REKLAMA

Akcja dla dzieci z okazji Roku Ignacego Łukasiewicza. #IGNACYteam ruszył w Polskę

REKLAMA

W nietypowy sposób dokonania Ignacego Łukasiewicza przekazuje dzieciom i młodzieży Fundacja ORLEN. Specjalny program edukacyjny pod nazwą #IGNACYteam pokazuje zmiany cywilizacyjne od czasu wynalezienia lampy naftowej do epoki odnawialnych źródeł energii. Zachęca również dzieci do działań ekologicznych, jak na przykład segregowanie śmieci i recykling.

Od wtorku, 20 września w trasę po Polsce wyjechał #IGNACYteam, który odwiedzi 31 miast i miejscowości. Organizatorem akcji jest Fundacja ORLEN.

PowiązaneTematy

Zgodnie z założeniami projektu, uczestnicy lekcji będą m.in. mogli pozyskać prąd z ziemniaka i roślin, zasilając w ten sposób elektroniczny zegar. Przekonają się również, że sami są nośnikiem energii. Zobaczą jak działa pompa wodna, elektrownia wiatrowa i jak uzyskiwana jest energia solarna. Poznają zasady działania elektrostatyki na przykładzie generatora Van de Graaffa. Dzięki goglom VR, będzie można sprawdzić się w poprawnej segregacji śmieci, a korzystając z roweru dzieci doświadczą, ile energii potrzeba do zgniecenia butelki pet. Zobaczą też, co z tej butelki może potem powstać oraz przekonają się, dlaczego tak ważny jest recykling.

Jak wyjaśnia Katarzyna Różycka, Prezes Fundacji ORLEN, celem akcji jest pokazanie uczniom i uczennicom klas 2-8 szkół podstawowych ciekawej i innowacyjnej lekcji chemii, fizyki i ekologii.

– Zgodnie ze Strategią2030, promujemy wiedzę o odnawialnych źródłach energii oraz zachęcamy dzieci do codziennego recyklingu i postaw proekologicznych. Zależy nam również na pokazaniu szerokiego wachlarza działań Grupy ORLEN ze szczególnym uwzględnieniem naszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju – tłumaczy Katarzyna Różycka.Mobilna strefa edukacyjna #IGNACYteam działać będzie do końca października, a trasę 31 miejscowości rozpocznie się w 20 września w Bóbrce, czyli w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, znajdującego się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. Po odwiedzeniu m.in. Rybnika, Opola, Oleśnicy, Łeby, Grudziądza, Łomży czy Sochaczewa trasa zakończy się 25 października eventem w Centrum Badawczo-Rozwojowym PKN ORLEN w Płocku.

Akcję edukacyjną #IGNACYteam przygotowała Fundacja ORLEN przy wsparciu m.in. ORLEN Laboratorium, które poprowadzi eksperymenty chemiczne dla dzieci oraz Baltic Power, które zapewni symulator statku transportującego ekipy serwisowe na morskie farmy wiatrowe.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU