780 lat lokacji Płocka. Będzie odczyt i koncert

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

780 lat temu Płock otrzymał przywilej lokacyjny. Z tej okazji odbędzie się specjalna uroczystość.

Na wspólne świętowanie zaprasza Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna. 25 maja (czwartek) o godz. 17 w Sali Barokowej Opactwa Pobenedyktyńskiego (ul. Tumska 3) odbędzie się odczyt dra Tomasza Kordali, zastępcy dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku ds. naukowych, historyk i redaktora naczelnego magazynu „Nasze Korzenie”, dotyczący aktu lokacyjnego z 1237 roku oraz koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu Grupy Tryzna.

– Dokument, który będzie przedmiotem wykładu, nadany został przez Konrada Mazowieckiego, a wystawiony przez biskupa płockiego Piotra I – mówi Iwona Krajewska, Prezes Zarządu Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. – Jest jedynym, z zachowanych w Polsce dokumentów lokacyjnych miasta na prawie polskim, z okresu pierwszej połowy XIII w. Sporządzony został na pergaminie, tzw. niemieckim, dwustronnie wygładzonym. Liczy on 29 wierszy i fragment 30. Pieczęć biskupa Jakuba z XV wieku przywieszona została do dokumentu prawdopodobnie w XVIII wieku. Do dziś dokument lokacyjny nie opuścił miasta i znajduje się w Archiwum Diecezjalnym w Płocku. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie uczestnikom jego kopia – wyjaśnia Iwona Krajewska.

Z koncertem wystąpi natomiast Grupa Tryzna – artyści, zajmujący się muzyką średniowieczną – na replikach i w historycznych strojach.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków miasta Płocka.

 

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji