy się każdemu bez względu na kolor skóry, orientację seksualną, wyznanie czy wybór partii politycznej. A te katolickie dewoty powinny najpierw dokładnie przeczytać Biblię, głosi miłość do bliźnich, nie nienawiść.

  • Płock says:

   Parodiowanie Pricesji Bożego Ciała, Mszy Św. czy profanacja Świętego Wizerunku Przenajświętszej Panienki to mało? Ja nie mam nic do tych lgbt, bo nikt nie jest winny tego, że urodził się chory, ale ja mam szanować kogoś, kto mnie nie szanuje i moich wartości? Do Niemiec czy Holandii niech sobie jadą paradować, granice otwarte.

   • Wojskowy says:

    Pan najwyraźniej szacunkiem do nich też nie pała, nazywajac osoby zdrowe chorymi, to obraza

  • Tomo says:

   Do bliźniego swego a nie odmieńca

   • Adamus says:

    Wreszcie ktoś kto rozumie co jest na pisane w Biblii. Miłować braci w wierze. Reszta WON! Ma być traktowany jak poganin lub celnik. Słowa samego Jezusa.

  • Irena says:

   Proszę sobie poczytać na temat ideologii LGBT a później się wypowiadać

 20. Załączamy koło says:

  Haha i co panie Nowakowski, Pan do Orlenu śle listy, a ludzie do Pana…

 21. stary belfer says:

  A ja się pytam tych 46 osób, gdzie byliście, jak PiS niszczył oświatę? Gdzie byliście, jak nauczyciele SŁUSZNIE domagali się podwyżek za swą ciężką pracę wobec stale rosnących cen ? Schowaliście się w szafie, jak wasza radna pisia Kulpa? Niedługo wyjdzie z szafy, bo wybory się zbliżają.

  • Rozsądny says:

   A gdzie byłą partia pana prezydenta? Uh… Gdzie podwyżki przez ich 8 at kadencji> Och…

 22. Polak says:

  A gdzie na tej liście pisowskich antyPolaków są naukowcy? Kto z nich doknuje odkryć naukowych? Kłamcy jesteście, anie naukowcy !
  Pokażcie chociaż jednego, oszuści.

 23. Polak says:

  BRAWO PANIE PREZYDENCIE! JEST PAN W PŁOCKU JEDYNĄ OSTOJĄ WOLNOŚCI, DEMOKRACJI I RÓWNOŚCI obywateli tego Miasta. Niech Pan nie ulega zdeprawowanym dwulicowcom, dla których kasa ludzi lgbt na utrzymywanie ich sekty jest ok, ale sami ludzie lgbt są be.

 24. Max says:

  Prezydent zapomniał jak działał na Stanisławów w oazie, zapomniał o czasie jaki spędził w seminarium. Nawet zapomniał o wierności małżeńskiej. Ciekawe o czym jeszcze zapomni?

  • ciekawy says:

   Zmądrzał? I brawo !

  • Andrzej says:

   Panie Ciekawy czyli wg pana moralność i mądrość człowieka polega kłamstwie, zdradzie i Bóg wie czym jeszcze. Gratuluję zakłamania, hipokryzji i zepsucia.

   • Wojskowy says:

    Według religii człowiek nie może uniknać grzechu, więc skad u Państwa tyle osadliwości? Zajmijcie się własnymi rodzinami, to jest sprawa prywatna. Prezydent słusznie popiera marsz i nie ma to nic wspólnego z jego życiem prywatnym. Popełniał błędy jak każdy, tym razem stawia się w słusznej sorawie.

 25. stop hipokryzji says:

  Tyle moralności, szkoda że przy przyjmowaniu na oddział jej już braknie. Za to w prywatnych gabinetach się dzieje…

 26. Br. says:

  MAZURY,MAZURY,MAZURY.
  Nadal w Was ta historyczna mazurskosc TKWI…!
  ***Szczegolnie nie Mam szacunku do tych podpisanych z ps.tytulami „naukowymi”
  Colina jednak MIAL RACJĘ!!!

 27. Anonim says:

  Gratuluję Odwagi wszystkim autorem tej inicjatywy. Sądzę, że bardzo wielu z nas Płocczan podpisałoby się pod tym listem.

 28. Smutny says:

  Coś mało „naukowców” na tej liście xd

 29. Krysia says:

  Ja bym się wstydziła żeby taki ktoś jak Nowakowski obejmował patronatem imprezy które organizuje. To by uwłaczało i obniżało range imprez

 30. NIE toleruje ideologii LGBT says:

  Nowakowski nie ma moralności obejmuje swoim patronatem wszystko co się da tylko że jego patronat jest tyle wart co psie szczyny. Wstydu nie ma ten dziad. Wstyd że Płock ma prezydenta z Pełowskiej mafii

  • Szalom z Nowogrodzkiej says:

   Wstyd to kraść jak Kuchciński i kłamać jak Morawiecki i reszta PiSowskiej sitwy.

   • ####### says:

    Złodziej najgłośniej krzyczy: ” Łaaapać złodzieja”

  • Wojskowy says:

   Wstyd, to czytać Pana wypociny. Brak logicznej argumentacji. Fala nieuzasadnionych oszczerstw. Pana wypowiedź bardziej przypomina wylew, niż opinię. Współczuję braku tolerancji, musi to być uwłaczajace dla Pana i otoczenia

  • norman says:

   masz jakieś problemy pisuarze???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU